Սահմանը բացվել է Հայաստանից Սիրիա հումանիտար բեռ հասցնելու նպատակով. Անկարան հերքել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների պնդումները
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի վարչության ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը հերքել է ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներում տարածած տեղեկատվությունը, թե Ադրբեջանը տեղյակ չի եղել Հայաստանից Սիրիա մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեղեկանում են կենտրոնի տարածած մամուլի հաղորդագրությունից:
«Որոշ լրատվամիջոցներում տեղ գտած «Անսպասելի քայլ Թուրքիայից. հայերի հետ սահմանը բացվեց, Բաքուն մնաց անտեղյակ» պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ալիջան (Մարգարա) սահմանային անցակետը բացվել է միայն Հայաստանից մեր երկրի տարածքով Սիրիա առաքվելիք մարդասիրական օգնության ավտոշարասյան անցումն ու վերադարձն ապահովելու համար։  1992 թվականին նախարարների խորհրդի որոշման համաձայն՝ Ալիջան սահմանային անցակետը ստացել է  միայն հումանիտար օգնության տեղափոխման համար Ժամանակավոր սահմանային անցակետի կարգավիճակ: Հայկական մարդասիրական օգնության շարասյունը՝ բաղկացած 4 բեռնատարից, երեկ մտել է Իգդիր նահանգի Ալիջան սահմանային անցակետից՝ Հաթայ/Չիլվեգյոզու սահմանային անցակետով Սիրիա մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար։ Սպասվում է, որ բեռնատարները Սիրիա կժամանեն վաղը կեսօրին։ Նշված բեռնատարները Հայաստան կվերադառնան նույն երթուղով։ 2023 թվականի փետրվարի 6-ին մեր երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժի աղետից հետո Հայաստանի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնություն տեղափոխող բեռնատարները երկու անգամ, տարբեր ամսաթվերի, երկու առանձին շարասյուններով ներս են մտել/ելել նույն անցակետը Մյուս կողմից, Ալիջան սահմանային անցակետը օգտագործվել է փոխադարձ հետիոտնային անցումների համար՝ 2024 թվականի հուլիսի 30-ին ընդհանուր սահմանում կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչների կողմից անցկացված բանակցությունների հինգերորդ փուլի շրջանակներում։ Բացի այդ, այս  անցակետն օգտագործվում է նաև սահմանային հարցերով Թուրքիա-Հայաստան սահմանային հանձնաժողովների հերթական հանդիպումների շրջանակներում։  2025 թվականի փետրվարի 24-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ մեր երկրի միջոցով Սիրիա մարդասիրական օգնություն հասցնելու Հայաստանի ցանկության մասին դեսպան Սերդար Քըլըչն ուղղակիորեն տեղեկացրել է Անկարայում Ադրբեջանի դեսպան Ռեշադ Մամեդովին և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին գործերի գծով տեղակալ Հիքմեթ Հաջիևին փետրվարի 25-ին մեր երկիր կատարած այցի ընթացքում»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Анкара опровергла азербайджанскую дезинформацию об армяно-турецкой границе
Центр по борьбе с дезинформацией при управлении по коммуникациям администрации президента Турции опроверг распространенную некоторыми азербайджанскими СМИ информацию о том, что Баку не знал об открытии армяно-турецкой границы для доставки гуманитарной помощи из Армении в Сирию.
Как передает Арменпресс, в заявлении турецкого центра говорится:
«Утверждение некоторых СМИ о том, что «Неожиданный шаг Турции: граница с армянами открыта, Баку не в курсе», не соответствует действительности.
Пограничный пункт пропуска Алиджан (Маргара) был открыт только для обеспечения прохода и возвращения колонны с гуманитарной помощью, которая должна была быть доставлена ​​из Армении в Сирию через нашу страну.
Решением Совета министров, принятым в 1992 году, пограничному пункту Алиджан был присвоен статус временного пограничного пункта, который можно использовать только для поставок гуманитарной помощи. Вчера колонна с гуманитарной помощью, состоящая из принадлежащих Армении 4 грузовиков, въехала через пограничный пункт Алиджан в провинции Ыгдыр, чтобы доставить гуманитарную помощь в Сирию через пограничный пункт Хатай/Чилвегёзю. Ожидается, что грузовики прибудут в Сирию завтра в полдень. Указанные грузовики вернутся в Армению по тому же маршруту.
Совсем недавно, после землетрясения в нашей стране 6 февраля 2023 года, грузовики с гуманитарной помощью, отправленной Арменией, въезжали/выезжали через тот погранпункт дважды в разные даты двумя отдельными колоннами.
С другой стороны, пограничный пункт пропуска Алиджан использовался для взаимного пешеходного перехода в рамках пятого раунда переговоров, проведенных специальными представителями процесса нормализации на общей границе 30 июля 2024 года. Кроме того, этот погранпункт используется также в рамках регулярных заседаний пограничных комиссий Турции и Армении по пограничным вопросам.
В ходе состоявшейся 24 февраля 2025 года встречи посол Сердар Кылыч напрямую проинформировал посла Азербайджана в Анкаре Решада Мамедова и помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева о желании Армении доставить гуманитарную помощь в Сирию через нашу страну».