Ազգային արժեքների փոխանցման ամենակայուն ճանապարհը կրթությունն ու մշակույթն են. ՌԴ-ում «Անի» մշակութային կենտրոնի հիմնադիր
Մոսկվայում 2013 թվականին հիմնադրված «Անի» մշակութային կենտրոնը տարիների ընթացքում դարձել է հայկական ազգային պարարվեստի պահպանման, զարգացման և միջազգային ներկայացման կարևոր հարթակներից մեկը։
«Արմենպրես»-ի Մոսկվայի թղթակցի հետ զրույցում կենտրոնի հիմնադիր-տնօրեն Արփինե Հակոբյանն ասաց, որ համանուն պարային անսամբլի գլխավոր առաքելությունը ոչ միայն երիտասարդ սերնդին հայկական ժողովրդական-բեմական պարեր ուսուցանելն է, այլև նրանց մեջ ազգային ինքնագիտակցություն, հայկական մշակույթի և ավանդույթների նկատմամբ սեր ձևավորելը։
««Անի» պարային անսամբլում իրականացվում են հեղինակային կրթական ծրագրեր, որոնք հիմնված են տարիների մանկավարժական և բեմադրական փորձի վրա։ Կոլեկտիվում դասավանդվում են հայկական ժողովրդական-բեմական և կովկասյան ժողովրդական պարեր։ Մեր կրթական գործունեությունն ուղղված է սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանմանը և ազգային արժեքների փոխանցմանը»,- նշեց Արփինե Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ հիմնադրումից ի վեր «Անի» պարային անսամբլը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և փառատոների՝ արժանանալով բարձր գնահատանքի ու մրցանակների։ 2025 թվականին Արփինե Հակոբյանը, որպես «Անի» պարային անսամբլի հիմնադիր, արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության մշակութային կենտրոնի մեդալին՝ հայ-ռուսական մշակութային ժառանգության պահպանման գործում ունեցած ներդրման համար։
Չնայած Հայաստանից դուրս երկար տարիներ ապրելու և ստեղծագործելու հանգամանքին՝ մշակութային կենտրոնի տնօրենը հայրենիքի հետ կապը համարում է իր գործունեության առանցքային արժեքներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր պարային բեմադրություն պարզապես գեղարվեստական ստեղծագործություն չէ, այլ Հայաստանի պատմության, մշակույթի և ազգային ոգու ներկայացում միջազգային հանդիսատեսին։
«Հայկական ինքնության պահպանման գործում կարևորելով կրթության դերը՝ մենք հիմնադրել ենք նաև «Լույս» հայկական կիրակնօրյա կրթարանները, որտեղ երեխաները սովորում են հայոց լեզու, պատմություն, մշակույթ և ազգային պար։ Համոզված եմ, որ ազգային արժեքների փոխանցման ամենակայուն ճանապարհը կրթությունն ու մշակույթն են, քանի որ հենց դրանց միջոցով է ձևավորվում սերունդների կապը հայրենիքի և սեփական արմատների հետ»,- եզրափակեց Արփինե Հակոբյանը։

Самый верный способ передачи национальных ценностей - это образование и культура: основательница Культурного центра “Ани” в РФ
Культурный центр “Ани”, основанный в Москве в 2013 году, за эти годы стал одной из важных площадок сохранения, развития и представления армянского национального танца.
В беседе с корреспондентом “Арменпресс” в Москве основательница и директор центра Арпине Акобян рассказала, что главная миссия одноименного танцевального ансамбля – не только обучение молодого поколения армянским народным и сценическим танцам, но и формирование у них национального самосознания, любви к армянской культуре и традициям.
“Танцевальный ансамбль “Ани” реализует оригинальные образовательные программы, основанные на многолетнем педагогическом и режиссерском опыте. Коллектив обучает армянским народным и сценическим, а также кавказским народным танцам. Наша образовательная деятельность направлена на сохранение в диаспоре армянской идентичности и передачу национальных ценностей”, – отметила Арпине Акобян.
С момента своего основания танцевальный ансамбль “Ани” принимал участие в многочисленных международных конкурсах и фестивалях, получая высокие оценки и награды. В 2025 году Арпине Акобян, как основательница ансамбля, за вклад в дело сохранения армянского культурного наследия была награждена медалью культурного центра посольства Республики Армения.
Несмотря на то, что она много лет жила и творила за пределами Армении, директор культурного центра считает связь с Родиной одной из ключевых ценностей своей деятельности. По её словам, каждая танцевальная постановка — это не просто художественное произведение, а представление истории, культуры и национального духа Армении международной аудитории.
“Придавая важность роли образования в сохранении армянской идентичности, мы также основали армянские воскресные школы “Луйс”, где дети изучают армянский язык, историю, культуру и национальные танцы. Я убеждена, что наиболее верный способ передачи национальных ценностей — это образование и культура, потому что именно через них формируется связь поколений с Родиной и своими корнями”, — заключила Арпине Акобян.