Լոս Անջելեսի շրջանում ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է հռչակվել
Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելեսի շրջանի հոգաբարձուների խորհուրդը հավանություն է տվել ապրիլի 24-ը շրջանի տարածքում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու միջնորդությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է PasadenaNow-ն։
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ հոգաբարձուներ Քեթրին Բարգերի և Հիլդա Սոլիսի կողմից ներկայացված միջնորդությունը դատապարտում է թուրքական կառավարությանը՝  Ցեղասպանությունը ժխտելու համար:
Միջնորդությունը նաև անդրադառնում է վերջին տարիներին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումերին, որի հետևանքով տեղի հայ բնակչությունը ստիպված է եղել լքել իր հայրենիքը։
Միջնորդության հեղինակները կոչ են արել ԱՄՆ-ի կառավարությանը պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների համար և պահանջել անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանի կողմից գերության մեջ գտնվող հայ պատանդներին։
2021 թվականի ապրիլի 24-ին Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։

The Los Angeles County Board of Supervisors Tuesday approved a motion to recognize April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day within the county.
Introduced by Supervisors Kathryn Barger and Hilda Solis,the motion condemned the Turkish government for denying the genocide despite historical evidence, PasadenaNow reported.
The motion also made reference to ethnic cleansing efforts in recent years. In 2020, Azerbaijan launched a military attack on Nagorno-Karabakh, followed by a 10-month blockade of the Lachin Corridor. In 2023, over 100,000 Armenians were forcefully displaced from their ancestral lands, according to the motion.
“This Board has consistently called on the federal government to impose sanctions on Azerbaijan for its continued human rights violations and to demand the immediate release of Armenian hostages held captive by the Azerbaijani government,” the motion reads.