ՄԱԿ-ը կողջունի հրադադարը Ուկրաինայում
ՄԱԿ-ը կողջունի հրադադարը Ուկրաինայի հակամարտությունում և հուսով է, որ այն կվերածվի երկարաժամկետ խաղաղության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
«Մենք, անշուշտ, կողջունենք Ուկրաինայում հրադադարը, շատ մարդիկ են զոհվել: Հրադադարը, միանշանակ, դրական է, և մենք հուսով ենք, որ այն կիրականանա ու ճանապարհ կհարթի դեպի արդար խաղաղություն»,- ասել նա։
Մարտի 11-ին Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները բանակցություններ են վարել։ Դրանց արդյունքներին հաջորդած համատեղ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ Կիևը պատրաստ է 30-օրյա հրադադարի և Վաշինգտոնի հետ օգտակար հանածոների վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրմանը։

ООН будет приветствовать прекращение огня в Украине
ООН будет приветствовать установление режима прекращения огня, если его удастся достигнуть в российско-украинском конфликте, и надеется, что он перерастет в долгосрочный мир. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
"Мы, безусловно, будем приветствовать прекращение огня, погибло слишком много людей. Прекращение огня, определенно, позитивно, и мы надеемся, что оно материализуется и проложит путь для справедливого мира", - сказал он.
11 марта делегации США и Украины провели переговоры в Джидде (Саудовская Аравия). В совместном заявлении по их итогам говорится, в частности, о том, что Украина готова на 30-дневное прекращение огня и подписание соглашения с Вашингтоном о минералах. Взамен США пообещали немедленно возобновить военную помощь и передачу разведданных Украине.
Президент США Дональд Трамп объявил 11 марта, что в Вашингтоне намерены провести переговоры с российской стороной "позднее сегодня или завтра".