Սրբուհի Գալյանը անդրադարձավ նախատեսվող նոր Սահմանադրության էությանը
Նոր Սահմանադրության տեքստի մշակման գործընթացն ընթացքի մեջ է, սակայն այս պահին դրա բովանդակության վերաբերյալ հրապարակային քննարկում չի իրականացվում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
«Ասելու եմ նույն բանը։ Այս պահին աշխատում ենք Սահմանադրության տեքստի վրա։ Դեռ չեղած տեքստի վերաբերյալ մեկնաբանություն անել չեմ կարող։ Կներկայացնենք, երբ պատրաստ լինենք ներկայացնելու։ Սահմանադրությունն ընդունելու կամ չի ընդունելու ժողովուրդը»,- ասաց նախարարը։
Լրագրողները հարց ուղղեցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ձևակերպման վերաբերյալ, թե տարածաշրջանային նշանակության Սահմանադրություն է անհրաժեշտ: Սրբուհի Գալյանը պատասխանեց․
«Խաղաղությանը, խաղաղության պայմանագրին և խաղաղության գործընթացներին միտված հարաբերությունները չվտանգող Սահմանադրության մասին է խոսքը»։
Տարածքային պահանջների վերաբերյալ լրագրողների հարցին՝ արդյոք նոր Սահմանադրությունում Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող դրույթներ չեն լինելու, նախարարն արձագանքեց․ «Մենք մեր սահմանների տերն ենք, և այդ սահմաններն արտացոլված են համապատասխան քարտեզներում»։
Նախարարը նաև նշեց, որ գործող Սահմանադրությունը չի խոչընդոտում խաղաղության գործընթացին, սակայն կառավարությունն առաջնորդվում է այն տրամաբանությամբ, որ քաղաքացիներն ու պետությունը պետք է գործեն այնպես, որ չվտանգեն խաղաղության հաստատումը։
«Միայն Սահմանադրությունը չէ խնդիրը։ Պետք է վարքագիծը կառուցել այնպես, որ չվտանգվի խաղաղության գործընթացը։ Մենք այն կառավարությունն ու երկիրն ենք, որը միտված է խաղաղության վերջնական հաստատմանը»,- ընդգծեց նախարարը։

Justice Minister outlines key principles of the planned new Constitution
The process of developing the text of the new Constitution is underway; however, there is currently no public discussion on its content, Minister of Justice of the Republic of Armenia Srbuhi Galyan told journalists.
"I reiterate the same point. We are currently working on the text of the Constitution. I cannot comment on a text that has yet to be finalized. We will present it when we are ready. The people will decide whether to accept or reject the Constitution," the minister said.
In response to journalists' questions regarding Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that a constitution of regional significance is needed, Srbuhi Galyan replied: "We are talking about a Constitution that does not jeopardize relations aimed at peace, a peace treaty and peace processes."
When asked whether the new Constitution would include provisions related to Nagorno-Karabakh, the minister responded: "We are the owners of our borders, and these borders are reflected in the relevant maps."
The minister also noted that the current Constitution does not hinder the peace process but emphasized that the government believes citizens and the state should act in a way that does not jeopardize the establishment of peace.
"The issue is not just the Constitution. We must shape our behavior in a way that does not endanger the peace process. We are a government and a country committed to the final establishment of peace," the minister emphasized.