Հայաստան-Թուրքիա համագործակցության շատ ավելի մեծ հեռանկարներ կան, Բաքվի հետ պետք է բանակցել մինչև դրական լուծումներ գտնելը. Միրզոյանի հարցազրույցը «ՍիվիլՆեթ»-ին
Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «ՍիվիլՆեթ»-ի թղթակից Արշալույս Մղդեսյանին, խոսել Թուրքիայի և Ադրբեջանի իր պաշտոնակիցների հետ շփումների և այլ հարցերի մասին։ «Արմենպրես»-ը նախարարի հետ հարցուպատասխանը ներկայացնում է ստորև։
ԱՆԹԱԼԻԱՅԻ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍԻՆ
– Պարոն նախարար, Հայաստանն արդեն երրորդ անգամ է մասնակցում Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովին: Պաշտոնական Երևանն ինչո՞ւ է հետաքրքրված այս միջոցառմամբ:
– Իսկապես երրորդ անգամ է, որ մենք մասնակցում ենք Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին: Ընդհանրապես, սա Թուրքիայի ներկայացուցիչների, թուրք գործընկերների հետ հանդիպելու լավ հնարավորություն է, ինչպես նաև՝ լավ հնարավորություն հանդիպելու այլ երկրների պատվիրակությունների հետ: Իրավացի կլինի ասել, որ մյուս պատվիրակությունների հետ տարբեր երկրներում, այլ հարթակներում հանդիպելու հնարավորություն ևս կա: Այստեղ հիմնականը կարող ենք համարել Հարավային Կովկասին նվիրված պանելային քննարկումը իմ, (Ադրբեջանի և Վրաստանի արտաքին գործերի) նախարարներ Բայրամովի և Բոճորաշվիլիի մասնակցությամբ, ինչպես նաև իմ երկկողմ հանդիպումները (Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի) նախարարներ Բայրամովի և Ֆիդանի հետ:
Ֆիդանի հետ մենք մասնավորապես քննարկեցինք Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության ներկա վիճակը, քայլերը, որոնք արվել են, քայլերը, որոնք կարող են արվել: Ընդհանրապես, այս կարգի միջոցառումները, կարծում եմ, չպետք է բաց թողնել: Հայաստանում մենք ևս ունենք «Երևանյան երկխոսություն», որն այս տարվա մայիսի վերջին կանցկացվի երկրորդ անգամ: Մենք ևս հրավերներ ենք ուղարկում տարբեր երկրների:
ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԵՏ ՇՓՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
– Մինչև Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ հանդիպումը՝ Դուք հանդիպեցիք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին: Սա երկու նախարարների առաջին հանդիպումն էր խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցումից հետո: Քննարկե՞լ եք արդյոք պայմանագրի ստորագրման հարցը:
– Իսկապես, սա առաջին հանդիպումն էր մեր հայտարարությունից հետո, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցված է: Հասկանալիորեն մենք քննարկել ենք այդ հարցը: Մեծ հաշվով, երկու երկրների դիրքորոշումները հանրային են: Այստեղ գաղտնիք և նորություն չկա: Մեր մոտեցումն այն է, որ չկա և չի կարող լինել այնպիսի պայմանագիր, որը կհասցեագրի բոլոր հնարավոր հացերը: Խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի ստորագրումը, վավերացումն ու ուժի մեջ մտնելը հարաբերությունների ընդհանուր կարգավորման ու կառուցման միայն սկիզբն է լինելու: Մանավանդ, որ այդ պայմանագրում մենք ունենք կետ, համաձայն որի՝ պետք է ստեղծվի երկկողմ հանձնաժողով պայմանագրի իրականացումը մշտադիտարկելու, խնդիրները մեկնաբանելու, լուծումներ գտնելու համար։ Իսկ խնդիրներ, վստահաբար, կծագեն: Որոշակի շրջան կպահանջվի համատեղ աշխատելու, որպեսզի բոլոր լուծումները գտնվեն: Ուստի, մեր մոտեցումը սա է` անմիջապես ձեռնամուխ լինել ստորագրմանն ու վավերացմանը, և հետո ընթացքում փորձել լուծել մնացած հարցերը:
