ԱՄՆ-ն սահմանափակել է չինացի պաշտոնյաներին այցագրերի տրամադրումը
Միացյալ Նահանգները լրացուցիչ այցագրային սահմանափակումներ է մտցրել չինացի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են ՉԺՀ-ի Տիբեթի Ինքնավար Շրջան և Չինաստանի մի քանի այլ շրջաններ օտարերկրացիների մուտքի թույլտվության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
«Այսօր ես քայլեր եմ ձեռնարկում չինացի այն պաշտոնատար անձանց համար այցագրային լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնելու ուղղությամբ, որոնք զգալի մասնակցություն ունեն երկրի տիբեթյան շրջաններ օտարերկրյացիների մուտքի թույլտվության հետ կապված քաղաքականության մշակման կամ իրականացման հարցում», - ասվում է Ռուբիոյի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից:
Պետքարտուղարի խոսքով՝ Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցությունը «չափազանց երկար ժամանակ մերժել է» ամերիկացի դիվանագետներին, լրագրողներին և միջազգային այլ դիտորդներին մուտք գործել Չինաստանի Տիբեթի Ինքնավար Շրջան և երկրի այլ շրջաններ այն դեպքում, երբ չինացի դիվանագետներն ու լրագրողները «օգտվում են Միացյալ Նահանգներ մուտքի լայն հասանելիությունից»։
«Փոխադարձության այս բացակայությունն անընդունելի է, և մենք դա չենք հանդուրժի»,- ընդգծել է Ռուբիոն։
Նա կոչ է արել վերացնել փոխադարձության բացակայությունը և դիվանագետներին անսահմանափակ մուտքի հնարավորություն տրամադրել դեպի Տիբեթի Ինքնավար Շրջան և Չինաստանի այլ շրջաններ:

Соединенные Штаты ограничили выдачу виз китайским чиновникам
Соединенные Штаты ввели новые визовые ограничения для китайских чиновников, ответственных за выдачу разрешений на въезд иностранцам в Тибетский автономный район Китайской Народной Республики и ряд других регионов Китая. Как передает Арменпресс, об этом сообщил госсекретарь США Марко Рубио.
“Сегодня я предпринимаю шаги по введению дополнительных визовых ограничений для китайских должностных лиц, которые принимают существенное участие в разработке или осуществлении политики, связанной с доступом иностранцев в тибетские районы страны”- говорится в заявлении Рубио, опубликованном Государственным департаментом США.
По словам госсекретаря “компартия Китая слишком долго отказывала  американским дипломатам”, журналистам и другим международным наблюдателям в доступе в Тибетский автономный район Китая и другие регионы страны, в то время как китайские дипломаты и журналисты “пользуются широким доступом в Соединенных Штатах”.
“Такое отсутствие взаимности неприемлемо, и мы с этим мириться не будем”, - подчеркнул Рубио.
Он призвал к устранению отсутствия взаимности и предоставлению дипломатам беспрепятственного доступа в Тибетский автономный район и другие регионы Китая.