Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում իրականացված աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, oրակարգում ընդգրկված է եղել կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում իրականացված աշխատանքների ներկայացումը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (ԿԿՀ) նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը զեկուցել է կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման և կառավարման համակարգում պիլոտային մեթոդաբանությունների ներդրման, օրենսդրական կարգավորումների, բարեվարքության ուսումնասիրությունների համակարգում օրենսդրական փաթեթի ընդունման և դրա հետ կապված ընդհանուր միտումների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև կուսակցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության վերահսկողության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքին, հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, հանրային ծառայողների բարեվարքության համակարգում ներդրված օրենսդրական փոփոխություններին: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև հայտարարագրման, մասնավորապես, հայտարարագրերի վերլուծության, ծանուցման գործընթացների արդյունքների վերաբերյալ և այլն: Մարիամ Գալստյանը ներկայացրել է նաև թվայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, խոսել հայտարարագրերի էլեկտրոնային համակարգի, կուսակցությունների ֆինանսական հաշվետվության, ԿԿՀ էլեկտրոնային հարթակի, հակակոռուպցիոն կրթության էլեկտրոնային հարթակի մասին:
Ըստ աղբյուրի՝ վերոնշյալ հարցերի շուրջ ծավալվել է քննարկում, խորհրդի անդամները  մտքեր են փոխանակել հանձնաժողովի գործունեության մեխանիզմների շարունակական զարգացման, բարեվարքության համակարգի կատարելագործման, հայտարարագրման համակարգի բարելավման և այլ թեմաների շուրջ:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման կարևորագույն նախադրյալներից է ոչ միայն քաղաքական կամքը, այլ նաև ինստիտուտների զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ խնդիրը շատ ավելի գլոբալ է և չի վերաբերում միայն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին: Վարչապետի խոսքով՝ այն պետք է նաև դիտարկել դատաիրավական համակարգի համատեքստում և սոցիալ-հոգեբանական ոլորտում: Այս առումով վարչապետը կարևորել է հակակոռուպցիոն կրթության քաղաքականությունը և ընդգծել, որ ժամանակին ռազմավարական որոշումներ են կայացվել՝ պետական գերատեսչություններում հակակոռուպցիոն ընկալումների մեծացման նպատակով հաղորդակցություն ապահովելու ուղղությամբ: «Դրա կարիքը միանշանակ կա, որովհետև մարդկանց իրազեկվածությունը կոռուպցիայի և դրա տարբեր դրսևորումների մասին ամեն անգամ և որոշակի պարբերականությամբ թարմացնելը շատ կարևոր է: Այս առումով կարևոր եմ համարում, որ մեր օրենսդրությունների փոփոխությունները կարողանանք գերատեսչություններում, պաշտոնյաներին և այն մարդկանց, ում դա վերաբերում է, կոմունիկացնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ այդ աշխատանքը պետք է իրականացնել շարունակական կերպով:

Под председательством премьер-министра обсуждены работы в сфере предотвращения коррупции
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в повестку заседания была включена презентация проделанной в сфере предотвращения коррупции работы.
Исполняющая обязанности председателя Комиссии по предотвращению коррупции Мариам Галстян доложила о внедрении пилотных методик в системе оценки и управления коррупционными рисками, законодательных регулированиях, принятии законодательного пакета в систему исследований добропорядочности и связанных с этим общих тенденциях. Была затронута работа по контролю за текущей финансовой деятельностью партий, а также законодательные изменения, внесенные в систему добропорядочности занимающих государственные должности лиц и публичных служащих. Были представлены подробности о результатах декларирования, в частности, анализе деклараций, процессах уведомления и т.д. Мариам Галстян также представила работу по цифровизации, коснулась электронной системы декларирования, финансовой отчетности партий, электронной платформы Комиссии по предотвращению коррупции, электронной платформы антикоррупционного просвещения.
Состоялось обсуждение по вышеуказанным вопросам, в ходе которой члены совета обменялись мнениями по вопросам продолжительного развития механизмов работы комиссии, совершенствования системы добропорядочности, совершенствования системы декларирования и др.
Премьер-министр подчеркнул, что одним из важнейших предусловий реализации антикоррупционной политики является не только политическая воля, но и развитие институтов. Никол Пашинян подчеркнул, что проблема гораздо более глобальная и касается не только Комиссии по предотвращению коррупции. По словам премьер-министра, ее следует рассматривать также в контексте судебной системы и социально-психологической сферы. В этой связи премьер-министр отметил важность политики антикоррупционного образования и подчеркнул, что были приняты стратегические решения для обеспечения коммуникации в целях повышения антикоррупционного восприятия в государственных ведомствах.
«Необходимость в этом, безусловно, есть, поскольку очень важно каждый раз и с определенной периодичностью обновлять осведомленность людей о коррупции и ее различных проявлениях. В этой связи считаю важным, чтобы мы могли доводить изменения в нашем законодательстве до ведомств, должностных лиц и тех людей, на которых это распространяется», - отметил Никол Пашинян, добавив, что эта работа должна быть продолжительной.