Հայտնի է, որ Ադրբեջանն իր դիրքորոշումն ունի այս հարցում: Նրանք, մասնավորապես, երկու նախապայման են նշել` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում և Հայաստանի սահմանադրության փոփոխություն: Մինսկի խմբի լուծարման հետ կապված մեր դիրքորոշումը պարզ է: Մենք կարծում ենք, որ այն պահին, երբ հակամարտությունը դադարի գոյություն ունենալ նաև փաստաթղթով, իսկ դա կարող է լինել պայմանագրի ստորագրմամբ, այդ պահից սկսած կոնֆլիկտի համար ստեղծված Մինսկի խումբն այլևս կարիք չի ունենա շարունակել իր գոյությունը: Մենք պատրաստ ենք միաժամանակ այդ երկու գործողությունն իրականացնել: Այն է` ստորագրել պայմանագիրն ու միասին հանդես գալ նախաձեռնությամբ՝ դադարեցնելու Մինսկի խմբի գործունեությունը` դիմելով ԵԱՀԿ մյուս գործընկերներին, քարտուղարությանը և անդամ երկրներին:
Սահմանադրության հարցով ևս մենք մեր դիրքորոշումը բազմիցս նշել ենք: Նախ, մենք համոզված ենք, որ մեր Սահմանադրության մեջ չկա այդպիսի խնդիր [տարածքային պահանջ Ադրբեջանի նկատմամբ – խմբ.], ավելին` Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կա խնդիր: Այն է` հղում իրենց անկախության ակտին, որը պարունակում է տարածքային հավակնություն Հայաստանի նկատմամբ: Բացի այդ, պետք է նշել, որ հարցը լուծվում է բուն խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ: Պայմանագրով ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն սահմաններով, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության փլուզման պահին:
Վավերացման գործընթացում մենք դիմելու ենք մեր Սահմանադրական դատարանին, և եթե Սահմանադրական դատարանը գտնի, որ այս պայմանագիրը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, կստացվի, որ հարցը լուծված է: Եթե տեսականորեն Սահմանադրական դատարանը այլ բան գտնի, դա կլինի այլ իրավիճակ, կնստենք, կհասկանանք` ինչպես շարունակել:
Իհարկե, ես չեմ կարող որոշել Սահմանադրական դատարանի փոխարեն, բայց ես կարող եմ ենթադրել, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը կլինի դրական՝ ելնելով նրա այն որոշումից, որը կայացվեց նախորդ տարվա սեպտեմբերին համանման փաստաթղթի քննարկման ժամանակ: Այն ժամանակ Սահմանադրական դատարանը դրական եզրակացություն տվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգին, որն, ըստ էության, ուներ նման բովանդակություն: Այնտեղ ևս նշվում է, որ սահմանազատում պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, իսկ այդ հռչակագիրն ասում է այն, ինչ ես քիչ առաջ ասացի պայմանագրի համատեքստում: Այն է` երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվում է այն սահմաններում, որոնք գոյություն են ունեցել ԽՍՀՄ փլուզման պահին: Ելնելով սրանից՝ կարծում եմ, որ այս անգամ ևս Սահմանադրական դատարանի որոշումը պետք է որ դրական լինի: Կրկնում եմ, եթե լինի այլ դիրքորոշում ու եզրակացություն, կլինի այլ իրավիճակ:
Սա է հիմնականը: Ասել, որ ստացվեց առաջընթաց գրանցել, այս հարցում համոզել միմյանց փոխել դիրքորոշումներ, կլինի մեծ չափազանցություն: Բայց կարծում եմ, որ խոսակցությունը պետք է շարունակել: Բանակցությունները պետք է շարունակվեն այնքան, մինչև դրական լուծումներ գտնվեն: Բանակցությունների դադարումը չի կարող որևէ դրական ազդեցություն ունենալ ընդհանուր կարգավորման գործընթացի, էլ չասած` Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման վրա:
– Այսինքն` դեռ չկա՞ քիչ թե շատ հստակ պատկերացում, թե երբ կարող է ստորագրվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագիրը:
– Մենք պատրաստ ենք դա անել ամենամոտ ապագայում: Այդպիսի պատրաստակամություն Ադրբեջանից չի հնչում:
– Կողմերը, կարծես, հասել են մի կետի, որ առաջ չեն գնում, կրկնում են դիրքորոշումները, և դրանցում փոփոխություն չի նկատվում: Սա փակուղի տանող ճանապա՞րհ է:
