ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը Չինաստանին բանակցությունների կոչ է արել նոր մաքսատուրքեր սահմանելու փոխարեն
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթն ափսոսանք է հայտնել, որ Չինաստանը բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու փոխարեն ամերիկյան ապրանքների ներմուծման համար մաքսատուրքերը բարձրացրել է մինչև 84%։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox Business հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Կարծում եմ՝ ցավալի է, որ Չինաստանն իրականում չի ցանկանում բանակցել.... Ես կարող եմ ասել, որ այս էսկալացումը վնասում է հենց նրանց», - ասել է նա։ - Չինաստանը պետք է նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ», - ասել է Բեսենթը՝ շեշտելով, որ Չինաստանից ԱՄՆ արտահանումը հինգ անգամ գերազանցում է ԱՄՆ-ից Չինաստան արտահանմանը։
Ավելի վաղ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետխորհրդին առընթեր սակագնային հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ Պեկինն ապրիլի 10-ից ԱՄՆ-ից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը կբարձրացնի մինչև 84%՝ ի պատասխան Չինաստանից 104%-ի չափով մաքսատուրքեր գանձելու Վաշինգտոնի որոշման։

Министр финансов США призвал Китай к переговорам вместо введения новых тарифов
Министр финансов США Скотт Бессент выразил сожаление по поводу того, что Китай вместо того, чтобы сесть за стол переговоров, повысил пошлины на американский импорт до 84%. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью телеканалу Fox Business.
“Я думаю, это прискорбно, что Китай на самом деле не хочет вести переговоры. Китай должен сесть за стол переговоров”, - сказал  Бессент, подчеркнув, что экспорт из Китая в США в пять раз превышает экспорт из США в Китай.
Ранее Комиссия по таможенным тарифам при Государственном совете Китая объявила, что Пекин с 10 апреля повысит пошлины на товары, импортируемые из США, до 84% в ответ на решение Вашингтона ввести для Китая пошлины в размере 104%.