Լիբանանը և Սիրիան սահմանի սահմանազատման մասին համաձայնագիր են ստորագրել
Լիբանանը և Սիրիան համաձայնագիր են ստորագրել իրենց սահմանների սահմանազատման և համագործակցության շուրջ՝ սահմանամերձ շրջաններում անվտանգության պահպանման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը (AP):
Լիբանանի պաշտպանության նախարար Միշել Մենասան և նրա սիրիացի գործընկեր Մուրհաֆ Աբու Քասրան համաձայնագիրը ստորագրել են մարտի 27-ի երեկոյան՝ Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում անցկացված բանակցությունների արդյունքների ամփոփումից հետո։
Լիբանանը և Սիրիան նաև պայմանավորվել են «ակտիվացնել փոխգործակցության մեխանիզմները»՝ արձագանքելու խնդիրներին՝ հանուն սահմանի երկու կողմում անվտանգության:
Պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը ներկա է եղել Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարար Խալիդ իբն Սալման իբն Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդը։
Մարտի սկզբին սիրիա-լիբանանյան սահմանին զինված բախումներ են սկսվել սիրիական ուժերի և «Հեզբոլահ» շարժման զինյալների միջև։ Պատճառը, Սիրիայի նոր իշխանությունների հայտարարությունների համաձայն, «Հեզբոլահ»-ի կողմից սիրիական բանակի երեք զինծառայողների առևանգումն ու սպանությունն էր։
Լիբանանի զինված ուժերը նաև հայտնել են, որ սիրիական կողմից հրետանային գնդակոծության են ենթարկվել երկրի մի շարք սահմանամերձ բնակավայրեր։ Ի պատասխան՝ լիբանանյան բանակի ստորաբաժանումները հայտնել են Սիրիայի տարածքում կրակային դիրքերին հարվածներ հասցնելու մասին։
Արաբական ԶԼՄ-ները նշել են, որ իրավիճակը սիրիա-լիբանանյան սահմանին սրվել է Սիրիայում ընդդիմության իշխանության գալուց հետո։
«Հեզբոլահ» շարժումն աջակցում էր իշխանությունից հեռացված Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին և նրան օգնություն էր ցուցաբերում զինված ընդդիմության դեմ պայքարի գործում:

Ливан и Сирия подписали соглашение о делимитации границы
Ливан и Сирия подписали соглашение о делимитации своих границ и сотрудничестве по обеспечению безопасности в приграничных регионах, сообщает Арменпресс со ссылкой на The Associated Press (AP).
Министр обороны Ливана Мишель Менасса и его сирийский коллега Мурхаф Абу Касра подписали соглашение вечером 27 марта после подведения итогов переговоров в Джидде (Саудовская Аравия).
Ливан и Сирия также договорились «активировать механизмы взаимодействия» для реагирования на проблемы ради безопасности по обе стороны границы.
На встрече министров обороны присутствовал министр обороны Саудовской Аравии Халид ибн Салман ибн Абдель Азиз Аль Сауд.
В начале марта на сирийско-ливанской границе начались вооруженные столкновения между сирийскими силами и боевиками движения «Хезболла». Причиной, по заявлениям новых сирийских властей, стало похищение и убийство боевиками "Хезболлы" трех солдат сирийской армии.
Ливанские вооруженные силы также сообщили, что ряд приграничных населенных пунктов страны подверглись артиллерийскому обстрелу с сирийской стороны. В ответ подразделения ливанской армии заявили, что атаковали огневые позиции на территории Сирии.
Арабские СМИ отмечают, что ситуация на сирийско-ливанской границе обострилась после прихода к власти в Сирии оппозиции.
Движение «Хезболла» поддерживало свергнутого президента Сирии Башара Асада и помогало ему в борьбе с вооруженной оппозицией.