Գրավոր ժառանգության վերականգնման ոլորտում համագործակցությունը շարունակում է ընդլայնվել
2025 թվականի մայիսի 6-ին Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից  Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին հանձնվեցին գործարանի տակառագործների պատրաստած կաղնեփայտե հատուկ սալիկներ, որոնք անհրաժեշտ են հին ձեռագրերի կազմերի պահպանման համար։ Այս համատեղ նախաձեռնության համաձայն՝ Երևանի կոնյակի գործարանը հանձնառություն է ստանձնում հետայսու աջակցել հին ձեռագրերի վերականգնմանը նման ձևաչափով։
Կաղնեփայտե սալիկները պատրաստված են ARARAT-ի տակառափայտերից, որոնք Մատենադարանի վերականգնող մասնագետների տրամադրած ուղեցույցի հիման վրա անցել են հատուկ մշակում։
Մատենադարանի տնօրենի ուղեկցությամբ Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանին և հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանին ներկայացվեցին Մատենադարանի վերականգնման ենթակառուցվածքները և գիտատեխնիկական ստորաբաժանումները։ Արա Խզմալյանը, ողջունելով գործընկերներին, մասնավորաբար նշեց․ «Գրավոր ժառանգության պահպանման խնդիրը համահայկական պատասխանատվության առարկա է։ Մատենադարանի ջանքերով վերականգնվում են նաև Հայաստանի բոլոր մշակութային հաստատությունների գրավոր արժեքները, աշխարհասփյուռ ձեռագրական հավաքածուները։ Ավելին՝ Մատենադարանը տարեցտարի ամրապնդում է միջազգային գրավոր ժառանգության վերականգնման իր հանձնառությունը։ Ուստի պետական աջակցությանը զուգահեռ՝ մեծապես կարևորում ենք մասնավոր անհատների և կազմակերպությունների մասնակցությունն այս առաքելությանը»։
«Մեզ համար պատիվ է համագործակցել հին ձեռագրերի պահոց Մատենադարանի հետ, որը հիրավի կարելի է համարել յուրաքանչյուր հայի ծննդյան հավաքական վկայականը։ Շատ ուրախ ենք, որ մեր գործընկերների հետ ակտիվ շփումները մշտապես բացահայտում են համագործակցության նոր ուղիներ։ Համագործակցության այս դրվագն ունի այլաբանական գեղեցիկ իմաստավորում։ ARARAT-ն իր էությամբ նախևառաջ ժառանգության մասին է, ուստի շատ խորհրդանշական է, որ ARARAT-ի մի մասնիկը ծառայելու է մեր բացառիկ ժառանգության պահպանության գործին»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

Сотрудничество в области реставрации письменного наследия продолжает расширяться
Ереванский коньячный завод 6 мая 2025 года передал Научно-исследовательскому институту древних рукописей имени Месропа Маштоца – Матенадарану изготовленные бондарями завода специальные дубовые доски, необходимые для сохранения переплетов древних рукописей. В рамках этой совместной инициативы Ереванский коньячный завод отныне обязуется оказывать поддержку реставрации древних рукописей в этом формате.
Дубовые доски изготовлены из бочек ARARAT, прошедших специальную обработку по рекомендациям специалистов-реставраторов Матенадарана.
В сопровождении директора Матенадарана исполнительному директору Ереванского коньячного завода Сергею Хачатряну и руководителю отдела по связям с общественностью Заруи Сарибекян была представлена ​​инфраструктура и научно-технические подразделения реставрации Матенадарана.
Директор Матенадарана Ара Хзмалян, приветствуя коллег, особо отметил: «Вопрос сохранения письменного наследия является делом общеармянской ответственности. Усилиями Матенадарана восстанавливаются также письменные ценности всех культурных учреждений Армении, а также рукописные коллекции, разбросанные по всему миру. Более того, Матенадаран из года в год усиливает свою приверженность восстановлению международного письменного наследия. Поэтому, наряду с государственной поддержкой, мы высоко ценим участие в этой миссии частных лиц и организаций».
«Для нас большая честь сотрудничать с Матенадараном, хранилищем древних рукописей, который по праву можно считать коллективным свидетельством о рождении каждого армянина. Мы очень рады, что активное общение с нашими партнерами постоянно открывает новые пути сотрудничества. Этот эпизод сотрудничества имеет прекрасный аллегорический смысл. ARARAT по своей сути — о наследии, поэтому очень символично, что часть ARARAT-а послужит делу сохранения нашего уникального наследия», — отметил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.