– Արվելու է ամեն բան, որ գործընթացը փակուղի չգնա: Փակուղի մենք չենք ուզում, և այս ամբողջ գործընթացում մեր ցուցաբերած կառուցողական մոտեցումը հենց դրա մասին է վկայում: Դա կիրառելի է թե՛ խաղաղության պայմանագրի համատեքստում, թե՛ մնացած հարցերում: Տեղյակ եք, որ մենք տարբեր առաջարկներ ենք արել ադրբեջանական կողմին, նաև՝ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Այդ հարցում ևս փորձել ենք որոշակիորեն հասցեագրել իրենց մտահոգությունները: Մեր համոզմամբ, հիմա մենք արել ենք մի առաջարկ, որը լիովին համապատասխանում է և՛ մեր պատկերացումներին, և՛ փարատում է իրենց մտահոգությունները: Նույնը կարող ենք ասել սպառազինությունների վերաբերյալ: Մասնավորապես, մենք առաջարկել ենք սպառազինությունների վերահսկման և վերիֆիկացիայի համատեղ մեխանիզմ, առաջարկել ենք նաև ստեղծել սահմանային միջադեպերի հետաքննության համատեղ մեխանիզմ և այլն: Մենք պետք է շարունակենք մեր կառուցողական ներգրավվածությունը:
– Ասացիք, որ հայկական կողմն Ադրբեջանին կոնկրետ առաջարկ է ներկայացրել հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ, որը, կարծես, համահունչ է երկու կողմի շահերին: Ինչի՞ մասին է խոսքը, կարո՞ղ եք փակագծեր բացել:
– Մեծ հաշվով, սկզբում ադրբեջանական կողմից քիչ թե շատ դրական արձագանք նկատեցինք: Բայց հիմա տեսնում ենք ավելի սառը վերաբերմունք այս առաջարկին: Կդժվարանամ պատասխանել, թե ինչով է սա պայմանավորված: Բայց առաջարկը հետևյալն է. Պահպանելով ենթակառուցվածքների նկատմամբ երկու երկրների ինքնիշխանությունը, այսինքն` Հայաստանի տարածքում Հայաստանի ինքնիշխանությունը, Ադրբեջանի տարածքում՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը, դրանից բխող բոլոր գործիքակազմերը՝ Հայաստանը ստանում է Ադրբեջանի երկաթուղիներն օգտագործելու հնարավորություն, այն է` իր ապրանքներն ադրբեջանական տարածքով որևէ տեղ ուղարկելու կամ այնտեղով ստանալու: Նույն կերպ Ադրբեջանը ստանում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցով ապրանքներ ուղարկելու և ստանալու հնարավորություն:
Հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ամենակարճ երկաթուղային կապը կարող է լինել Հայաստանի հարավով` Մեղրիով անցնող երկաթուղին, և Նախիջևանի տարածքով մեր երկրի տարբեր մասերը կապող երկաթուղին, ուստի այստեղ կարող ենք ունենալ սահմանահատման որոշակի պարզեցված, հեշտացված ընթացակարգեր: Օրինակ` կարող են կիրառվել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ` էլեկտրոնային սկաներներ կամ ուղարկվող ապրանքների էլեկտրոնային նախապես հայտարարագրում, կապարակնքված վագոններ և այլն՝ մեխանիզմներ և գործիքներ, որոնք թույլ կտան հնարավորինս խուսափել ֆիզիկական զննումից: Արտառոց իրավիճակների համար կարող են այլ բաներ նախատեսվել, ընդ որում՝ համատեղ: Փարատելու բեռների տեղափոխման անվտանգության վերաբերյալ Ադրբեջանի հնչեցրած մտահոգությունները, որոնք մենք չենք կիսում՝ մենք երաշխավորում ենք մեր տարածքով անցնող բեռների անվտանգությունը։ Մենք, այնուամենայնիվ, կարող ենք կիրառել նաև ապահովագրության գործիքներ, որոնք որևէ արտակարգ իրավիճակի կամ պատահարի դեպքում կարող են ենթադրել ֆինանսական փոխհատուցում, ինչպես ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհում: Կարծում եմ՝ ասվածի շրջանակում ավելի մանրամասն լուծումները կարող են օգնել հարցի լուծմանը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԹՈՒՐՔԻԱ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻ ՄԱՍԻՆ
– Այս համաժողովի շրջանակում Դուք հանդիպեցիք նաև Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանին: Պե՞տք է ակնկալել արդյոք տեղաշարժ հայ-թուրքական գործընթացում` նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման առումով նաև:
