ԱՄՆ-ն և Չինաստանն արդյունավետ են անվանել Շվեյցարիայում կայացած բանակցությունները
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտնել է հանգստյան օրերին Ժնևում կայացած ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային բանակցություններում առաջընթացի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Սպիտակ տունը։
«Ես ուրախ եմ հայտնել, որ Միացյալ Նահանգները և Չինաստանը զգալի առաջընթաց են գրանցել շատ կարևոր առևտրային բանակցություններում», - Բեսենթի խոսքերն է մեջբերում Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը հավելել է, որ «բանակցություններն արդյունավետ են անցել»:
Ըստ Սպիտակ տան՝ ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրն իր հերթին նշել է, որ Շվեյցարիայում «երկու շատ կառուցողական օրեր» են եղել։ Նա շեշտել է, որ համաձայնության հնարավոր է եղել հասնել շատ արագ, ինչը վկայում է այն մասին, որ «տարաձայնությունները, գուցե, այնքան մեծ չէին, որքան կարծում էինք»։
Իր հերթին Չինաստանի փոխվարչապետ Հե Լիֆենգը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը «կարևոր կոնսենսուսի են եկել»։ Ըստ «Ինտերֆաքս» գործակալության՝ փոխվարչապետը բանակցություններն անվանել է «անկեղծ, բովանդակալից և արդյունավետ»:
Չինաստանի փոխվարչապետի խոսքով՝ Պեկինը և Վաշինգտոնը «կարևոր քայլ են կատարել հավասար երկխոսության միջոցով տարաձայնությունները լուծելու ուղղությամբ»։
Մայիսի 10-11-ին Շվեյցարիայում առևտրային բանակցությունների շրջանակում կայացել է ամերիկյան և չինական կողմերի երկու հանդիպում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դրական էր գնահատել բանակցությունների առաջին փուլի արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ «մեծ առաջընթաց» է գրանցվել, և կողմերը «բարեկամական, բայց կառուցողական ձևով» պայմանավորվել են վերականգնել հարաբերությունները։
Սա երկու կողմերի միջև առաջին պաշտոնական դեմ առ դեմ հանդիպումն էր այն բանից հետո, երբ Թրամփը Չինաստանի նկատմամբ 145% մաքսատուրքեր սահմանեց, իսկ Պեկինը պատասխանեց 125% մաքսատուրքերով։

США и Китай переговоры в Швейцарии назвали эффективными
Министр финансов США Скотт Бессент сообщил о прогрессе в торговых переговорах между США и Китаем, состоявшихся в Женеве в минувшие выходные. Как передает Арменпресс, Белый дом выступил с заявлением по этому поводу.
«Я рад сообщить, что Соединенные Штаты и Китай добились существенного прогресса в очень важных торговых переговорах», - цитирует Бессента пресс-служба Белого дома.
Министр финансов США подчеркнул, что «переговоры были продуктивны».
По данным Белого дома, торговый представитель США Джеймисон Грир, в свою очередь, отметил, что в Швейцарии прошли «два очень конструктивных дня». Он подчеркнул, что достичь соглашения удалось очень быстро, что свидетельствует о том, что «разногласия, возможно, не были столь велики, как мы думали».
Вице-премьер Госсовета КНР Хэ Лифэн заявил, что США и Китай «пришли к важному консенсусу».  «Интерфакс» пишет, что вице-премьер назвал переговоры «откровенными, содержательными и продуктивными».
По словам вице-премьера Китая, Пекин и Вашингтон «сделали важный шаг на пути к решению разногласий через равноправный диалог».
10–11 мая в Швейцарии состоялись две встречи американской и китайской сторон в рамках торговых переговоров.
Ранее президент США Дональд Трамп положительно оценил результаты первого раунда переговоров. По его словам, достигнут «большой прогресс», и стороны договорились восстановить отношения «в дружественной, но конструктивной манере».
Это была первая официальная личная встреча двух сторон после того, как Трамп ввел 145%-ные пошлины на Китай, а Пекин ответил 125%-ными пошлинами.