Իսրայելը և Թուրքիան Ադրբեջանում բանակցություններ կանցկացնեն Սիրիայի հարցով
Թուրքիան և Իսրայելը մայիսի 8-ին Բաքվում կանցկացնեն Սիրիայում լարվածության նվազեցման և բախումների կանխարգելման վերաբերյալ բանակցությունների երկրորդ փուլը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ն։
Իսրայելի հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը հայտարարել է, Ադրբեջանի միջնորդությամբ բանակցությունները նպատակ ունեն մեղմել լարվածությունը և կանխել Իսրայելի ու Թուրքիայի միջև բախումը Սիրիայում։
Բանակցությունների ընթացքում Իսրայելը կներկայացնի երկու հիմնական պահանջ՝ առաջին՝ ապահովել, որ Սիրիայի հետ սահմանի մոտ իր անվտանգությանը սպառնացող որևէ ռազմական ուժ չլինի, և երկրորդ՝ հաստատել, որ Սիրիան չի ունենա ռազմավարական զենքեր, որոնք կարող են անմիջական սպառնալիք ներկայացնել Իսրայելի ազգային անվտանգության համար։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 10-ին, Բաքվում տեղի էր ունեցել Սիրիայում լարվածությունը նվազեցնելու և բախումները կանխելու նպատակով Թուրքիայի և Իսրայելի միջև բանակցությունների առաջին փուլը։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակի կողմից տարածված հայտարարության մեջ հաստատվել էր, որ երկու երկրների բարձր մակարդակի պատվիրակությունների միջև տեղի է ունեցել «անվտանգային-քաղաքական» հարցերին առնչվող հանդիպում՝ Սիրիայում թուրքական ռազմական ներկայության շուրջ լարվածության սրման ֆոնին տարածաշրջանային տարաձայնությունները քննարկելու համար։
The Times of Israel-ը, վկայակոչելով իսրայելցի պաշտոնյայի, հայտնել էր, որ Իսրայելը «լավատեսորեն է տրամադրված» Սիրիայում Թուրքիայի հետ լարվածության թուլացման շուրջ բանակցությունների հարցում։ Պաշտոնյան հավելել էր, որ Իսրայելը «նույնիսկ պատրաստ է Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքում սահմանափակ ռազմական բազա պահպանելու հնարավորությանը»։

Израиль и Турция проведут в Азербайджане переговоры по Сирии
Турция и Израиль проведут 8 мая в Баку второй раунд переговоров по снижению напряженности и предотвращению столкновений в Сирии, сообщает Арменпресс со ссылкой на телеканал Syria TV.
Израильская телерадиовещательная компания заявила, что переговоры, проводимые при посредничестве Азербайджана, направлены на ослабление напряженности и предотвращение столкновения между Израилем и Турцией в Сирии.
В ходе переговоров Израиль выдвинет два основных требования: во-первых, гарантировать отсутствие вблизи границы с Сирией военных сил, угрожающих его безопасности, и, во-вторых, подтвердить, что Сирия не будет обладать стратегическим оружием, которое может представлять прямую угрозу национальной безопасности Израиля.
Ранее, 10 апреля, в Баку состоялся первый раунд переговоров между Турцией и Израилем по снижению напряженности в Сирии и предотвращению столкновений.
В заявлении, опубликованном офисом премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, подтверждается, что высокопоставленные делегации двух стран встретились по вопросам «политики и безопасности», чтобы обсудить региональные разногласия на фоне эскалации напряженности из-за турецкого военного присутствия в Сирии.
Газета Times of Israel со ссылкой на израильского чиновника сообщила, что Израиль «с оптимизмом» относится к переговорам с Турцией по ослаблению напряженности в Сирии. Чиновник добавил, что Израиль «даже готов к возможности сохранения Турцией ограниченной военной базы на территории Сирии».