– Կարող եմ ասել, որ իրականում այստեղ ավելի լայն ըմբռնում կա: Ես ներկայացնեմ իրականությունը, դատողություն ինքներդ արեք` առաջընթաց կա, թե չկա: Մենք ունենք որոշ համաձայնություններ, որոնք արդեն իսկ իրականացվել են: Կան համաձայնություններ, որ դեռ չեն իրականացվել: Օրինակ` մենք օդային տարածքի օգտագործման հարցը, գոնե այս պահին, ըստ էության, համարել ենք լուծված: Մենք համատեղ դիտարկել ենք Մարգարա-Ալիջան սահմանային ենթակառուցվածքների վիճակը: Հայկական կողմը նաև աշխատանքներ է իրականացրել այնտեղ ենթակառուցվածքների արդիականացման ուղղությամբ: Մենք համատեղ աշխատանքներ ենք տարել, ուսումնասիրություններ ենք իրականացրել Գյումրի-Կարս երկաթուղային անցման, այլ ենթակառուցվածքների վիճակի և գնահատման առումով: Մենք որոշում ունենք, և ընդամենը օրեր առաջ տարբեր գերատեսչություններից մասնագետներ են հանդիպել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման աշխատանքների շրջանակում և այլն: Այսինքն` մենք կարող ենք ասել, որ որոշակի բաներ տեղի են ունենում: Միևնույն ժամանակ, գիտեք, որ մենք ունենք պայմանավորվածություն բացել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և Հայաստանի և Թուրքիայի այն քաղաքացիների համար, որոնք դիվանագիտական անձնագիր ունեն: Սա իրականացված չէ: Բայց սա գործընթաց է, որոշակի բաներ արագ են առաջ գնում, որոշակի բաներ՝ դանդաղ: Բայց կարող եմ ասել` կա ընդհանուր պատկերացում, որ երկխոսությունը հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական կապերի հաստատման և սահմանի բացման մասին է:
Ավելին, երկուստեք տեսնում ենք հնարավորություն ոչ միայն մինիմալ հարաբերությունների հաստատման, այլև շատ էական միջպետական առևտրի, տարանցիկ հնարավորությունների, էներգետիկ համատեղ ծրագրերի իրականացման առումով: Նաև նշեմ, որ միջազգային քաղաքականության որոշ հարցերում մեր դիրքորոշումներն ամենևին այդքան հեռու չեն իրարից, քան կարող է թվալ: Ընդհակառակը, երբեմն բավական մոտ են: Այնպես որ, համագործակցության հնարավորություններ կան: Նորից նշեմ, որ մենք չենք խոսում մինիմալ հարաբերությունների հաստատման և փոխհանդուրժողականության մասին: Կա ըմբռնում, որ կան շատ ավելի մեծ համագործակցության հեռանկարներ:
– Նշեցիք՝ միջազգային որոշ հարցերի շուրջ Հայաստանի և Թուրքիայի դիրքորոշումներն այդքան էլ հեռու չեն միմյանցից: Դրանք հատկապես ո՞ր հարցերն են:
– Առանձին հարցերի դեպքում այդպես է: Օրինակ`մերձավորարևելյան քաղաքականության օրակարգի որոշ հարցերի շուրջ:
– Թուրքիայի հետ բանակցություններում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման թեման արծարծվո՞ւմ է: Անկարան ինչպե՞ս է վերաբերում այդ հարցի լուծմանը, թե՞ Թուրքիայի հետ քննարկումներում այդ թեման բացակայում է:
– Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացը Հայաստան-Թուրքիա, եթե ոչ երկկողմ օրակարգի, ապա խոսակցության, շփումների մաս է: Կարող եմ ասել, որ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության համատեքստում պայմանավորվածությունների կատարման տեմպի առումով թուրքական կողմը որոշակի սահմանափակումներ է ենթադրում` պայմանավորված Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններով: Մեր մոտեցումն իրականում այլ է: Կարծում ենք, որ առաջընթացը Հայաստան-Թուրքիա ուղղությամբ իր դրական ազդեցությունը կունենա Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման վրա: Ինչևէ, խնդիրը կա, ընկալումների որոշակի տարբերություն կա, բայց տեսնում ենք պատրաստակամություն օգտակար, բարենպաստ ազդեցություն ունենալու:

У армяно-турецкого сотрудничества гораздо больше перспектив, переговоры с Баку необходимы до тех пор, пока не будут найдены позитивные решения. Интервью Мирзояна CivilNet
В рамках Антальского дипломатического форума министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью корреспонденту CivilNet Аршалуйсу Мгдесяну, рассказав о контактах со своими коллегами в Турции и Азербайджане и других вопросах.
