Զելենսկին եռօրյա հրադադարի վերաբերյալ Պուտինի առաջարկը թատերական ներկայացում է որակել
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հաղթանակի 80–ամյակի օրերին հայտարարած եռօրյա հրադադարը թատերական ներկայացում է որակել՝ շեշտելով, որ Կիևը պատրաստ է լիակատար զինադադարի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է France 24–ը, այս մասին Զելենսկին ասել է լրագրողների փոքր խմբի հետ հանդիպմանը:
«Սա ավելի շատ թատերական ներկայացում է նրա կողմից։ Որովհետև երկու կամ երեք օրում անհնար է մշակել պատերազմը դադարեցնելու հաջորդ քայլերի ծրագիր», - ասել է Զելենսկին։
Զելենսկին շեշտել է, որ Ուկրաինան «չի խաղա խաղեր՝ մայիսի 9–ին Պուտինին մեկուսացումից դուրս բերելու նպատակով հաճելի մթնոլորտ ստեղծելու համար», երբ որոշ օտարերկրյա ղեկավարներ պետք է ժամանեն Մոսկվա՝ Մայիսի 9–ի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով։
Ավելի վաղ Կրեմից հայտնել էին, որ Վլադիմիր Պուտինի որոշմամբ՝ մարդասիրական նկատառումներից ելնելով, Հաղթանակի 80-ամյակի օրերին՝ մայիսի 7-8-ը ժամը 00:00-ից մինչև մայիսի 10-11-ը ժամը 00:00-ն ռուսական կողմը հրադադար է հայտարարում։ Այդ ժամանակաշրջանում բոլոր մարտական գործողությունները կդադարեցվեն: Կրեմլից նշել էին՝ Ռուսաստանը կարծում է, որ ուկրաինական կողմը պետք է հետևի այս օրինակին:

Зеленский назвал предложение Путина о трехдневном прекращении огня театральной постановкой
Президент Украины Владимир Зеленский назвал трехдневное прекращение огня, объявленное президентом России Владимиром Путиным в день 80-летия Победы, театральной постановкой, подчеркнув, что Киев готов к полному прекращению огня.
Как передает Арменпресс, France 24 сообщает, что об этом Зеленский заявил во время встречи с небольшой группой журналистов.
«С его стороны это скорее театральное представление». Потому что за два-три дня невозможно разработать план следующих шагов по прекращению войны», — заявил Зеленский.
Зеленский подчеркнул, что Украина «не будет играть в игры, чтобы создать приятную атмосферу с целью вывода Путина из изоляции 9 мая», когда в Москву должны прибыть некоторые иностранные лидеры для участия в мероприятиях 9 Мая.
Ранее в Кремле сообщили, что по решению Владимира Путина, исходя из гуманитарных соображений, российская сторона объявляет о прекращении огня в связи с 80-летием Победы — с 00:00 7–8 мая до 00:00 10–11 мая. В этот период все военные действия будут приостановлены. В Кремле отметили, что Россия считает, что украинская сторона должна последовать этому примеру.