Երկրները պետք է հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. Փեզեշքիանը՝ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Իրանի նախագահը հայտարարել է ադրբեջանական AzTv պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հարցի շուրջ Երևանի և Բաքվի միջև առկա տարակարծություններին և բարդություններին։
Հարցազրույցը պարսկերենից թարգմանել է Caspian Frontiers տելեգրամյան ալիքը
Փեզեշիքանը, պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս է Իրանը տեսնում Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցի լուծումը, մասնավորապես Ադրբեջանի բուն տարածքից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն անցման ապահովումը, նշել է, որ երկրները պետք է հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և աչք չունենան միմյանց տարածքների վրա։
Իրանի նախագահի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային և տարածքային խնդիրները կարող են վերանալ միայն այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքական և առևտրային հարաբերությունները կարգավորվեն՝ հաշվի առնելով երկու կողմերի իրավունքները։
«Սա առաջին և հիմնական օրենքն է։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանային և տարածքային խնդիրները կարող են վերանալ միայն այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքական և առևտրային հարաբերությունները կարգավորվեն՝ հաշվի առնելով երկու կողմերի իրավունքները։ Այս խնդրի լուծմանն օժանդակելու համար մենք այժմ աշխատում ենք պատրաստել Իրանի ճանապարհը, որպեսզի Ադրբեջանի մեր սիրելի եղբայրներն ու քույրերը կարողանան Իրանի տարածքով հասնել Նախիջևան։ Այդ ուղղությամբ ճանապարհաշինական և երկաթուղային աշխատանքները ընթանում են արագ տեմպերով։ Մենք արդեն այդ հարցի շուրջ պայմանավորվել ենք, և, Աստծո կամքով, Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցության հաստատման հարցում որևէ խոչընդոտ չի առաջանա»,-նշել է Իրանի նախագահը։

Страны должны уважать территориальную целостность друг друга - Пезешкиан о разблокировании коммуникаций на Южном Кавказе
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что разблокирование коммуникаций на Южном Кавказе должно происходить на основе уважения странами территориальной целостности друг друга.
Как сообщает Арменпресс, об этом президент Ирана заявил в интервью азербайджанской государственной телекомпании AzTv, коснувшись разногласий и сложностей между Ереваном и Баку по вопросу разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе.
Пезешикан, отвечая на вопрос азербайджанского журналиста о том, каким Иран видит решение вопроса разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе, в частности, обеспечение прохода с территории самого Азербайджана через территорию Республики Армения в Нахиджеванскую Автономную Республику, отметил, что страны должны уважать территориальную целостность друг друга и не зариться на территории друг друга.
По словам президента Ирана, пограничные и территориальные вопросы между Арменией и Азербайджаном могут быть решены только тогда, когда политические и торговые отношения между двумя странами будут нормализованы с учетом прав обеих сторон.
«Это первый и самый важный закон. Пограничные и территориальные вопросы между Азербайджаном и Арменией могут быть решены только тогда, когда политические и торговые отношения между двумя странами будут нормализованы с учетом прав обеих сторон. Чтобы помочь решить эту проблему, в настоящее время мы работаем над подготовкой дороги в Иран, чтобы наши любимые азербайджанские братья и сестры могли добраться до Нахиджевана через иранскую территорию. Строительство автодорог и железных дорог в этом направлении ведется быстрыми темпами. Мы уже договорились по этому вопросу, и, даст Бог, никаких препятствий для налаживания сообщения между Азербайджаном и Нахиджеваном не появится», - отметил президент Ирана.