Պետք է դուրս գալ ցուցամոլության տրամաբանությունից. նախարարը՝ «Վերջին զանգ»–ի սցենարներ գնելու մասին
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կազմակերպում է կրթամշակութային «Վերջին զանգ»–ի մրցույթ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին այս մասին հայտարարեց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարինա Ղազարյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ճի՞շտ են «Վերջին զանգ»–ի միջոցառումներն արգելելու մասին լուրերը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ որևէ արգելքի մասին խոսք չկա:
«Ամեն տարի մեր շրջանավարտներին հորդորում ենք, որ չմոռանան, թե ինչի մասին է «Վերջին զանգը»: Դա իրենց կյանքի որոշակի փուլն ամփոփելու, այդ օրն իրենց հույզերը միասին կիսելու, գուցե իրենց գնահատանքի խոսքերն իրենց ուսուցիչներին փոխանցելու, իրենց ընկերների հետ այդ օրը նշելու ժամանակն է: Սակայն ժամանակի հետ մոռանում ենք այդ բովանդակությունը և ամբողջ շեշտադրումը տանում ենք նյութական որոշակի ցուցամոլության, որտեղ անգամ խոսքը հասնում է աներևակայելի բաների, թե քանի խցիկով քանի կողմից պետք է նկարվի միջոցառումը, քանի հարյուր հազար դրամ պետք է տրամադրվի սցենարների գնման համար, որոնք բացարձակապես չեն արտահայտում որևէ երեխայի միտքն ու էմոցիան: Եվ ընդհանրապես այդ օրվա բովանդակությունն ամբողջությամբ կորսվում է և դառնում է ընդամենը տարբեր դպրոցների միջև մրցավազք՝ առաջին հերթին ստեղծելով սոցիալական պարտադրանք բոլոր նրանց համար, որոնք գուցե ամենևին այլ կերպ են պատկերացնում իրենց այդ օրը: Մեր ասածն այն է, որ այս տրամաբանությունից պետք է դուրս գալ: «Վերջին զանգն» իրականում օր է, որտեղ կարող ենք նաև տեսնել մեր երեխաների ստեղծագործական միտքը: Եվ այս տարի հենց այդ տրամաբանության մեջ կազմակերպում ենք նաև կրթամշակութային «Վերջին զանգ»–ի մրցույթ», –ասաց նախարարը:
Մրցույթի համար արդեն ձևավորված են ժյուրիներ՝ ամեն մարզի համար: Դպրոցների մասնակցությունը լինելու է կամավոր, ամբողջ ընթացակարգը ներկայացված է դպրոցներին: Անդրեասյանը նշեց, որ կփորձեն խրախուսել հենց այն բովանդակությունը, որ նախարարությունը ցանկանում է տեսնել:
«Իսկ ուզում ենք տեսնել մի բան՝ ուզում ենք տեսնել, որ այդ օրը մեր դպրոցական բեմերում մեր երեխաները իրենց խոսքն են ասում, և այդ խոսքն արտահայտում է հենց իրենց էմոցիաները, հենց իրենց կողմից ամենակարևորվող ուղերձները և այդ խոսքը լսելի է առանց արտաքին այն ճոխությունների, որոնց վրա այդքան մեծ շեշտադրում է արվում»,– նշեց նա: