Իտալիան երկրից արտաքսում է ՌԴ դեսպանատան երկու ռազմական կցորդի
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար և փոխվարչապետ Անտոնիո Տայանին հայտարարել է Հռոմում Ռուսաստանի դեսպանատնից երկու ռազմական կցորդների արտաքսելու որոշման մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել X-ի իր էջում։
«Իտալիայի կառավարությունը որոշել է արտաքսել Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպանատան երկու ռազմական կցորդների, որոնք պատասխանատու են Հռոմի դատախազության հետաքննության ընթացքում բացահայտված լրտեսական գործունեության համար։
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարը քիչ առաջ Հռոմում Ռուսաստանի դեսպանին տեղեկացրել է, որ Իվան Պետրովիչ Գորբաչովը և Միխայիլ Վասիլևիչ Աստախովը պետք է երեք օրվա ընթացքում լքեն Հռոմը»,- գրել է նա։
Տայանն ընդգծել է, որ «Մոսկվան շարունակում է օգտագործել իր հիբրիդային գործիքները՝ Արևմուտքի և Իտալիայի դեմ հարձակումներ իրականացնելու համար»։
«Իտալիայի ինստիտուտների և ազգային անվտանգության համար սա լուրջ և անընդունելի միջամտություն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Италия высылает из страны двух военных атташе посольства России
Министр иностранных дел и заместитель премьер-министра Италии Антонио Таяни объявил о решении выслать их страны двух военных атташе посольства России в Риме. Как сообщает Арменпресс, он написал об этом на своей странице в X.
«Итальянское правительство приняло решение выслать двух военных атташе из российского посольства в Италии, ответственных за шпионскую деятельность, выявленную в ходе расследования римской прокуратуры.
Генеральный секретарь МИД Италии только что проинформировал посла России в Риме о том, что Иван Петрович Горбачев и Михаил Васильевич Астахов должны покинуть Рим в течение трех дней», — написал он.
Таяни подчеркнул, что «Москва продолжает использовать свои гибридные инструменты для осуществления атак против Запада и Италии».
«Это серьезное и неприемлемое вмешательство в институты и национальную безопасность Италии», — говорится в сообщении.