ԱԺ նախագահն այն կարծիքին չէ, թե խաղաղության պայմանագրի շուրջ գործընթացը փակուղում է հայտնվել
Հայաստանի՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պատրաստակամությունը անակնկալ է եղել Ադրբեջանի համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Չեմ կարծում, որ գործընթացը փակուղի է մտել։ Երևի թե մի փոքր անսպասելի էր ադրբեջանական կողմի համար մեր կողմից առաջարկը՝ ստորագրելու և այդ տրամաբանության մեջ առաջ շարժվելու։ Երևի դրա հետ է պայմանավորված իրենց արձագանքը։ Բայց կարծում եմ՝ այդ հայտարարությունները, հրապարակումները, որոնք ադրբեջանական մամուլում եղան, առանձին երկկողմ հետաքննության առիթ կարող են դառնալ։ Աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի նման հրապարակումների դեպքում ներդրվի մեխանիզմ, որպեսզի հետագայում կանխվի նման բաները»,-ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ Ադրբեջանի մոտ հնարավոր է ձևավորվել է պատկերացում, թե Հայաստանը միևնույնն է՝ չի համաձայնի որևէ առաջարկի, այդ իսկ պատճառով Հայաստանի պատրաստակամությունը նրանց անակնկալի է բերել։
«Մեր նպատակը իրական արդյունքի հասնելն է, ոչ թե խոսակցությունը հավերժ շարունակելը»,-եզրափակեց Սիմոնյանը։

Armenia’s readiness to sign the peace treaty was unexpected for Azerbaijan, Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan has said.
“I don’t think the process is in a deadlock,” Simonyan told reporters on Tuesday.
“Perhaps our offer to sign it and move forward in that logic was a bit unexpected for the Azerbaijani side. Maybe that’s why they had such a reaction. But I think the statements, media reports in Azerbaijan could become subject to a separate bilateral investigation. Work is underway in order to introduce a mechanism in case of such reports to prevent such things in the future,” Simonyan said.
He said that perhaps Azerbaijan believed that Armenia wasn’t going to accept any offer and that’s why they were surprised by Yerevan’s readiness. “Our goal is to achieve real result and not continue the conversation forever,” Simonyan added.