Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 100 տարեկան է
2025 թվականին մեծ շուքով նշվում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակը, որը մեր երկրի առաջին և գլխավոր նվագախումբն է և ավելի քան երկու տասնամյակ ստեղծագործում է գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանը հավուր պատշաճի նշանավորելու նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ձևավորվել է հոբելյանական հանձնաժողով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ:
Մայիսի 14-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր համերգ, որը կբացի հոբելյանական համերգների շարքը։ Համերգի հատուկ հյուրն է ֆենոմենալ դաշնակահար Յուջա Վանգը. նա հանդես կգա Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Յուջա Վանգի կատարմամբ կհնչի Սերգեյ Պրոկոֆևի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը, իսկ երկրորդ բաժնում նվագախումբը կկատարի Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիան («Զանգերով»): Տարվա ընթացքում նախատեսվում են համերգներ այլ հռչակավոր երաժիշտ կատարողների և դիրիժորների մասնակցությամբ, ինչպես նաև հյուրախաղեր մարզերում և արտերկրում։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի անցած ուղին
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հիմնադրվել է 1925 թվականին երաժշտագետ Արշակ Ադամյանի և կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի կողմից: Կազմավորվելով խորհրդային ժամանակաշրջանում՝ այն տարիներ շարունակ ճանաչվել է Խորհրդային միության առաջատար նվագախմբերից մեկը: Նվագախումբը եղել է աշխարհահռչակ հայազգի կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի մի շարք ստեղծագործությունների առաջին կատարողը՝ հաճախ հենց նրա ղեկավարությամբ: Ֆիլհարմոնիկի հետ Ա. Խաչատրյանի առաջին հեղինակային համերգը տեղի է ունեցել 1939 թվականին: Այդ տարիներին նվագախումբը հանդես է եկել այնպիսի անվանի դիրիժորների ղեկավարությամբ, ինչպիսիք են Ալեքսանդր Մելիք-Փաշայանը, Կուրտ Մազուրը, Կարլո Չեկկին, Ֆրանց Կոնվիչին, Ռեյնգոլդ Գլիերը և շատ ուրիշներ: Ելույթ է ունեցել համաշխարհային հռչակ վայելող երաժիշտներ Դավիդ Օյստրախի, Սվյատոսլավ Ռիխտերի, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչի, Էմիլ Գիլելսի և այլոց հետ: Այդ շրջանում զարգացում է ապրել նաև հայ կատարողական արվեստը. Ֆիլհարմոնիկի հետ ելույթներով հանդես են եկել թավջութակահար Մեդեա Աբրահամյանը, ջութակահարներ Ժան Տեր-Մերկերյանը, Անահիտ Ցիցիկյանը, Ռուբեն Ահարոնյանը, մեներգիչներ Նար Հովհաննիսյանը, Շարա Տալյանը, Գոհար Գասպարյանը, Տաթևիկ Սազանդարյանը, Լուսինե Զաքարյանը և այլոք:
Հատուկ նվագախմբի համար ստեղծագործություններ են գրել հայ ժամանակակից կոմպոզիտորներ Ավետ Տերտերյանը, Ղազարոս Սարյանը, Էդգար Հովհաննիսյանը և Տիգրան Մանսուրյանը: Նվագախումբը սերտ համագործակցել է ժամանակակից կոմպոզիտորներ Գիա Կանչելիի, Սոֆյա Գուբայդուլինայի, Ռոդիոն Շչեդրինի, Դմիտրի Կաբալևսկու և Քշիշտոֆ Պենդերեցկու հետ:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ստեղծման պաշտոնական տարեթիվը համարվում է 1925 թվականի մարտի 20-ը, որը նշանավորվել է Պետթատրոնում կայացած համերգով: Այդ ժամանակ նվագախումբը կոչվում էր Կոնսերվատորիայի սիմֆոնիկ նվագախումբ: 1933 թ. հունվարի 20-ին բացվել է Օպերային թատրոնը, որն իր կազմում ներգրավել է Կոնսերվատորիայի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Գ. Բուդաղյանի ղեկավարությամբ: Նվագախմբի սիմֆոնիկ համերգները հիմնականում տեղի էին ունենում Հայֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում (այժմ՝ Առնո Բաբաջանյանի համերգասրահ):
