Թրամփը կարծում է, որ Ուկրաինան պատրաստ է հրաժարվել Ղրիմից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ իր կարծիքով՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին պատրաստ է Ղրիմը տեսնել Ռուսաստանի կազմում՝ որպես խաղաղության համաձայնագրի մի մաս՝ չնայած Կիևը նախկինում մերժել է նման առաջարկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Երբ Թրամփն հարցրել են՝ արդյոք Ուկրաինայի նախագահը պատրաստ է հրաժարվել թերակղզուց, որը 2014 թվականից գտնվում է Ռուսաստանի տիրապետության տակ, Թրամփը պատասխանել է. «Կարծում եմ՝ այո»։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահն իր ռուս պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինին կոչ է արել «դադարեցնել կրակել, նստել և համաձայնագիր ստորագրել»։ Ըստ Թրամփի՝ դրան կարելի է հասնել երկու շաբաթվա ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահն այս մեկնաբանություններն արել է Վատիկանից՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հուղարկավորությունից վերադառնալիս, որտեղ կարճ հանդիպում էր անցկացրել Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։
Թրամփի խոսքով՝ հանդիպումը «լավ է անցել», և Ղրիմը քննարկվել է «շատ կարճ»։
Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ Զելենսկին «ավելի հանգիստ էր». ամենայն հավանականությամբ, նա նկատի է ունեցել փետրվարին Սպիտակ տանն իրենց միջև տեղի ունեցած թեժ վիճաբանությունը։
Օրերս Թրամփը հայտարարել է, որ ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև համաձայնագրի հիմնական կետերը համաձայնեցվել են։ Ապրիլի 25-ին Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով Կիևին ներկայացված ամերիկյան առաջարկի տեքստը, հայտնել էր, որ այն ներառում է ԱՄՆ-ի կողմից Ղրիմի դե յուրե ճանաչումը որպես ՌԴ-ի մաս, ինչպես նաև Մոսկվայի վերահսկողության տակ անցած ուկրաինական տարածքների դե ֆակտո ճանաչում. սրանց մեջ են մտնում Լուգանսկը, Զապորոժիեի, Դոնեցկի և Խերսոնի՝ ՌԴ-ի կողմից վերահսկվող հատվածները։ Բացի այդ, Ուկրաինա է վերադարձվում Խարկովի մարզը, իսկ Զապորոժիեի ատոմակայանը վերադառնում է Ուկրաինայի վերահսկողության տակ, սակայն այն կառավարում է ԱՄՆ-ն, իսկ էլեկտրականությունը բաշխվում է ինչպես Ուկրաինային, այնպես էլ ՌԴ-ին։ ԱՄՆ-ի պլանով բացառվում է նաև Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին։

Трамп считает, что Украина готова отказаться от Крыма
Президент США Дональд Трамп заявил, что, по его мнению, президент Украины Владимир Зеленский готов включить Крым в состав России в рамках мирного соглашения, несмотря на то, что ранее Киев отверг такое предложение. Как передает Арменпресс, об этом сообщила BBC.
Когда Трампа спросили, готов ли президент Украины отказаться от полуострова, который находится под контролем России с 2014 года, Трамп ответил: «Я думаю, да».
В то же время президент США призвал своего российского коллегу Владимира Путина «прекратить огонь, сесть за стол переговоров и подписать соглашение». По словам Трампа, этого можно добиться в течение двух недель.
Президент США сделал эти комментарии, возвращаясь из Ватикана после похорон Папы Франциска, где у него была короткая встреча с Владимиром Зеленским.
По словам Трампа, встреча «прошла хорошо», а Крым обсуждался «очень кратко».
По словам президента США, Зеленский был «более спокоен». Скорее всего, он имел в виду жаркий спор, произошедший между ними в Белом доме в феврале.
На днях Трамп заявил, что основные пункты соглашения между Россией и Украиной согласованы. 25 апреля агентство Reuters со ссылкой на текст американского предложения, направленного Киеву, сообщило, что оно включает в себя юридическое признание США Крыма частью России, а также фактическое признание украинских территорий, перешедших под контроль Москвы: к ним относятся Луганск, контролируемые Россией части Запорожья, Донецка и Херсона.
Кроме того, Харьковская область возвращается Украине, а Запорожская АЭС возвращается под контроль Украины, однако ею управляют США, а электроэнергия распределяется как на Украину, так и на Россию. План США также исключает членство Украины в НАТО.