Աշխարհի երկրները «հերթ են կանգնել» Եվրոպայի հետ համագործակցելու համար Թրամփի մաքսատուրքերի ֆոնին. ֆոն դեր Լայեն
Բազմաթիվ երկրներ պատրաստակամություն են հայտնել աշխատելու Եվրամիության հուսալի առևտրային գործընկերների հետ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մաքսատուրքերը հիմնովին փոխեցին աշխարհի շուկաները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին POLITICO պարբերականին հայտնել է Եվրահանձնաժողովի  նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Ավելի ու ավելի անկանխատեսելի գլոբալ իրադրության պայմաններում պետությունները հերթ են կանգնում մեզ հետ աշխատելու համար», - նշել է նա՝ առանց հիշատակելու Թրամփի անունը։
Վերջին մի քանի շաբաթներին ֆոն դեր Լայենը հանդիպումներ է անցկացրել Իսլանդիայի, Նոր Զելանդիայի, Մալայզիայի, Ֆիլիպինների, Կանադայի, Հնդկաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարների հետ, որոնք  «ուժեղ, հուսալի գործընկերներ» են փնտրում։
Նրա գնահատմամբ՝ աշխարհակարգը «փոփոխվում է ավելի խորապես, քան երբևէ սառը պատերազմի ավարտից ի վեր»։ Նման ցնցումների ֆոնին, ըստ նրա, ԵՄ-ի նկատմամբ վստահությունն աճում է, այդ թվում՝ համայնքի քաղաքացիների շրջանում:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը վկայակոչել է Eurobarometer-ի հարցման տվյալները, որոնք վկայում են, որ ԵՄ-ին անդամակցությանն աջակցությունը կազմում է 74%, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին 40 տարվա ընթացքում։
«Դա վկայում է ինչ-որ բանի մասին: Քաոսի մեջ Եվրոպան կանգնած է հաստատուն՝ հիմնվելով արժեքների վրա, պատրաստ ձևավորելու այն, ինչ սպասվում է առաջիկայում», - նշել է ֆոն դեր Լայենը:
Թրամփն ապրիլի 2-ին հայտարարել է 185 երկրներից և տարածքներից արտադրանքի ներմուծման մաքսատուրքերի սահմանման մասին։ Երկրների մեծ մասի նկատմամբ սահմանվել են բազային 10% մաքսատուրքեր, իսկ ԵՄ-ի նկատմամբ՝ 20%։ Ապրիլի 9-ին Թրամփը հայտարարել է, որ 90 օրով դադարեցնում է մաքսատուրքերի բարձրացումը 75 երկրների համար, որոնք բանակցությունների պատրաստակամություն են ցուցաբերել։ Դրանց նկատմամբ կգործեն 10%-ի չափով ներմուծման մաքսատուրքեր։ Միացյալ Նահանգների ղեկավարն ասել է, որ պատրաստ է քննարկել մաքսատուրքերի չափերն առևտրային գործընկերների հետ։ Բացի այդ, նա չի բացառել այդ եռամսյա դադարի երկարաձգման հնարավորությունը:

Von der Leyen: World is ‘lining up’ to work with Europe amid Trump’s trade war - POLITICO
"In a more and more unpredictable global environment, countries are lining up to work with us," the Commission president told POLITICO without naming Trump or the U.S.
In recent weeks she has spoken to leaders from Iceland, New Zealand, Malaysia, the Philippines, Canada, India and the United Arab Emirates who were looking for "strong, reliable partners."
The global order is "shifting more deeply than at any time since the Cold War ended," von der Leyen added.
Trump announced the reciprocal tariffs on April 2 — hitting the EU with a 20 percent levy and most of the rest of the world with a baseline tariff of 10 percent. As financial markets melted down a week later, Trump suspended the higher tariffs for 90 days to open the way for talks on a trade deal.
In the EU's case, it is still paying that 10 percent rate, as well as 25 percent on exports of steel, aluminum and cars — while the U.S. and China have hit each other with triple-digit tariffs. If Trump reimposes those reciprocal tariffs, global merchandise trade could shrink by 1.5 percent this year, with North America hardest hit, the World Trade Organization forecasts.
According to POLITICO, Von der Leyen has contrasted this volatility by playing up Europe's steadfastness. Amid such upheaval, confidence in the EU was on the rise, she argued, including from the bloc's own citizens, referring to a Eurobarometer survey showing support for membership in the bloc at 74 percent, its highest level in 40 years.
"That says something. In the middle of the chaos, Europe stands firm, grounded in values, ready to shape what comes next," von der Leyen said.