Арменпресс представляет ниже сессию вопросов и ответов с министром.
О ФОРУМЕ В АНТАЛЬЕ
– Господин министр, Армения уже в третий раз участвует в Антальском дипломатическом форуме. Почему официальный Ереван заинтересован в этом мероприятии?
– Мы действительно уже в третий раз участвуем в Антальском дипломатическом форуме. В целом, это хорошая возможность встретиться с турецкими представителями, турецкими коллегами, а также хорошая возможность встретиться с делегациями из других стран. Было бы справедливо сказать, что возможность встретиться с другими делегациями есть также в разных странах, на других площадках. Главными из них здесь являются панельная дискуссия по Южному Кавказу с моим участием, (министров иностранных дел Азербайджана и Грузии) Байрамова и Боджорашвили, а также мои двусторонние встречи с (министрами иностранных дел Азербайджана и Турции) Байрамовым и Фиданом.
С Фиданом мы обсудили, в частности, нынешнее состояние армяно-турецкого диалога, шаги, которые были предприняты, шаги, которые могут быть предприняты. В целом, я считаю, что такие мероприятия нельзя пропускать. В Армении также проходит «Ереванский диалог», который пройдет во второй раз в конце мая этого года. Мы также отправляем приглашения в разные страны.
О КОНТАКТАХ С АЗЕРБАЙДЖАНОМ
– Перед встречей с главой МИД Турции Вы встречались с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Это была первая встреча двух министров после согласования текста мирного договора. Обсуждали ли вы вопрос подписания договора?
– Действительно, это была первая встреча после нашего заявления о согласовании текста мирного договора. Мы, конечно, обсуждали этот вопрос. Позиции двух стран в целом публичны. Ничего секретного или нового здесь нет. Наш подход заключается в том, что не существует и не может быть договора, который бы охватывал все возможные вопросы. Подписание, ратификация и вступление в силу договора о мире и установлении отношений станет лишь началом общей нормализации и налаживания отношений. Тем более, что в этом договоре есть пункт, согласно которому должна быть создана двусторонняя комиссия, которая будет контролировать выполнение соглашения, комментировать проблемы и находить решения. И проблемы обязательно возникнут. Потребуется некоторое время для совместной работы и поиска всех решений. Поэтому наш подход заключается в том, чтобы немедленно приступить к подписанию и ратификации, а затем попытаться решить оставшиеся вопросы в процессе.
Известно, что у Азербайджана есть своя позиция по этому вопросу. В частности, они назвали два предварительных условия: роспуск Минской группы ОБСЕ и внесение поправок в конституцию Армении. Наша позиция по роспуску Минской группы ясна. Мы считаем, что с того момента, как конфликт перестанет существовать и по документу, а это может быть подписание соглашения, с этого момента Минская группа, созданная для урегулирования конфликта, больше не будет нуждаться в дальнейшем своем существовании. Мы готовы предпринять эти два действия одновременно: подписать договор и совместно выступить с инициативой о приостановлении деятельности Минской группы, обратившись к другим партнерам ОБСЕ, Секретариату и государствам-членам.
