Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Հայազգի պատգամավոր Խոսե Լուիս Սաջյանի նախաձեռնությամբ՝ ապրիլի 9-ին Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը։
ՀՀ դեսպանության փոխանցմամբ՝ նիստի ընթացքում պատգամավոր Սաջյանի նախաձեռնությանն աջակցել ու ելույթներով են հանդես եկել խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները՝ հպարտությամբ նշելով, որ Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է:
«Պատգամավորներ Խոսե Լուիս Սաջյանը, Անա Օլիվերան և Պեդրո Խիսդոնյանն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրին՝ հիշեցնելով, որ Ուրուգվայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է հայտարարություն՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին»,-նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Ուրուգվայցի խորհրդարանականներն իրենց առանձնահատուկ հարգանքն ու համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին, ուրուգվայահայ համայնքին, ողջունել նիստին ներկա ՀՀ դեսպան Մարիամ Գևորգյանին և բարձր գնահատել դեսպանության գործունեությունը:

На заседании Палаты представителей Уругвая депутаты обратились к 110-й годовщине Геноцида армян
По инициативе депутата-армянина Хосе Луиса Саджяна на заседании Палаты представителей Уругвая  9 апреля депутаты обратились к 110-й годовщине Геноцида армян.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило посольство Армении в Уругвае.
Представители всех политических сил, представленных в парламенте, поддержали инициативу депутата Саджяна и выступили с речами, с гордостью отметив, что Уругвай стал первой страной, официально признавшей Геноцид армян.
Депутаты Хосе Луис Саджян, Ана Оливера и Педро Гисдонян также затронули тему этнической чистки населения Нагорного Карабаха и проблему армянских пленных, незаконно содержащихся в Азербайджане, напомнив, что парламент Уругвая единогласно принял заявление, призывающее Азербайджан немедленно освободить всех армянских заключенных.
Уругвайские парламентарии выразили особое уважение и солидарность армянскому народу и армянской общине Уругвая, приветствовали присутствующую на заседании посла Армении Мариам Геворкян и высоко оценили деятельность посольства.