Շիրակի մարզից 2025-ին ներկայացվել է 31 սուբվենցիոն ծրագիր
Շիրակի մարզից 2025-ին Կառավարությանն է ներկայացվել սուբվենցիոն 31 ամբողջական ծրագրային փաթեթ՝ 132 ենթածրագրերով: Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 8 մլրդ 100 մլն դրամ: Այդ գումարի 56․6 տոկոսը Կառավարության համամասնությունն է կազմելու։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Աշոցք համայնքը ներկայացրել է 10 ծրագիր, Ախուրյանը՝ 8, Արթիկը՝ 7 ծրագիր, Ամասիան՝ 4, Անին՝ 2։
«Նշեմ, որ 8 միլիարդից ավելի գումարի մասին ենք խոսում միայն 5 համայնքների մասով, Գյումրին դեռ ծրագրեր չի ներկայացրել՝ ավագանի չունենալու պատճառով, իսկ նախորդ տարի 3 մլրդ դրամից ավելի ծրագիր միայն Գյումրին էր ներկայացրել»,- «Արմենպրես»-ին հայտնեց Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի զարգացման ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Կարեն Բադիշյանը։
2025-ին նախատեսվում է իրականացնել բնակավայրերի փողոցների նորոգում, ասֆալտապատում, խմելու ջրամատակարարման և ոռոգման, ինչպես նաև ջրահեռացման համակարգերի կառուցում, նորոգում, փողոցային լուսավորության համակարգի կառուցում, գազաֆիկացում, նախադպրոցական հաստատությունների կառուցում, էներգախնայող միջոցառումներ, մեքենասարքավորումների և գույքի ձեռքբերում, այգիների, պուրակների բարեկարգում և այլն։
Ներկայացնելով 2024 թվականի ընթացքում Շիրակի մարզում փաստացի իրականացված սուբվենցիոն ծրագրերը՝ պատասխանատուն նշեց, որ 2024-ին փաստացի իրականացվել և ֆինանսավորվել է 41 ծրագիր 107 ենթածրագրերով՝ 7 մլրդ 26 մլն 856 հազար դրամի շրջանակում, Կառավարությունը տրամադրել է գումարի 53.2 տոկոսը՝ 3 մլրդ 742 մլն դրամը։

От Ширакской области на 2025 год представлена 31 программа субсидирования
Ширакская область представила в правительство на 2025 год 31 полный пакет программ субсидирования, включающий 132 подпрограммы. Общая стоимость программ составила 8 млрд 100 млн драмов. Доля правительства составит 56,6 процента от этой суммы.
Как передает Арменпресс, община Ашоцк представила 10 проектов, Ахурян – 8, Артик – 7 проектов, Амасия – 4 и Ани – 2.
«Отмечу, что речь идет о более чем 8 млрд драмов только для 5 общин. Гюмри пока не представил программы из-за отсутствия совета старейшин, а в прошлом году только Гюмри представил программу на сумму более 3 млрд драмов», - сообщил начальник отдела разработки и реализации программ развития аппарата губернатора Ширакской области Карен Бадишян.
В 2025 году планируется провести ремонт и асфальтирование жилых улиц, строительство и ремонт систем питьевого водоснабжения и орошения, а также дренажных систем, строительство системы уличного освещения, газификацию, строительство дошкольных учреждений, энергосберегающие мероприятия, приобретение техники и имущества, благоустройство садов и парков и т. д.
Представляя программы субсидирования, фактически реализованные в Ширакской области в 2024 году, ответственное лицо отметило, что в 2024 году фактически реализована и профинансирована 41 программа по 107 подпрограммам, в рамках 7 млрд 26 млн 856 тыс. драмов, из которых 53,2 процента, или 3 млрд 742 млн драмов, предоставлено правительством.