Հայաստանն ավիացիոն «սև ցուցակից» դուրս գալու հայտը ուղարկել է ԵՄ, սպասում է արձագանքին
Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից իրականացված աուդիտի արդյունքում արձանագրված 41 թերությունները շտկվել են և կատարված աշխատանքների վերաբերյալ պաշտոնական հայտն արդեն ուղարկվել է Եվրամիություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի ավիացիոն ոլորտում միջազգային ստանդարտների ապահովման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։
«Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության կողմից իրականացվել է Հայաստանում ավիացիոն ոլորտի միջազգային ստանդարտների և պահանջների համապատասխանության աուդիտ, որի շրջանակում ավիացիոն պատահարների քննության ոլորտում արձանագրված մի շարք թերությունների վերացման ուղղությամբ մշակվել էր միջոցառումների մի մեծ պլան։  Այս պահի դրությամբ 41 արձանագրված թերությունները շտկվել են և կատարված աշխատանքի մասին հայտն ուղարկվել է Եվրոպական Միություն։ Սպասում ենք գործընկերների արձագանքին»,- ասաց Ղալեչյանը։
Հայաստանի ավիացիան Եվրամիության «սև ցուցակում» է հայտնվել 2020 թվականի հունիսից, ինչի հետևանքով արգելվել է հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք։ Այս սահմանափակումը վերացնելու ուղղությամբ Հայաստանի իշխանությունները տարիներ շարունակ աշխատել են՝ միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելու նպատակով։

Armenia submits request to EU for removal from aviation 'blacklist', awaits response
41 deficiencies identified during an audit conducted by the International Civil Aviation Organization (ICAO) have been addressed, and an official application regarding the completed work has already been submitted to the European Union.
“The International Civil Aviation Organization conducted an audit to assess compliance with international standards and requirements in Armenia’s aviation sector. As part of this, a comprehensive action plan was developed to eliminate several deficiencies identified in the field of aviation accident investigation. Currently, 41 deficiencies have been corrected, and a report on the work completed has been submitted to the European Union. We are awaiting a response from our partners,” said Kristine Ghalechyan, the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, during a regular session of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture, and Environmental Protection, while presenting the efforts made to bring Armenia's aviation sector in line with international standards.
Armenian aviation has been included on the European Union's "blacklist" since June 2020, which restricts Armenian air carriers from entering EU airspace. Armenian authorities have been working for years to lift this restriction and ensure compliance with international standards.