1956 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՍՍՀ կուլտուրայի մինիստրության կոլեգայի որոշմամբ Հայֆիլհարմոնիայի սիմֆոնիկ նվագախումբը վերանվանվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և շուրջ 34 տարի հայտնի էր այդ անվամբ։ 1990 թ. սեպտեմբերի 16-ին նվագախմբի ընդհանուր ժողովը որոշել  է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը վերանվանել Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, իսկ 2015 թվականին ստացել է ազգային կարգավիճակ և մինչ այժմ գործում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ անվամբ: 1953 թ. մայիսի 17-ին բացվել է Հայֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճը՝ այժմյան «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահը. բացումը նշանավորվել է ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգով, որը ղեկավարում էր դիրիժոր Մ. Մալունցյանը: «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահը հանդիսանում է Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հանդիսավայրը:
Այսօր Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Հայաստանում պրոֆեսիոնալ նվագախմբային արվեստի ազգային կենտրոն է, որը դասական կատարողական արվեստի բնագավառում սահմանել է բարձր նշաձող ողջ տարածաշրջանի համար: Այս տարիներին Ազգային ֆիլհարմոնիկն ունեցել է 18 գլխավոր դիրիժոր, որոնց թվում են ականավոր դիրիժորներ Արշակ Ադամյանը, Ալեքսանդր Սպենդիարյանը, Սուրեն Չարեքյանը, Գևորգ Բուդաղյանը, Կոնստանտին Սարաջյանը, Միքայել Մալունցյանը, Օհան Դուրյանը, Արամ Քաթանյանը, Դավիթ Խանջյանը: Նվագախմբի միակ այլազգի գլխավոր դիրիժորը եղել է Վալերի Գերգիևը (1980-1985):
Նվագախմբի պատմության մեջ կարևոր տարիներ էին հետխորհրդային 90-ականները. այդ ճակատագրական ժամանակահատվածում նվագախումբը ղեկավարում էր դիրիժոր, կոմպոզիտոր Լորիս Ճգնավորյանը (1989-1998 և 1999-2000 թթ.): Այդ տարիներին մարդիկ ամեն ուրբաթ գալիս էին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ՝ ունկնդրելու դասական երաժշտություն: Նվագախմբի կազմում գործում էր նաև մեծ երգչախումբ, կից կար նաև երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբ:
Ազգային ֆիլհարմոնիկը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ
2000 թվականից Ազգային ֆիլհարմոնիկը թևակոխել է մեկ այլ նշանակալի ժամանակաշրջան՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ: Թոփչյանը նվագախմբի ամենաերկարակյաց գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է. այս տարի լրանում է Թոփչյանի ղեկավարման 25 տարին: Նրա ղեկավարման տարիներին նվագախմբի կատարողական վարպետությունը սրընթաց բարձրացել է միջազգային բարձր մակարդակի:
Ազգային ֆիլհարմոնիկն իր ակտիվ և բազմամյա գործունեության շնորհիվ դարձել է Հայաստանի մշակութային դեսպանը ողջ աշխարհում` հանդես գալով երկու տասնյակից ավելի երկրների հեղինակավոր համերգասրահներում, ինչպես նաև Հայաստանում հյուրընկալելով միջազգային մեծ համբավ ունեցող բազում մենակատարների և դիրիժորների:

Национальному филармоническому оркестру Армении исполнилось 100 лет
В 2025 году с большим размахом и торжественностью будет отмечаться 100-летие основания Национального филармонического оркестра Армении, который является первым и главным оркестром нашей страны и уже более двух десятилетий работает под руководством художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна.
Как передает Арменпресс, к этому событию обратилось Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
С целью достойного празднования 100-летия со дня основания Национального филармонического оркестра Армении решением премьер-министра Республики Армения был сформирован юбилейный комитет во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанной Андреасян.
14 мая в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится торжественный концерт, посвященный 100-летию Национального филармонического оркестра Армении, которым откроется серия юбилейных концертов. Специальный гость концерта - пианистка Юджа Ван. Она исполнит Концерт для фортепиано с оркестром № 2 Сергея Прокофьева, во втором отделении оркестр исполнит Симфонию № 2 («С колоколами») Арама Хачатуряна. В течение года запланированы концерты с участием и других известных музыкантов и дирижеров, а также гастроли в районах и за рубежом.
