Եվրահանձնաժողովը նոր միջոցներ է ձեռնարկել՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի
Եվրահանձնաժողովն արագ և համաչափ հակամիջոցներ է ձեռնարկում Եվրամություն ամերիկյան ապրանքների ներմուծման նկատմամբ՝ ի պատասխան պողպատի և ալյումինի ներմուծման համար ԱՄՆ-ի սահմանած նոր մաքսատուրքերի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի հրապարակած հայտարարության մեջ։
Ըստ փաստաթղթի՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի նոր մաքսատուրքերի, որոնք տարածվում են ԵՄ-ի ավելի քան 18 միլիարդ եվրոյի արտահանման վրա, Եվրահանձնաժողովը գործարկում է նոր հակամիջոցների փաթեթ ամերիկյան արտահանման նկատմամբ: Դրանք ուժի մեջ կմտնեն ապրիլից՝ անդամ պետությունների և շահագրգիռ կողմերի հետ խորհրդակցություններից հետո:
Բացի լրացուցիչ միջոցների նոր փաթեթից, Եվրահանձնաժողովը նաև կվերականգնի 2018 և 2020 թվականներին ընդունված հավասարակշռման միջոցները, որոնք ավելի վաղ կասեցվել էին։
Եվրամիության պատասխան միջոցները եվրոպական պողպատի և ալյումինի նկատմամբ ԱՄՆ մաքսատուրքերի դեմ կարող են չեղյալ հայտարարվել «ցանկացած պահի»՝ Վաշինգտոնի հետ համաձայնություն ձեռք բերվելու դեպքում։
Եվրահանձնաժողովի  ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Եվրոպայից ներմուծվող պողպատի և ալյումինի համար ամերիկյան մաքսատուրքերին ԵՄ պատասխան միջոցները որակել է «ուժեղ, բայց համաչափ»։
«Եվրամիությունը պետք է գործի, որպեսզի պաշտպանի բիզնեսը և սպառողներին: Հակամիջոցները, որոնք մենք այսօր ընդունում ենք, ուժեղ են, բայց համաչափ», - հայտարարել է ֆոն դեր Լայենը:
Նա նշել է, որ 26 մլրդ եվրոյի ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերի սահմանումը «համապատասխանում է ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի տնտեսական մասշտաբին»:
Արտերկրից պողպատի և ալյումինի բոլոր մատակարարումների, ներառյալ ԵՄ-ից ներմուծումների համար 25%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումն ուժի մեջ է մտել մարտի 12-ին:

Еврокомиссия предприняла новые меры в ответ на пошлины США
Согласно заявлению, опубликованному Европейской комиссией, Европейская комиссия (ЕК) принимает быстрые и соразмерные контрмеры против импорта американских товаров в Европейский Союз в ответ на новые пошлины, введенные США на импорт стали и алюминия. Как передает Арменпресс, об этом говорится в опубликованном заявлении Еврокомиссии.
Согласно документу, в ответ на новые пошлины США на экспорт из ЕС на сумму более 18 миллиардов евро ЕК запускает новый набор контрмер против экспорта из США, который вступит в силу с апреля после консультаций со странами-членами и заинтересованными сторонами, говорится в документе.
Помимо нового пакета дополнительных мер, ЕК также восстановит ранее приостановленное действие балансирующих мер, принятых в 2018 и 2020 годах.
Ответные меры Евросоюза против пошлин США на европейскую сталь и алюминий могут быть отменены «в любой момент», если будет достигнуто соглашение с Вашингтоном.
Глава ЕК Урсула фон дер Ляйен назвала контрмеры ЕС против американских пошлин на импортируемые из Европы сталь и алюминий «сильными, но соразмерными».
«Европейский Союз должен действовать, чтобы защитить бизнес и потребителей. Контрмеры, которые мы принимаем сегодня, сильны, но соразмерны», — заявила фон дер Ляйен.
Она отметила, что введение таможенных пошлин на импортируемые товары на сумму 26 миллиардов евро «соответствует экономическому масштабу таможенных пошлин США».
Решение президента США Дональда Трампа ввести пошлины в размере 25% на весь импорт стали и алюминия из-за границы, включая импорт из ЕС, вступило в силу 12 марта.