Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ խնդրելու տեղեկությունը և մեղադրել Վաշինգտոնին հուշագիրը խախտելու մեջ
Իրանը հերքել է Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ խնդրելու մասին տեղեկությունը, սակայն հաստատել է, որ Կատարի միջնորդը Մաշհադ է այցելել՝ հրադադարի հուշագրի կատարման ընթացքը քննարկելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիին։
Իրանական պետական հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում Բաղային նշել է, որ Կատարի միջնորդի այցը տեղի է ունեցել միջնորդ կողմի նախաձեռնությամբ, այլ ոչ թե Թեհրանի խնդրանքով։
«Մենք Ամերիկայի հետ բանակցություններ չենք խնդրել, սակայն մեր սովորական պատասխանատու մոտեցման հիման վրա չենք մերժել տարածաշրջանային միջնորդի՝ Իրան այցելելու խնդրանքը»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը։
Բաղային հայտարարել է, որ Իրանը Կատարի կողմին ներկայացրել է իր դիրքորոշումները։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները պարբերաբար խախտել է հրադադարի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը՝ նոր ռազմական հարվածների, պատժամիջոցների և Իրանի նավթի վաճառքի լիցենզիայի չեղարկման միջոցով։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակի պնդմամբ՝ հուշագիրը ստորագրելուց ընդամենը 22 օր անց ԱՄՆ-ը բազմիցս խախտել է դրա դրույթները։ Նա նշել է, որ Իրանը առաջնորդվելու է «պարտավորություն՝ պարտավորության դիմաց» սկզբունքով։
«Մենք որևէ պարտավորություն չենք իրականացնի առանց փոխադարձ քայլի։ Եթե մյուս կողմը խախտի իր պարտավորությունները, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր»,- ասել է Բաղային։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ նիստին՝ Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ այն գումարվել է ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի պահանջով՝ 2231 բանաձևի հիման վրա։ Բաղային ընդգծել է, որ այդ բանաձևի գործողության ժամկետն ավարտվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանն ու Ռուսաստանը դեմ են եղել նիստի անցկացմանը, իսկ քննարկումը որևէ արդյունք չի տվել։
Բաղային նաև մերժել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մուտքի պահանջները ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից վնասված միջուկային օբյեկտներ՝ նշելով, որ միջազգային կառույցները ժամանակին չեն դատապարտել այդ հարվածները։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հաստատել է նաև, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին շաբաթ օրը կմեկնի Օման՝ շարունակելու Հորմուզի նեղուցում անվտանգ ծովային տարանցման շուրջ խորհրդակցությունները։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 10-ին հայտարարել էր, թե Իրանը ԱՄՆ-ին խնդրել է վերսկսել բանակցությունները, ինչին ինքը համաձայնություն է տվել, սակայն նաև շեշտել է, որԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարն ավարտված է։

Иран отрицает информацию о просьбе переговоров с США и обвиняет Вашингтон в нарушении меморандума
Иран отрицает информацию о просьбе переговоров с Вашингтоном, но подтвердил, что катарский посредник посетил Мешхед для обсуждения выполнения меморандума о прекращении огня.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Mehr со ссылкой на представителя Министерства иностранных дел Ирана Эсмаила Багаи.
В комментарии иранскому государственному телевидению Багаи отметил, что визит катарского посредника состоялся по инициативе посредника, а не по просьбе Тегерана.
«Мы не просили о переговорах с Америкой, но, руководствуясь нашим обычным ответственным подходом, мы не отклонили просьбу регионального посредника посетить Иран», — заявил представитель Министерства иностранных дел Ирана.
Багаи сказал, что Иран изложил свою позицию катарской стороне. По его словам, Соединенные Штаты неоднократно нарушали меморандум о прекращении огня, нанося новые военные удары, вводя санкции и аннулируя лицензию Ирана на продажу нефти.
Представитель Министерства иностранных дел Ирана заявил, что США неоднократно нарушали меморандум — всего через 22 дня после его подписания. Он отметил, что Иран будет руководствоваться принципом «обязательство — в ответ на обязательство».
«Мы не будем выполнять никакие обязательства без взаимных действий. Если другая сторона нарушит свои обязательства, Исламская Республика Иран предпримет необходимые шаги», — сказал Багаи.
Ссылаясь на заседание Совета Безопасности ООН по иранской ядерной программе, представитель МИД Ирана отметил, что оно было созвано по просьбе США, Великобритании и Франции — на основании резолюции 2231. Багаи подчеркнул, что срок действия этой резолюции истек 18 октября 2025 года.
По его словам, Китай и Россия были против проведения заседания, и обсуждение не принесло никаких результатов.
Багаи также отклонил запросы Международного агентства по атомной энергии о доступе к ядерным объектам, поврежденным в результате ударов США и Израиля, отметив, что международные организации своевременно не осудили эти удары.
Представитель Министерства иностранных дел Ирана также подтвердил, что министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отправится в Оман в субботу — для продолжения консультаций по безопасному морскому транзиту через Ормузский пролив.
Президент США Дональд Трамп 10 июля объявил, что Иран попросил США возобновить переговоры, на что он согласился, но также подчеркнул, что перемирие между США и Ираном закончилось.