ԵՄ հանձնակատարը հայտարարել է, որ Բաքվում պահվող հայերի նկատմամբ խոշտանգումների վերաբերյալ զեկույցները պետք է անհապաղ հետաքննվեն
Եվրամիության էներգետիկայի հարցերով հանձնակատար Դան Յորգենսենը հայտարարել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ զեկույցները պետք է անհապաղ ու անկողմնակալ ձևով հետաքննվեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Յորգենսենն այդ մասին ասել է Եվրախորհրդարանում հայ գերիների վերաբերյալ հրատապ բանաձևի քննարկման ժամանակ։
«Եվրոպական հանձնաժողովը հետևում է Լեռնային Ղարաբաղից 16 հայ մեղադրյալների դեմ ընթացող դատավարություններին, որոնք մեկնարկել են այս տարվա հունվարի 17-ից Բաքվի ռազմական դատարանում։ Մենք տեղյակ ենք, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել այս դատավարությունների արդարության և մեղադրյալների նկատմամբ վերաբերմունքի վերաբերյալ։ Շատերդ նույն մտահոգություններն եք արտահայտել, և այսօր մենք այս հարցերը շատ լուրջ ենք ընդունում՝ հետևելով զարգացումներին։ Արդար դատաքննության իրավունքը պետք է երաշխավորվի և հարգվի։ Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչը Հարավային Կովկասում նույնպես ուշադիր հետևում է այս հարցերին և մեր մտահոգությունները փոխանցում Բաքվի իշխանություններին», - ասել է հանձնակատար Յորգենսենը՝ հավելելով, որ ԵՄ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ հիմնված են սկզբունքների վրա, որոնց երկու կողմերն էլ պարտավորվել են հավատարիմ մնալ։ Առաջին հերթին դա մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարգումն է։
«Ուստի, Եվրամիությունը շարունակելու է կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, որոնք ներառում են օրինական դատավարության և արդար դատաքննության իրավունքը։ Մենք կօգտագործենք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի Ադրբեջանը պարտավորվի ապահովել կալանավորվածների համար արժանապատիվ եւ անվտանգ պայմաններ։ Խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ զեկույցները պետք է անհապաղ և անկողմնակալ կերպով հետաքննվեն», - նշել է հանձնակատարը։
Հանձնակատար Յորգենսենը հավելել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է կոչ անել, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը,  հիմնվելով արդեն ձեռք բերված հաջողությունների վրա, շարունակեն առաջընթացը հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման ուղղությամբ։
«Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել այս գործընթացին՝ կիրառելով մեր ունեցած բոլոր գործիքները։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել կողմերին երկխոսության մեջ՝ ուղղված երկարատև և կայուն խաղաղության հաստատմանը», - եզրափակել է Յորգենսենը։
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում մարտի 12-ին քննարկվել է Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերաբերյալ հրատապ բանաձևը, որը քվեարկության կդրվի մարտի 13-ին։

Комиссар ЕС заявил, что сообщения о пытках в отношении пленных армян, содержащихся в Баку, должны быть немедленно расследованы
Комиссар Европейского союза по энергетике Дэн Йоргенсен заявил, что сообщения о пытках и бесчеловечном обращении с армянскими заключенными, содержащимися в Баку, должны быть немедленно и беспристрастно расследованы.
Как сообщает Арменпресс, Йоргенсен заявил об этом в ходе обсуждения в Европарламенте срочной резолюции по армянским военнопленным.
“Еврокомиссия следит за продолжающимися судебными процессами над 16 армянскими обвиняемыми из Нагорного Карабаха, которые начались 17 января этого года в Бакинском военном суде. Нам известно, что правозащитные организации выражали обеспокоенность относительно справедливости этих судебных процессов и обращения с обвиняемыми. Многие из вас выразили ту же обеспокоенность, и сегодня, следя за развитием событий, мы относимся к этим вопросам очень серьезно. Право на справедливое судебное разбирательство должно быть гарантировано и соблюдено. Специальный представитель ЕС по Южному Кавказу также внимательно следит за этими вопросами и доводит нашу обеспокоенность до властей в Баку”, - заявил комиссар Йоргенсен, добавив, что отношения ЕС с Азербайджаном основаны на принципах, которым привержены обе стороны. Прежде всего, это уважение прав человека и верховенства закона.
Поэтому Европейский союз продолжит призывать правительство Азербайджана соблюдать свои международные обязательства, которые включают право на надлежащую правовую процедуру и справедливое судебное разбирательство. Мы используем все возможности для того, чтобы гарантировать, что Азербайджан обязуется обеспечить достойные и безопасные условия содержания заключенных. Сообщения о пытках и бесчеловечном обращении должны быть расследованы незамедлительно и беспристрастно”, - отметил комиссар.
Комиссар Йоргенсен добавил, что ЕС продолжит призывать Армению и Азербайджан развивать уже достигнутые успехи и продолжать добиваться прогресса на пути к полной нормализации отношений.
“Европейский Союз продолжит поддерживать этот процесс, используя все имеющиеся в нашем распоряжении инструменты. Мы готовы поддержать стороны в диалоге, направленном на установление прочного и устойчивого мира”, - заключил Йоргенсен.
12 марта на пленарном заседании Европарламента обсуждалась срочная резолюция по незаконно удерживаемым в Баку армянским пленным, которая будет вынесена на голосование 13 марта.