ԱՄՆ-ն և Չինաստանը բանակցում են առևտրային գործարքի շուրջ. Դոնալդ Թրամփ
ԱՄՆ և Չինաստանի ներկայացուցիչները բանակցում են առևտրային համաձայնագրի շուրջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է իր վարչակազմի ղեկավարության հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ընթացքում:
«Հուսով եմ, որոշ պահի գործարքը կկայանա: Մենք բանակցում ենք Չինաստանի հետ»,- նշել է Թրամփը:
Նա նշել է, որ դրական է տրամադրված Չինաստանի և նրա առաջնորդ Սի Ցզինպինի նկատմամբ։
«Ինձ դուր է գալիս նախագահ Սին: Նավերը շրջվում են երթուղուց, որովհետև հրաժարվում են ապրանքներից, մաքսատուրքերի պատճառով չեն ցանկանում գնել: Ամբողջ Չինաստանում փակվում են գործարաններ, քանի որ մեզ անհրաժեշտ չէ նրանց արտադրանքը»,- հայտարարել է Թրամփը։
Ապրիլի 2-ին Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել այլ երկրներից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ փոխադարձ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին: Դրանց նվազագույն տոկոսադրույքը 10 տոկոս է, իսկ 57 երկրների համար ապրիլի 9-ից ուժի մեջ են մտել բարձրացված տոկոսադրույքներ, որոնք հաշվարկվել են այդ երկրների հետ ԱՄՆ առևտրային ցուցանիշից ելնելով՝ հավասարակշռություն հաստատելու նպատակով։ Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել էր, որ ավելի քան 75 երկրներ ձեռնպահ են մնացել պատասխան միջոցներ կիրառելուց և հանդես են եկել բանակցելու առաջարկով: Ըստ այդմ, բոլոր երկրների նկատմամբ, բացառությամբ Չինաստանի, 90 օր կկիրառվի մաքսատուրքերի 10% դրույքաչափ:
Որոշ ժամանակ անց ԱՄՆ և Չինաստանը հայտարարել էին միմյանց նկատմամբ 125 տոկոսանոց մաքսատուրք սահմանելու մասին: Միացյալ Նահանգները Չինաստանի նկատմամբ սահմանել են ևս մեկ՝ 20% մաքսատուրք՝ սինթետիկ թմրանյութերի դեմ վերջինիս անբավարար պայքարելու մեղադրանքով:

Трамп заявил о переговорах с Китаем о торговой сделке
Президент США Дональд Трамп заявил, что представители Соединенных Штатов и Китая ведут переговоры о торговой сделке, а американские пошлины якобы приводят к закрытию заводов в КНР.
"В какой-то момент, я надеюсь, будет сделка, мы ведем переговоры с Китаем", - сказал Трамп на встрече с руководством своей администрации в Белом доме.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, президент США заявил, что желает Китаю преуспеть и хорошо относится к лидеру КНР Си Цзиньпину.
"Мне нравится председатель Си, я бы не хотел, чтобы с ними такое случалось. Корабли разворачиваются, потому что отказываются от товаров, не хотят покупать из-за пошлин. Закрываются заводы по всему Китаю, потому что нам не нужен их продукт", - добавил Трамп.
Дональд Трамп 2 апреля подписал указ о введении "взаимных" пошлин на импорт из других стран. Их базовая ставка составляет 10%, а для 57 стран с 9 апреля заработали повышенные ставки, которые были рассчитаны исходя из торгового дефицита Штатов с конкретной страной: чтобы вместо дефицита был баланс. Однако уже 9 апреля американский лидер объявил, что более 75 стран не приняли ответных мер и запросили переговоры, поэтому на 90 дней для всех, кроме Китая, будут действовать базовые импортные пошлины в 10%.
После ряда шагов в торговой войне дополнительная "взаимная" пошлина США для китайских товаров достигла 125%, ответная пошлина КНР для американских - тоже 125%. Кроме того, у Соединенных Штатов есть еще пошлина в 20% для Китая, введенная в связи с обвинениями в недостаточной борьбе с синтетическими наркотиками.