ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել UNESCAP-ի աջակցությունը Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացին
Բանգկոկում անցկացվող ՄԱԿ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UNESCAP) 81-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ապրիլի 21-ին հանդիպել է ՄԱԿ Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիշյահբանայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և հանձնաժողովի միջև համագործակցության շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել UNESCAP-ի աջակցությունը Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացին, ինչպես նաև վերջինիս դերը տարածաշրջանում համագործակցության խթանման և կայուն զարգացման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել 2026թ.  Երևանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին՝ այս առումով ընդգծելով միջազգային գործընկերների ներգրավվածության կարևորությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը, որը նպատակ ունի բոլոր ներգրավված երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանման, ինչպես նաև փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա ձևավորել տարածաշրջանում տնտեսական փոխկապակցվածության նոր ուղիներ և ապահովել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների համապարփակ, ներառական և ոչ խտրական օգտագործումը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը և տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության հաստատմանը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրման կարևորությունը։

On April 21, on the sidelines of the 81st session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Armida Salsiah Alisjahbana, the Executive Secretary of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific, the foreign ministry has said in a statement.
During the meeting the interlocutors exchanged views on the ongoing cooperation between Armenia and the Commission. Deputy Foreign Minister of Armenia commended the support from UNESCAP to the reform process in Armenia, as well as its role in advancing regional cooperation and sustainable development.
In the course of the meeting the preparatory process for the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Yerevan in 2026 was touched upon. In this context, the importance of engagement from international partners was emphasized.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan briefed his counterpart on the “Crossroads of Peace” initiative of the Government of Armenia, which aims to establish new pathways of regional economic interconnectivity and ensure the inclusive, comprehensive, and non-discriminatory utilization of regional infrastructure based on the sovereignty and jurisdiction of all states involved and on the principles of equality and reciprocity.
The Deputy Foreign Minister reiterated Armenia’s commitment towards the normalization of relations with the neighbouring countries and the establishment of lasting peace and stability in the region. In this context, Robert Abisoghomonyan stressed the importance of swift signing of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan.