Իսրայելի վարչապետը կմեկնի Բաքու․ իսրայելական ԶԼՄ-ներ
Իսրայելի Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կնոջ՝ Սառայի հետ մայիսի 8-ից 11-ը կայցելի Բաքու՝ հանդիպելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ynet News-ը։
Հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի միջնորդությամբ կքննարկվեն Թուրքիայի և Իսրայելի միջև Սիրիայի շուրջ բանակցությունները։
Ըստ The Times of Israel-ի՝ կողմերը նաև կքննարկեն Աբրահամյան համաձայնագրին և տարբեր նախաձեռնություններին Ադրբեջանին պաշտոնապես ներգրավելու, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ, ինչպես նաև եռակողմ կապերն ամրապնդելու ծրագրերը։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի սկզբին, Ալիևը մեկ օրվա ընթացքում հանդիպել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ինչպես նաև Սիրիայի նախագահ Ահմադ աշ-Շարաայի հետ։
Asharq Al-Awsat-ի վերջերս հրապարակած հոդվածում ներկայացվել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հեռանալուց հետո Իսրայելի կողմից մշակվող ռազմավարությունը Սիրիայում, որը կենտրոնացել է Թեհրանի ռազմական ներկայության վերացման վրա՝ տարածաշրջանային գործընկերների օգնությամբ: Քանի որ Ասադի ազդեցությունը թուլանում է, և ռուսական ազդեցությունը նվազում է Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի պատճառով, Ադրբեջանը, որը սերտ կապեր ունի ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ Թուրքիայի հետ, դարձել է պոտենցիալ միջնորդ:

Премьер-министр Израиля посетит Баку - израильские СМИ
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и его супруга Сара посетят Баку  8-11 мая для встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Ynet News.
В ходе встречи будут обсуждаться переговоры между Турцией и Израилем по Сирии при посредничестве Азербайджана.
По данным The Times of Israel, стороны также обсудят планы по официальному подключению Азербайджана к Авраамским соглашениям и различным инициативам, а также укреплению двусторонних и трехсторонних связей с США.
Ранее, в начале апреля, Алиев встретился с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, а также в тот же день с президентом Сирии Ахмадом аш-Шараа.
В недавней статье, опубликованной изданием Asharq Al-Awsat, изложена стратегия Израиля в Сирии после ухода президента Сирии Башара Асада, которая направлена ​​на ликвидацию военного присутствия Тегерана с помощью региональных партнеров. Поскольку влияние Асада ослабевает, а влияние России уменьшается из-за продолжающейся войны на Украине, Азербайджан, имеющий тесные связи как с Израилем, так и с Турцией, стал потенциальным посредником.