Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Հայազգի պատգամավոր Խոսե Լուիս Սաջյանի նախաձեռնությամբ՝ ապրիլի 9-ին Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը։
ՀՀ դեսպանության փոխանցմամբ՝ նիստի ընթացքում պատգամավոր Սաջյանի նախաձեռնությանն աջակցել ու ելույթներով են հանդես եկել խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները՝ հպարտությամբ նշելով, որ Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է:
«Պատգամավորներ Խոսե Լուիս Սաջյանը, Անա Օլիվերան և Պեդրո Խիսդոնյանն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրին՝ հիշեցնելով, որ Ուրուգվայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է հայտարարություն՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին»,-նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Ուրուգվայցի խորհրդարանականներն իրենց առանձնահատուկ հարգանքն ու համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին, ուրուգվայահայ համայնքին, ողջունել նիստին ներկա ՀՀ դեսպան Մարիամ Գևորգյանին և բարձր գնահատել դեսպանության գործունեությունը:

Uruguayan legislators have discussed the 110th anniversary of the Armenian Genocide during a session of the Chamber of Representatives on April 9, the Armenian Embassy in Uruguay said in a press release.
The discussion was initiated by member of the Chamber of Representatives Jose Luis Satdjian.
Lawmakers representing all political forces endorsed Satdjian’s initiative and delivered remarks, proudly underscoring that Uruguay is the first country to have officially recognized the Armenian Genocide.
Legislators Jose Luis Satdjian, Ana Olivera, and Pedro Jisdonian also spoke about the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh, the Armenian POWs unlawfully held in Azerbaijan, stressing that the Uruguayan parliament unanimously adopted a statement calling on Azerbaijan to urgently release all Armenian POWs.
The parliamentarians expressed special respect and solidarity to the Armenian people and the Armenian community of Uruguay, welcomed Armenian Ambassador Mariam Gevorgyan, who was in attendance, and lauded the Armenian embassy’s work.