Ռուսաստանը Մեքսիկայի պաշտպանության նախարարին հրավիրել է Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին
Ռուսաստանը Մեքսիկայի պաշտպանության նախարար Ռիկարդո Տրեվիլյա Տրեխոյին հրավիրել է մասնակցելու մայիսի 9-ին Մոսկվայում Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված շքերթին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ մեջբերելով Ռուսաստանում Մեքսիկայի դեսպան Էդուարդո Վիլեգաս Մեխիասի հայտարարությունը։
«Եթե ինձ հրավիրեն, ապա, իհարկե, կմասնակցեմ և կշնորհավորեմ Ռուսաստանին երկրի համար նման կարևոր օրվա կապակցությամբ: Գիտեմ, որ Մեքսիկայի պաշտպանության նախարարը հրավիրված է շքերթին: Դեռ չգիտեմ՝ նա կգա՞: Դա կախված է նախարարությունից: Բայց կարող եմ ասել, որ եթե ՊՆ-ից ոչ ոք չգա, դեսպանատան ռազմական կցորդները ներկա կլինեն»,- ասել է Մեխիասը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 14-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել է, որ ընդունում է Ռուսաստանի նախագահի հրավերը և մասնակցելու է մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք տոնակատարություններին։
2025 թվականին նշվում է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակը։ Մայիսի 9-ի կապակցությամբ նախատեսում են Մոսկվա այցելել Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, Վենեսուելայի, Բրազիլիայի և Սերբիայի նախագահներ Նիկոլաս Մադուրոն, Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան և Ալեքսանդր Վուչիչը, ինչպես նաև Հնդկաստանի և Սլովակիայի վարչապետներ Նարենդրա Մոդին և Ռոբերտ Ֆիցոն։
Բացի այդ, Հաղթանակի շքերթին ծրագրում են մասնակցել Բելառուսի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի և Տաջիկստանի նախագահներ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Իլհամ Ալիևը, Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Սադիր Ջապարովը, Շավքաթ Միրզիյոևը և Էմոմալի Ռահմոնը։

Россия пригласила министра обороны Мексики на парад Победы в Москву
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил посол страны в Москве Эдуардо Вильегас Мехиас.
"Если меня пригласят, то, конечно, я приму участие и поздравлю Россию в такой важный для страны день. Я знаю, что пригласили министра обороны Мексики на парад. Я пока не знаю, приедет ли он. Это зависит от министерства. Но я могу сказать, что, если от минобороны никто не приедет, будут присутствовать военные атташе посольства", - сказал Мехиас.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным 14 марта подтвердил, что принимает приглашение президента России и примет участие в торжествах, которые пройдут в Москве 9 мая.
В 2025 году отмечается 80-летний юбилей Победы в Великой Отечественной войне. Москву по случаю празднования 9 мая планируют посетить председатель КНР Си Цзиньпин, президенты Венесуэлы, Бразилии и Сербии Николас Мадуро, Луис Инасиу Лула да Силва и Александр Вучич, а также премьеры Индии и Словакии Нарендра Моди и Роберт Фицо.
Кроме того, на парад Победы планируют приехать белорусский лидер Александр Лукашенко,президенты Азербайджана, Казахстана, Киргизии, Узбекистана и Таджикистана Ильхам Алиев, Касым-Жомарт Токаев, Садыр Жапаров, Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон.