Աշխարհի երկրները «հերթ են կանգնել» Եվրոպայի հետ համագործակցելու համար Թրամփի մաքսատուրքերի ֆոնին. ֆոն դեր Լայեն
Բազմաթիվ երկրներ պատրաստակամություն են հայտնել աշխատելու Եվրամիության հուսալի առևտրային գործընկերների հետ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մաքսատուրքերը հիմնովին փոխեցին աշխարհի շուկաները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին POLITICO պարբերականին հայտնել է Եվրահանձնաժողովի  նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Ավելի ու ավելի անկանխատեսելի գլոբալ իրադրության պայմաններում պետությունները հերթ են կանգնում մեզ հետ աշխատելու համար», - նշել է նա՝ առանց հիշատակելու Թրամփի անունը։
Վերջին մի քանի շաբաթներին ֆոն դեր Լայենը հանդիպումներ է անցկացրել Իսլանդիայի, Նոր Զելանդիայի, Մալայզիայի, Ֆիլիպինների, Կանադայի, Հնդկաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարների հետ, որոնք  «ուժեղ, հուսալի գործընկերներ» են փնտրում։
Նրա գնահատմամբ՝ աշխարհակարգը «փոփոխվում է ավելի խորապես, քան երբևէ սառը պատերազմի ավարտից ի վեր»։ Նման ցնցումների ֆոնին, ըստ նրա, ԵՄ-ի նկատմամբ վստահությունն աճում է, այդ թվում՝ համայնքի քաղաքացիների շրջանում:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը վկայակոչել է Eurobarometer-ի հարցման տվյալները, որոնք վկայում են, որ ԵՄ-ին անդամակցությանն աջակցությունը կազմում է 74%, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին 40 տարվա ընթացքում։
«Դա վկայում է ինչ-որ բանի մասին: Քաոսի մեջ Եվրոպան կանգնած է հաստատուն՝ հիմնվելով արժեքների վրա, պատրաստ ձևավորելու այն, ինչ սպասվում է առաջիկայում», - նշել է ֆոն դեր Լայենը:
Թրամփն ապրիլի 2-ին հայտարարել է 185 երկրներից և տարածքներից արտադրանքի ներմուծման մաքսատուրքերի սահմանման մասին։ Երկրների մեծ մասի նկատմամբ սահմանվել են բազային 10% մաքսատուրքեր, իսկ ԵՄ-ի նկատմամբ՝ 20%։ Ապրիլի 9-ին Թրամփը հայտարարել է, որ 90 օրով դադարեցնում է մաքսատուրքերի բարձրացումը 75 երկրների համար, որոնք բանակցությունների պատրաստակամություն են ցուցաբերել։ Դրանց նկատմամբ կգործեն 10%-ի չափով ներմուծման մաքսատուրքեր։ Միացյալ Նահանգների ղեկավարն ասել է, որ պատրաստ է քննարկել մաքսատուրքերի չափերն առևտրային գործընկերների հետ։ Բացի այդ, նա չի բացառել այդ եռամսյա դադարի երկարաձգման հնարավորությունը:

Страны по всему миру «выстраиваются в очередь», чтобы сотрудничать с Европой на фоне пошлин Трампа – Урсула фон дер Ляйен
Многие страны выразили готовность работать с надежными торговыми партнерами Европейского союза после того, как тарифы президента США Дональда Трампа кардинально изменили мировые рынки. Как сообщает Арменпресс, об этом изданию POLITICO заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«В условиях все более непредсказуемой глобальной ситуации страны выстраиваются в очередь, чтобы работать с нами», — отметила она, не называя имени Трампа.
За последние недели фон дер Ляйен провела встречи с лидерами Исландии, Новой Зеландии, Малайзии, Филиппин, Канады, Индии и Объединенных Арабских Эмиратов, которые ищут «сильных, надежных партнеров».
По ее оценке, мировой порядок «меняется глубже, чем когда-либо после окончания холодной войны». По ее словам, на фоне таких потрясений растет доверие к ЕС, в том числе среди граждан сообщества.
Глава Еврокомиссии сослалась на данные опроса Eurobarometer, которые показывают, что поддержка членства в ЕС составляет 74%, что является самым высоким показателем за последние 40 лет.
«Это о чем-то говорит. Среди хаоса Европа стоит твердо, опираясь на ценности, и готова формировать то, что ожидается впереди», — заявила фон дер Ляйен.
2 апреля Трамп объявил о введении пошлин на импорт из 185 стран и территорий. Для большинства стран установлен базовый тариф в размере 10%, а для ЕС — 20%.
9 апреля Трамп объявил, что приостанавливает повышение пошлин на 90 дней для 75 стран, проявивших готовность к переговорам. Они будут облагаться импортной пошлиной в размере 10%. Лидер США заявил, что готов обсуждать размер пошлин с торговыми партнерами. В то же время он не исключил возможности продления трехмесячного перерыва.