Թրամփը հաստատել է Մեքսիկա ամերիկյան զորքեր ուղարկելու առաջարկը՝ թմրակարտելների դեմ պայքարելու նպատակով
ԱՄՆ-ն առաջարկել է զորքեր ուղարկել Մեքսիկա՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում այդ երկրի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումին օգնելու համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին Ֆլորիդայից Վաշինգտոն վերադառնալիս նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա նաև նշել է, որ առաջարկն արել է, քանի որ թմրավաճառները «սարսափելի մարդիկ» են, որոնք հազարավոր մարդկանց մահվան պատճառ են դարձել։
«Եթե Մեքսիկան կարտելների հարցով օգնություն ցանկանար, ինձ համար պատիվ կլիներ միջամտել և դա անել», - նշել է նա։
Թրամփին նաև հարց են ուղղել՝ արդյոք ինքը հիասթափված է, որ Շեյնբաումը մերժել է առաջարկը։
«Կարծում եմ՝ նա հրաշալի կին է։ Մեքսիկայի նախագահը հրաշալի կին է, բայց նա այնքան է վախենում կարտելներից, որ նույնիսկ չի կարողանում ճիշտ մտածել», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Մեքսիկայի նախագահը հայտարարել է, որ մերժել է Թրամփի առաջարկը, քանի որ «ինքնիշխանությունը վաճառքի ենթակա չէ»։ Նրա մեկնաբանությունները հնչել են` ի պատասխան մայիսի 2-ին The Wall Street Journal-ի հրապարակած հոդվածի, որում նշվում էր, որ Թրամփը ճնշում է գործադրում Մեքսիկայի վրա, որպեսզի երկիրը թույլ տա ավելի խորացնել ԱՄՆ ռազմական ներգրավվածությունը թմրակարտելների դեմ՝ ընդհանուր սահմանով թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարելու համար։
Շեյնբաումը նշել է, որ երկու երկրները կարող են համագործակցել, սակայն Մեքսիկան «երբեք չի ընդունի ԱՄՆ զինված ուժերի ներկայությունը» երկրի տարածքում։
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակը մայիսի 3-ին Reuters-ին հայտնել է, որ Թրամփը հստակորեն նշել է, որ Մեքսիկան պետք է ավելին անի թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող ավազակախմբերի և կարտելների դեմ պայքարելու համար, և ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել։
Թրամփը հրապարակայնորեն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կձեռնարկի միակողմանի ռազմական գործողություններ, եթե Մեքսիկան չկարողանա վերացնել թմրակարտելները։
Վերջին ամիսներին երկու առաջնորդները մի քանի հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելու անվտանգության, առևտրի և ներգաղթի վերաբերյալ հարցեր։

Трамп одобрил предложение отправить войска США в Мексику для борьбы с наркокартелями
Соединенные Штаты предложили направить войска в Мексику для оказания помощи президенту страны Клаудии Шейнбаум в борьбе с незаконным оборотом наркотиков. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, такое заявление президент США Дональд Трамп сделал журналистам в президентском самолете, возвращаясь из Флориды в Вашингтон.
Он также отметил, что внес это предложение, поскольку наркоторговцы — «ужасные люди», которые стали причиной гибели тысяч людей.
«Если бы Мексика хотела получить помощь в борьбе с картелями, для меня было бы честью вмешаться и сделать это», — отметил он.
Трампа также спросили, разочарован ли он тем, что Шейнбаум отклонила предложение.
«Я думаю, что она замечательная женщина. Президент Мексики — замечательная женщина, но она так боится картелей, что даже не может здраво мыслить», — заявил глава Белого дома.
Президент Мексики заявила, что отклонил предложение Трампа, поскольку «суверенитет не продается». Ее комментарии прозвучали в ответ на статью в Wall Street Journal от 2 мая, в которой сообщалось, что Трамп оказывает давление на Мексику, чтобы та позволила стране усилить военное вмешательство США в борьбу с наркокартелями для борьбы с незаконным оборотом наркотиков через общую границу.
Шейнбаум отметила, что две страны могут сотрудничать, но Мексика «никогда не смирится с присутствием американских военных сил» на своей территории.
Представитель Совета национальной безопасности США сообщил агентству Reuters 3 мая, что Трамп ясно дал понять, что Мексике необходимо приложить больше усилий для борьбы с наркокартелями и бандами, и США готовы помочь.
Трамп публично заявил, что Соединенные Штаты предпримут односторонние военные действия, если Мексика не сможет ликвидировать наркокартели.
За последние месяцы лидеры двух стран провели несколько телефонных разговоров, в ходе которых обсудили вопросы безопасности, торговли и иммиграции.