Մակրոնը Սիրիայի ղեկավարին կոչ է արել ապահովել բոլոր սիրիացիների պաշտպանությունը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, մայիսի 7-ին Փարիզում ընդունելով Սիրիայի անցումային շրջանի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաային, կոչ է արել նրան ամեն բան անել առանց բացառության բոլոր սիրիացիների պաշտպանությունն ապահովելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է BFMTV հեռուստաալիքը։
Մամուլի ասուլիսում Մակրոնը հայտարարել է, որ այդ պաշտպանությունը պետք է տրամադրվի սիրիացիներին՝ «անկախ նրանց ծագումից, կրոնից, դավանանքից, հայացքներից»։
Ֆրանսիայի նախագահը կոչ է արել Սիրիայի ղեկավարին ապահովել, որ դրուզների դեմ վերջերս տեղի ունեցած միջդավանական բռնության և ալավի փոքրամասնության անդամների նկատմամբ մարտին տեղի ունեցած հաշվեհարդարի համար մեղավորները «պատասխանատվության ենթարկվեն և դատապարտվեն»։ Մակրոնը նաև հայտարարել է այդ հանցագործությունների մեջ մեղավորների դեմ Եվրամիության կողմից պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտության մասին։
Դրա հետ մեկտեղ Ֆրանսիայի նախագահը հանդես է եկել Սիրիայի դեմ սահմանված «եվրոպական տնտեսական պատժամիջոցների աստիճանական վերացումը» շարունակելու օգտին, եթե գործող իշխանությունը կայունացնի երկրում իրադրությունը։

Макрон призвал сирийского лидера обеспечить защиту всех сирийцев
Президент Франции Эммануэль Макрон, принимая 7 мая в Париже временного президента Сирии Ахмеда аш-Шараа, призвал его сделать все возможное для обеспечения защиты всех без исключения сирийцев. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на BFMTV.
На пресс-конференции Макрон заявил, что такая защита должна быть предоставлена ​​сирийцам «независимо от их происхождения, религии, вероисповедания или взглядов».
Президент Франции призвал сирийского лидера обеспечить, чтобы лица, ответственные за недавнее межконфессиональное насилие против друзов и мартовские репрессии против представителей алавитского меньшинства, были «привлечены к ответственности и осуждены». Макрон также заявил о необходимости введения Евросоюзом санкций против лиц, ответственных за эти преступления.
В то же время президент Франции высказался за продолжение «постепенной отмены европейских экономических санкций», введенных против Сирии, если действующее правительство стабилизирует ситуацию в стране.