Мы также неоднократно излагали свою позицию по вопросу Конституции. Во-первых, мы убеждены, что в нашей Конституции такой проблемы [территориальные претензии к Азербайджану – ред.] нет, более того, в Конституции Азербайджана такая проблема есть. То есть ссылка на их акт о независимости, содержащий территориальные претензии к Армении. Кроме того, следует отметить, что вопрос решается подписанием самого мирного договора. По договору мы признаем территориальную целостность друг друга в границах, существовавших на момент распада Советского Союза.
В процессе ратификации мы обратимся в наш Конституционный суд, и если Конституционный суд признает этот договор соответствующим Конституции, то получмтся, что вопрос решен. Если, теоретически, Конституционный суд обнаружит что-то иное, это будет другая ситуация, мы сядем и решим, как действовать дальше.
Конечно, я не могу решать за Конституционный суд, но могу предположить, что решение Конституционного суда будет положительным, исходя из его решения, принятого в ходе обсуждения аналогичного документа в сентябре прошлого года. В то время Конституционный суд дал положительное заключение на Положение о совместной работе пограничных комиссий Армении и Азербайджана, которое, по сути, имело схожее содержание. В нем также говорится, что делимитация должна проводиться на основе Алма-Атинской декларации, а в этой декларации говорится то, что я сказал минуту назад в контексте договора. То есть территориальная целостность обеих стран признается в границах, существовавших на момент распада СССР. Исходя из этого, я считаю, что и на этот раз решение Конституционного суда должно быть положительным. Повторяю, если будет другая позиция и вывод, то будет и другая ситуация.
Это главное. Сказать, что нам удалось добиться прогресса, убедить друг друга изменить позиции по этому вопросу, было бы большим преувеличением. Но я думаю, что разговор следует продолжить. Переговоры должны продолжаться до тех пор, пока не будут найдены положительные решения. Прекращение переговоров не может оказать никакого позитивного влияния на общий процесс урегулирования, не говоря уже об установлении мира на Южном Кавказе.
– То есть, до сих пор нет более-менее ясного представления о том, когда может быть подписан договор о мире и установлении отношений между Арменией и Азербайджаном?
– Мы готовы сделать это в ближайшее время. О такой готовности со стороны Азербайджана не слышно.
– Похоже, стороны достигли точки, когда они не движутся вперед, повторяя свои позиции, и никаких изменений в них не наблюдается. Это путь в тупик?
– Будет сделано все, чтобы процесс не зашел в тупик. Мы не хотим тупика, и конструктивный подход, который мы демонстрировали на протяжении всего этого процесса, является тому подтверждением. Это применимо как в контексте мирного договора, так и в других вопросах. Вы знаете, что мы делали различные предложения азербайджанской стороне, в том числе по вопросу разблокирования инфраструктуры. Мы также попытались в какой-то степени развеять их опасения по этому вопросу. Мы считаем, что теперь мы внесли предложение, которое полностью отвечает нашим идеям и развеивает их опасения. То же самое можно сказать и о вооружении. В частности, мы предложили совместный механизм контроля и верификации вооружений, мы также предложили создать совместный механизм расследования пограничных инцидентов и т. д. Мы должны продолжить наше конструктивное взаимодействие.
– Вы сказали, что армянская сторона представила Азербайджану конкретное предложение по разблокированию каналов связи, что, как представляется, отвечает интересам обеих сторон. О чем речь, можете раскрыть скобки?
– В целом, поначалу мы заметили более-менее позитивную реакцию с азербайджанской стороны. Однако сейчас мы видим более прохладное отношение к этому предложению. Я затрудняюсь ответить, с чем это связано. Но предложение таково: сохраняя суверенитет обеих стран над инфраструктурой, то есть суверенитет Армении на территории Армении, суверенитет Азербайджана на территории Азербайджана и все вытекающие из этого инструменты, Армения получает возможность использовать азербайджанские железные дороги, то есть - отправлять свои грузы в любую точку через территорию Азербайджана или получать их оттуда. Таким же образом Азербайджан получает возможность отправлять и получать грузы через армянскую железнодорожную сеть.