Путь, пройденный Национальным филармоническим оркестром Армении
Национальный филармонический оркестр Армении был основан в 1925 году музыковедом Аршаком Адамяном и композитором Александром Спендиаряном. Сформированный в советские году, он на протяжении многих лет считался одним из ведущих оркестров Советского Союза. Оркестр был первым исполнителем ряда произведений всемирно известного армянского композитора Арама Хачатуряна, часто под его руководством. В те годы оркестр выступал под руководством таких известных дирижеров, как Александр Мелик-Пашаян, Курт Мазур, Карло Чекки, Франц Конвичи, Рейнгольд Глиер и многих других. В этот период развивалось и армянское исполнительское искусство. Оркестр выступал с такими известными музыкантами, как Давид Ойстрах, Святослав Рихтер, Мстислав Ростропович, Эмиль Гилельс и другие. Аккомпанировали виолончелистка Медея Абрамян, скрипачи Жан Тер-Меркерян, Анаит Цицикян, Рубен Агаронян, солисты Нар Оганесян, Шара Талян, Гоар Гаспарян, Татевик Сазандарян, Лусине Закарян и другие.
Современные армянские композиторы Авет Тертерян, Газарос Сарьян, Эдгар Оганесян и Тигран Мансурян писали произведения специально для оркестра. Оркестр тесно сотрудничал с современными композиторами Гией Канчели, Софией Губайдулиной, Родионом Щедриным, Дмитрием Кабалевским и Кшиштофом Пендерецким.
Официальной датой создания Национального филармонического оркестра Армении является 20 марта 1925 года, что было отмечено концертом, состоявшимся в Государственном театре. В то время оркестр назывался Симфоническим оркестром Консерватории. 20 января 1933 года открылся Оперный театр, в состав которого вошел и симфонический оркестр консерватории под управлением Г. Будагяна. Симфонические концерты оркестра в основном проходили в малом зале Армянской филармонии (ныне Концертный зал имени Арно Бабаджаняна).
4 сентября 1956 года решением Министерства культуры Армянской ССР Симфонический оркестр Армянской филармонии был переименован в Государственный симфонический оркестр Армении и просуществовал под этим именем около 34 лет. 16 сентября 1990 года общее собрание коллектива оркестра приняло решение о переименовании Государственного симфонического оркестра Армении в Государственный филармонический оркестр Армении, в 2015 году он получил статус Национального и по сей день действует под названием Национальный филармонический оркестр Армении. 17 мая 1953 года состоялось открытие большого зала Армянской филармонии, ныне Концертного зала имени Арама Хачатуряна. Открытие ознаменовалось концертом филармонического оркестра под управлением дирижера М. Малунцяна. Концертный зал имени Арама Хачатуряна стал местом выступления филармонического оркестра.
Сегодня Национальный филармонический оркестр является национальным центром профессионального оркестрового искусства в Армении, который установил высокую планку в области классического исполнительского искусства для всего региона. За эти годы в Национальном филармоническом оркестре сменилось 18 главных дирижеров, в том числе выдающиеся дирижеры Аршак Адамян, Александр Спендиарян, Сурен Чарекян, Геворг Будагян, Константин Сараджян, Микаэл Малунцян, Оган Дурьян, Арам Катанян, Давид Ханджян. Единственным главным дирижером оркестра, не армянином, был Валерий Гергиев (1980-1985).
Постсоветские 90-е годы стали важными годами в истории оркестра. В этот судьбоносный период оркестром руководил дирижер и композитор Лорис Чкнаворян (1989-1998 гг. и 1999-2000 гг.). В те годы каждую пятницу люди приходили в Концертный зал имени Арама Хачатуряна, чтобы послушать классическую музыку.
С 2000 года Национальный филармонический оркестр вступил в еще один знаменательный период под руководством художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна. В этом году исполняется 25 лет руководства Топчяна. За годы его руководства исполнительское мастерство оркестра стремительно поднялось на высокий международный уровень.
Благодаря своей активной и многолетней деятельности Национальный филармонический оркестр стал послом культуры Армении во всем мире, выступая в престижных концертных залах более чем двух десятков стран, также принимая в Армении многих известных солистов и дирижеров.