ԱՄՆ կոնգրեսի մարդու իրավունքների հանձնաժողովում քննարկվել է Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հարցը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանտոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում լսումներ են անցկացվել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների թեմայով։
Լսումների ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումներին, Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը։
Լսումները նախագահել է ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քրիս Սմիթը։
Բացման խոսում Քրիս Սմիթը հայտարարել է, որ իրենք պետք է աշխատեն Ադրբեջանի կառավարության կողմից պահվող հայ քաղբանտարկյալներին և ռազմագերիներին ազատ արձակելու ուղղությամբ, պաշտպանեն հայկական մշակութային ժառանգությունը և բաց պահեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքի հարցը ։
Քրիս Սմիթը հայտնել է, որ մտադիր է կրկին Ադրբեջանի ժողովրդավարության մասին օրինագիծ ներկայացնել, որը ուղիղ քաղաքական և տնտեսական հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի վրա՝ այդ երկրի կողմից իրականացված մարդու իրավունքների խախտումների և ռազմական հանցագործությունների համար։
«Մենք պետք է շատ վճռական լինենք այս օրինագիծ ընդունման հարցում, այն պետք է լինի երկկուսակցական, որպեսզի մենք ցույց տանք, որ մենք բոլորս մեկ ալիքի վրա ենք ու խորապես մտահոգված ենք հատկապես ռազմագերիների և քաղաքական բանտարկյալների հարցով»,- ասել է Սմիթը՝ հայտարարելով, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի այդ օրինագիծն ընդունվի։
Կոնգրեսականը կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ ԱՄՆ-ում գործող օրենսդրության շրջանակներում։ «Մենք ունենք Մագնիտսկու գլոբալ ակտը, որը պետք է վերլուծենք, իսկ այնուհետև համապատասխանաբար կիրառենք մարդու իրավունքները խախտողների դեմ ամբողջ աշխարհում՝ ներառյալ Ադրբեջանը»,- ասել է կոնգրեսականը։
Նա նաև խոստացել է ուժեղացնել ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունն ամենաբարձր մակարդակով, որպեսզի հնարավոր լինի հասնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը և Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել այդ հանցագործության համար։
Նա նշել է, որ կոնգրեսականները պետք է ամեն ինչ անեն հայ գերիների ազատ արձակմանը հասնելու համար,  նաև ամեն ինչ պետք է անեն, որպեսզի այդ հարցը հասնի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին։ «Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի այս ամենը հասնի նրան (խմբ. նկատի ունի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին), որովհետև նա, ճիշտ է,  շատ զբաղված է, բայց խորապես հոգ է տանում մարդու իրավունքների մասին»,- հայտարարել է Սմիթը։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ԼՂ նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, Բաքվում ապօրինաբար պահվող ԼՂ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Ջարեդ Գենսերը։
Արտակ Բեգլարյանը իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը երեք տարվա ընթացքում կարողացավ ամբողջությամբ ցեղասպանության ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը՝ շրջափակման, ռազմական հարձակումների, ԼՂ ղեկավարության անօրինական առևանգումների, հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման և հայատյացության միջոցով։
Բեգլարյանն ասել է, որ Ադրբեջանում գործում է հայատյացության քաղաքականություն ու համակարգ՝ շեշտելով, որ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր իշխանությունը պահում է՝ հիմնվելով հայատյացության քաղաքականության վրա։
Փաստաբան Ջարեդ Գեսներն էլ շեշտել է, որ Ռուբեն Վարդանյանին Ադրբեջանում սպառնում է ցմահ ազատազրկում՝ ավելի քան 40 կեղծ մեղադրանքներով։ Նրա գնահատմամբ՝ Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունը ծաղր է արդարադատության նկատմամբ, քանի որ դատավարությունն անցկացվում է փակ ռեժիմով՝ իրավաբանական խորհրդատվության բացակայության պայմաններում։
Նա միևնույն ժամանակ նկատել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը միայնակ չէ, առնվազն 23 հայ դատապարտվում է կեղծ մեղադրանքներով, իսկ հարյուրավոր այլ հայեր բռնի անհետացել են։

В Комитете по правам человека Конгресса США обсуждался вопрос о незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных
Комиссия по правам человека имени Тома Лантоса Конгресса США провела слушания по правам человека в Азербайджане.
В ходе слушаний также упоминались этнические чистки, проведенные Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и армянские незаконно удерживаемые в Баку армянские пленные.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил офис Ай Дата в США.
Слушания проходили под председательством члена Палаты представителей США Криса Смита.
Выступая на открытии слушаний, Крис Смит заявил, что им следует работать над освобождением удерживаемых правительством Азербайджана армянских политических заключенных и военнопленных, защищать армянское культурное наследие и держать открытым вопрос о праве на возвращение армян Нагорного Карабаха.
Крис Смит объявил, что намерен вновь внести законопроект о демократии в Азербайджане, который будет иметь прямые политические и экономические последствия для Азербайджана из-за нарушений прав человека и военных преступлений.
«Мы должны быть очень решительны, чтобы принять этот законопроект, он должен быть двухпартийным, чтобы мы могли показать, что мы все на одной волне и глубоко обеспокоены, особенно проблемой военнопленных и политических заключенных», — сказал Смит, заявив, что они сделают все возможное, чтобы обеспечить принятие законопроекта.
Конгрессмен призвал ввести санкции против азербайджанских официальных лиц в рамках действующего законодательства США.
«У нас есть Глобальный закон Магнитского, который нам необходимо проанализировать, а затем соответствующим образом применить против нарушителей прав человека по всему миру, включая Азербайджан», — заявил конгрессмен.
Он также пообещал усилить вовлеченность США на самом высоком уровне для освобождения армянских пленных, содержащихся в Азербайджане, и привлечения Азербайджана к ответственности за это преступление.
Он отметил, что конгрессмены должны сделать все, чтобы добиться освобождения армянских пленных, а также чтобы этот вопрос дошел до госсекретаря США Марко Рубио. «Мы сделаем все возможное, чтобы донести это до него (имеется в виду госсекретарь США Марко Рубио ред.), потому что, хотя он очень занят, его глубоко волнуют права человека», — сказал Смит.
В обсуждении также приняли участие бывший государственный министр Нагорного Карабаха Артак Бегларян и адвокат незаконно удерживаемого в Баку экс-госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна Джаред Генсер.
Артак Бегларян в своем выступлении отметил, что в течение трех лет Азербайджану удалось осуществить полный геноцид населения Нагорного Карабаха посредством блокады, военных нападений, незаконных похищений руководства Нагорного Карабаха, последовательного уничтожения армянского культурного наследия и армянофобии.
Бегларян заявил, что в Азербайджане действует политика и система армяноненавистничества, подчеркнув, что именно на основе этой политики президент страны Ильхам Алиев сохраняет свою власть.
Адвокат Джаред Геснер также подчеркнул, что Рубену Варданяну в Азербайджане грозит пожизненное заключение по более чем 40 ложным обвинениям. По его оценке, судебный процесс над Рубеном Варданяном является насмешкой над правосудием, поскольку процесс проходит в закрытом режиме, в условиях отсутствия юридических консультаций.
В то же время он отметил, что Рубен Варданян не один.  По меньшей мере 23 армян осуждаются по ложным обвинениям, а сотни других армян подверглись насильственному исчезновению.