Понимаем, что кратчайшим железнодорожным сообщением между Азербайджаном и Нахиджеваном может быть железная дорога, проходящая через южную часть Армении, через Мегри, и железная дорога, соединяющая различные части нашей страны через территорию Нахиджевана, поэтому у нас могут быть определенные упрощенные, облегченные процедуры пересечения границы здесь. Например, могут быть использованы современные технологии: электронные сканеры или электронное предварительное декларирование отгружаемых товаров, опломбированные вагоны и т. д. — механизмы и инструменты, которые позволят максимально избежать физического досмотра. Для исключительных ситуаций и в связи с ними можно предусмотреть и другие меры, при этом - совместные. Чтобы развеять опасения Азербайджана по поводу безопасности грузоперевозок, которые мы не разделяем, мы гарантируем безопасность грузов, проходящих через нашу территорию. Однако мы также можем использовать инструменты страхования, которые могут обеспечить финансовую компенсацию в случае чрезвычайной ситуации или несчастного случая, как это происходит во всем цивилизованном мире. Я считаю, что более подробные решения в рамках сказанного могут помочь решить проблему.
О ПРОЦЕССЕ АРМЕНИЯ-ТУРЦИЯ
- В рамках этой конференции Вы также встретились с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом. Нужно ли ожидать какого-либо прогресса в армяно-турецком процессе, в том числе в плане реализации ранее достигнутых договоренностей?
- Могу сказать, что на самом деле здесь более широкое понимание. Я изложу реальность, а вы сами судите, есть прогресс или нет. У нас есть некоторые соглашения, которые уже реализованы. Есть соглашения, которые еще не реализованы. Например, мы, по крайней мере, на данный момент по сути, считаем вопрос использования воздушного пространства решенным. Мы совместно осмотрели состояние пограничной инфраструктуры Маргара-Алиджан. Армянская сторона также провела там работы по модернизации инфраструктуры. Мы работали вместе, проводили исследования состояния и оценку железнодорожного переезда Гюмри-Карс и другой инфраструктуры.
У нас есть решение, и буквально несколько дней назад специалисты разных ведомств встречались в рамках реставрации исторического моста в Ани и др. Другими словами, можно сказать, что определенные вещи имеют место. В то же время, вы знаете, что у нас есть соглашение об открытии границы между Арменией и Турцией для граждан третьих стран и граждан Армении и Турции, имеющих дипломатические паспорта. Это не реализовано. Но это процесс: что-то движется вперед быстро, что-то движется вперед медленно. Но могу сказать, что есть общее понимание того, что диалог направлен на полную нормализацию отношений, установление дипломатических связей и открытие границы.
Более того, мы оба видим возможность не только наладить минимальные отношения, но и реализовать весьма значимые межгосударственные, торговые, транзитные возможности и совместные энергетические проекты. Должен также отметить, что по некоторым вопросам международной политики наши позиции не так уж далеки друг от друга, как может показаться. Напротив, иногда они довольно близки. Так что, есть возможности для сотрудничества. Еще раз подчеркну, что речь не идет об установлении минимальных отношений и взаимной терпимости. Есть понимание, что есть перспективы гораздо более тесного сотрудничества.
– Вы отметили, что позиции Армении и Турции по некоторым международным вопросам не так уж и далеки друг от друга. Какие это конкретно проблемы?
– Это верно для определенных вопросов. Например, относительно некоторых вопросов повестки ближневосточной политики.
– Затрагивается ли тема нормализации армяно-азербайджанских отношений на переговорах с Турцией? Как Анкара рассматривает решение этого вопроса, или эта тема отсутствует в обсуждениях с Турцией?
– Процесс урегулирования отношений Армения-Азербайджан является частью отношений Армения-Турция — если не двусторонней повестки, то хотя бы разговора, контактов. Могу сказать, что в контексте диалога Армения-Турция турецкая сторона предполагает определенные ограничения по темпам реализации договоренностей, обусловленные армяно-азербайджанскими отношениями. На самом деле наш подход иной. Мы считаем, что прогресс на направлении Армения-Турция окажет положительное влияние на урегулирование отношений Армения-Азербайджан. Однако есть проблема, есть определенная разница в восприятии, но мы видим готовность оказать полезное, благоприятное влияние.