ԱՄՆ-ն ողջունում է Սիրիայի իշխանությունների և քրդերի միջև համաձայնագիրը
Միացյալ Նահանգները ողջունում է Սիրիայի նոր կառավարության և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» միջև համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Միացյալ Նահանգները ողջունում է Սիրիայի ժամանակավոր իշխանությունների և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» միջև վերջերս հայտարարված համաձայնությունը երկրի հյուսիս-արևելքը միացյալ Սիրիային ինտեգրելու վերաբերյալ», - ասվում է Ռուբիոյի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Պետքարտուղարության կայքում:
Նա նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է քաղաքական անցմանը, որը կցուցաբերի «հուսալի, ոչ կրոնական կառավարում՝ որպես հետագա հակամարտությունից խուսափելու լավագույն միջոց»:
«Մենք կշարունակենք հետևել ժամանակավոր իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումներին՝ մտահոգությամբ նշելով փոքրամասնությունների նկատմամբ մահացու բռնության վերջին դեպքերը», - հավելել է պետքարտուղարը։
Մարտի 10-ին Դամասկոսում Սիրիայի անցումային շրջանի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» հրամանատար Մազլում Աբդիի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող քրդական ինքնավարության բոլոր քաղաքացիական և զինված կառույցները պետական ​​ինստիտուտներին ինտեգրելու վերաբերյալ։
«Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը» ռազմական կոալիցիա է, որը 2015 թվականին ձևավորվել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի աջակցությամբ: Այն բաղկացած է հիմնականում քրդական կազմավորումներից, սակայն նրա կազմի մեջ մտնում են նաև արաբական ցեղերի ներկայացուցիչներ և ասորիներ։
Ավելի վաղ սիրիական ծովափնյա շրջաններում բռնություններ են տեղի ունեցել։ Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը հայտնել է, որ մարտի 6-ից ի վեր բռնությունների զոհ է դարձել 973 խաղաղ բնակիչ, չնայած այս թիվը վերջնական չէ։ Բացի այդ, զոհվել է Սիրիայի անվտանգության ուժերի և պաշտպանության նախարարության 231 անդամ և նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի 250 կողմնակից։

США приветствуют соглашение между сирийскими властями и курдами
США приветствуют соглашение, заключенное новым правительством Сирии с Сирийскими демократическими силами. Как передает Арменпресс, об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио.
“Соединенные Штаты приветствуют недавно объявленное соглашение между сирийскими временными властями и Сирийскими демократическими силами об интеграции северо-востока страны в единую Сирию”, - говорится в заявлении Рубио, опубликованном на сайте Госдепартамента.
Он отметил, что Соединенные Штаты поддерживают политический переход, который продемонстрирует “надежное, нерелегиозное правление как лучший способ избежать дальнейшего конфликта”.
“Мы будем продолжать следить за решениями, принимаемыми временными властями, с обеспокоенностью отмечая недавние случаи смертоносного насилия в отношении меньшинств”, - добавил Рубио.
10 марта в Дамаске было подписано соглашение между президентом переходной администрации Сирии Ахмедом аш-Шараа и командующим Сирийскими демократическими силами Мазлумом Абди об интеграции всех гражданских и вооруженных структур курдской автономии на северо-востоке Сирии в государственные институты.
Сирийские демократические силы (СДС) - военная коалиция, сформированная на северо-востоке Сирии в 2015 году при поддержке международной коалиции во главе с США. Состоит в основном из курдских группировок, но также включает представителей арабских племен и ассирийцев.
Ранее обострилась ситуация в прибрежных районах Сирии. Сирийская обсерватория по правам человека сообщила, что с 6 марта в результате насилия погибло 973 мирных жителя, хотя эта цифра не окончательная. Кроме того, погибли 231 сотрудник сирийских сил безопасности и Министерства обороны, а также 250 сторонников бывшего президента Башара Асада.