Սպիտակ տունը Չինաստանին սպառնացել է մինչև 245% մաքսատուրքերով
ԱՄՆ վարչակազմը կարող է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքները հարկել 245%-ի չափով մաքսատուրքերով՝ երկու երկրների միջև առևտրային հակամարտության սրման ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
ԱՄՆ վարչակազմի հայտարարության մեջ հիշեցվում է, որ ապրիլի սկզբին նախագահ Դոնալդ Թրամփը 10%-ի չափով մաքսատուրքեր է սահմանել բոլոր երկրների համար և անհատական բարձրացված մաքսատուրքեր այն պետությունների համար, «որոնց հետ ԱՄՆ-ն ունի ամենամեծ առևտրային դեֆիցիտը»։ Այդ կերպ նախագահը ցանկացել է «հավասարեցնել խաղի պայմանները և ապահովել Ամերիկայի ազգային անվտանգությունը»։ Հետագայում, ըստ Սպիտակ տան, աշխարհի ավելի քան 75 երկիր «արդեն բանակցություններ են սկսել» Վաշինգտոնի հետ՝ իրավիճակը կարգավորելու և «նոր առևտրային համաձայնագրեր կնքելու նպատակով»։
«Այդ քննարկումների ֆոնին անհատական մաքսատուրքերի սահմանումը դադարեցվել է (բոլոր երկրների համար), բացառությամբ Չինաստանի, որը ձեռնարկել է պատասխան միջոցներ: Իր պատասխան գործողությունների պատճառով Չինաստանին այժմ սպառնում են մինչև 245%-ի չափով մաքսատուրքեր ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների համար», - ասված է հայտարարության մեջ:
Սպիտակ տունը միջոցների խստացման մասին հստակ մանրամասներ չի հայտնել:
Ապրիլի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է 185 երկրներից և տարածքներից արտադրանքի ներմուծման համար մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ 10% բազային մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել ապրիլի 5-ին, անհատականները՝ ապրիլի 9-ին։ Այնուհետև ապրիլի 9-ին Թրամփը հայտարարել է, որ 90 օրով դադարեցնում է ներմուծման լրացուցիչ մաքսատուրքերի գործողությունը, որոնք փոխադարձության սկզբունքով սահմանվել են մի շարք երկրների և տարածքների նկատմամբ։
Սպիտակ տանը պարզաբանել են, որ դադարը կապված է առևտրային բանակցությունների հետ, որոնց ընթացքում կգործի 10%-ի չափով բազային մաքսատուրքը։ Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահը բարձրացրել է չինական արտադրանքի մաքսատուրքերը մինչև 125%։ Հաշվի առնելով ավելի վաղ 20%-ի չափով սահմանված մաքսատուրքերը Կանադայի, Չինաստանի և Մեքսիկայի նկատմամբ՝ Չինաստանից ապրանքների նկատմամբ ընդհանուր մաքսատուրքերն այժմ հասնում են 145%-ի:

Белый дом пригрозил Китаю повышением тарифов до 245%
Администрация США на фоне эскалации торгового конфликта между двумя странами может ввести пошлины до 245% на товары, импортируемые из Китая. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
В заявлении администрации США напоминается, что в начале апреля президент Дональд Трамп ввел 10-процентные пошлины для всех стран и отдельные повышенные пошлины для тех стран, “с которыми у США самый большой торговый дефицит”. Этим, президент хотел “уравнять условия игры и обеспечить национальную безопасность Америки”. Позднее, Белый дом сообщил, что более 75 стран мира “уже вышли на переговоры”  для урегулирования ситуации и заключениея новых торговых соглашение.
“На фоне этих обсуждений введение индивидуальных тарифов приостановлено [для всех стран], за исключением Китая, который принял ответные меры. В результате того, что Китай принял ответные меры, ему теперь грозят пошлины в размере до 245% на импорт в США”, - сказано в заявлении.
Белый дом не предоставил конкретных данных об ужесточении мер.
2 апреля президент США Дональд Трамп объявил о введении пошлин на импорт продукции из 185 стран и территорий. Базовые таможенные пошлины в размере 10% вступили в силу 5 апреля, а индивидуальные - 9 апреля. 9 апреля, Трамп объявил, что приостанавливает на 90 дней действие дополнительных импортных пошлин, введенных в отношении ряда стран и территорий на взаимной основе.
В Белом доме пояснили, что пауза связана с торговыми переговорами, в ходе которых будет действовать базовый тариф в размере 10%. В то же время, президент США повысил пошлины на китайскую продукцию до 125%. С учетом ранее введенных 20%-ных пошлин на Канаду, Китай и Мексику общие пошлины на товары из Китая теперь достигают 145%.