Հայաստանը ՄԱԿ-ում կունենա պաշտպանության հարցերով կցորդ
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ-ում կունենա պաշտպանության հարցերով կցորդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարությունը նման որոշում ընդունեց հերթական նիստում։
ՄԱԿ-ում ՀՀ պաշտպանության հարցերով կցորդի նշանակման հիմնական նպատակը Հայաստանի և ՄԱԿ-ի միջև ռազմական և ռազմաքաղաքական համագործակցության խորացումն է, ինչպես նաև միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության ընդլայնումը։
ՀՀ կառավարությունը կարևորում է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողությունների վարչության (DPO) հետ համագործակցության խորացումը, ինչը կնպաստի ՀՀ խաղաղապահ ուժերի կարողությունների բարձրացմանը։
ՄԱԿ-ում պաշտպանության հարցերով կցորդի նշանակումը կապահովի ՀՀ ռազմական և ռազմաքաղաքական առաջնահերթությունների ներկայացում միջազգային հարթակում, ՄԱԿ-ի տարբեր ստորաբաժանումների հետ ինստիտուցիոնալ կապերի խորացում, Հայաստանի մասնակցության ընդլայնում միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին, ՄԱԿ-ի ռազմական և խաղաղապահ գործունեության համադրման աշխատանքների համակարգում, կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության և զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ոլորտներում միջազգային փորձի կիրառման խթանում։

Армения назначит своего военного атташе при ООН
Республика Армения назначит своего военного атташе при ООН. Как сообщает Арменпресс, это решение было принято на очередном заседании правительства.
Основной целью назначения военного атташе при ООН является углубление военного и военно-политического сотрудничества между Арменией и ООН, а также расширение участия Армении в международных миротворческих операциях.
Правительство Армении придает важное значение расширению сотрудничества с Департаментом операций по поддержанию мира ООН (ДОПМ), что будет способствовать повышению возможностей армянских миротворческих сил.
Назначение военного атташе при ООН обеспечит представление военных и военно-политических приоритетов Армении на международной арене, углубление институциональных связей с различными департаментами ООН, расширение участия Армении в международных миротворческих миссиях, сопоставление с военной и миротворческой деятельностью ООН, а также содействие применению международного опыта в сферах защиты прав женщин-военнослужащих и гражданского надзора в вооруженных силах.