Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Սիրիայի քրիստոնյաների պաշտպանությանը
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությունը կոչով դիմել է միջազգային հանրությանը, պետություններին, կրոնական ու մարդասիրական կազմակերպություններին և անհատներին՝ հրավիրելով նրանց ուշադրությունը Սիրիայի բոլոր քրիստոնաների պաշտպանության վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության տարածած հայտարարության մեջ։
«Երբ ականատես ենք լինում Սիրիայում շարունակվող խժդժություններին ու ավերիչ հակամարտությանը, մեր սրտերը լցվում են խորը վշտով և մտահոգությամբ բոլոր տառապողների համար։ Մասնավորապես, մեզ հուզում է մեր հայ քրիստոնյա եղբայրների ու քույրերի ծանր վիճակը, որոնք սերունդներ շարունակում ապրում են այդ հողի վրա, ուր ապաստանել են 1915 թվականի սարսափելի Հայոց ցեղասպանությունից հետո»,-նշված է հայտարարության մեջ։
Պատրիարքարանը նաև ընդգծել է, որ Սիրիան եղել է վերապրածների ու նրանց ժառանգների տունը, որոնց  ներկայությունն այնտեղ քրիստոնյա հայերի տոկունության և հավատքի վկայությունն է։
«Այսօր Սիրիայում գտնվող բոլոր քրիստոնյա համայնքների անվտանգությունն ու ապահովությունը դարձյալ վտանգված է բռնության և քաոսի պատճառով, որը, ցավալիորեն, պատուհասում է տարածաշրջանը։ Մենք մեր բողոքի ձայնն ենք բարձրացնում ոչ միայն բոլոր անմեղ կյանքերի պաշտպանության, այլ հատկապես այն հայերի համար, որոնք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը տեսած ժողովրդի կենդանի վկաներն են։ Նրանք պարզապես էթնիկ խումբ կամ հավատացյալների համայնք չեն, նրանք գոյատևման, հաստատակամության և արժանապատվության համար շարունակվող պայքարի սուրբ վկաներն են՝ ի դեմս ցեղասպանական հալածանքների»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Պատրիարքարանը հիշեցրել է, որ Սիրիայում հայերը հիմնականում ապրում են Հալեպում, Դամասկոսում և այլ քաղաքներում, և նրանք արդեն շատ մարտահրավերների են դիմակայել։
«Նրանք վերականգնել են իրենց կյանքը Ցեղասպանությունից հետո, ստեղծել են կենսունակ համայնքներ և ակտիվորեն նպաստում են Սիրիայի մշակութային, հոգևոր կառույցների զարգացմանը։ Բայցևայնպես, նրանք այժմ կանգնած են իրենց կյանքին և ժառանգությանը սպառնացող վտանգի առջև։ Նրանց եկեղեցիները, դպրոցները, տները հայտնվել են շարունակվող քաղաքացիական պատերազմների կրակի տակ, և դարձյալ տեղահանության վախ կա»,- նշված է  Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության հայտարարության մեջ։
Վերջինս նաև հավելել է, որ այդ համայնքները պարզապես ազգային փոքրամասնություններ չեն. դրանք ավելի մեծ Մերձավոր Արևելքում քրիստոնեական ներկայության կենսական մասն են, մի ներկայություն, որը գոյատևել է դարեր շարունակ:
«Սիրիայում մեր քրիստոնյա եղբայրների և քույրերի անվտանգությունը չպետք է անտեսվի կամ դիտարկվի որպես երկրորդական խնդիր տարածաշրջանում քաղաքական տեղաշարժերի ֆոնին: Թող Աստված օրհնի հայ ժողովրդին և Սիրիայի բոլոր քրիստոնյա համայնքներին, և թող Նրա ողորմությունը խաղաղություն և պաշտպանություն բերի բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են Սիրիայում և նրա սահմաններից դուրս: Մենք աղոթում ենք այն օրվա համար, երբ բոլոր փոքրամասնություն կազմող քրիստոնյաները՝ անկախ իրենց դավանանքից, կարողանան ապրել իրենց համայնքներում ներդաշնակ և ապահով՝ առանց կրոնական հալածանքների»,-ընդգծել է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանը:
Սիրիայում մարտի 7–10-ն ալավիների ու քրիստոնյաների զանգվածային սպանություններ են իրականացվել։ Լիբանանյան «Al Nahar» թերթի տվյալներով` Սիրիայի նոր իշխանությունների անվտանգության ուժերի և ապստամբ ալավիների (մահմեդականներ, որոնք կազմում են Սիրիայի բնակչության 10%-ը և բնակվում են երկրի արևմուտքում) բախումների ժամանակ զոհերի թիվը անցել է հազարը։ Սպանվածների թվում նաև հայեր կան։ Նրանց թվում են (հաստատված տեղեկությունների համաձայն) հայր և որդի Անտուան և Ֆատի Պութրոսները, որոնց սպանել են մարտի 7-ին՝ Լաթաքիայի մուտքի մոտ։
Սիրիայի նախագահ  Ահմեդ աշ-Շարաան հայտարարել է, որ «պատասխանատվության են ենթարկվելու բոլոր նրանք, ովքեր թաթախված են խաղաղ քաղաքացիների արյան մեջ»:
Աշ-Շարաայի հրամանով ստեղծվել է «Քաղաքացիական խաղաղության պահպանման բարձրագույն կոմիտե»՝ հետաքննելու և բացահայտելու սիրիական ծովափնյա շրջաններում տեղի ունեցած իրադարձությունները։

Иерусалимский патриархат ААЦ призвал международное сообщество обратить внимание на защиту христиан в Сирии
Иерусалимский патриархат Армянской Апостольской церкви обратился к международному сообществу, государствам, религиозным и гуманитарным организациям, а также отдельным лицам, привлекая их внимание к защите всех христиан в Сирии.
«В то время как мы наблюдаем продолжающийся хаос и разрушительный конфликт в Сирии, наши сердца наполняются глубокой скорбью и беспокойством за всех страдающих. В частности, мы обеспокоены тяжелым положением наших армянских христианских братьев и сестер, которые на протяжении поколений продолжают жить на земле, где они нашли убежище после ужасного Геноцида армян 1915 года», — как сообщает Арменпресс, говорится в заявлении.
Патриархия также подчеркнула, что Сирия является родиной выживших в ходе Геноцида армян и их потомков, чье присутствие там является свидетельством стойкости и веры армян-христиан.
«Сегодня безопасность всех христианских общин в Сирии вновь находится под угрозой из-за насилия и хаоса, которые, к сожалению, охватили регион. Мы поднимаем свой голос протеста не только в защиту всех невинных жизней, но и особенно в защиту тех армян, которые являются живыми свидетелями людей, ставших свидетелями первого геноцида 20-го века. Они не просто этническая группа или сообщество верующих, они — священные свидетели продолжающейся борьбы за выживание, стойкость и достоинство перед лицом геноцидных преследований», — говорится в заявлении.
В патриархии напомнили, что армяне в Сирии в основном проживают в Алеппо, Дамаске и других городах, и они уже столкнулись со многими трудностями.
«Они восстановили свою жизнь после Геноцида, создали активные общины и активно способствуют развитию культурных и духовных институтов Сирии. Однако теперь их жизни и наследию грозит опасность. Их церкви, школы и дома подверглись обстрелу из-за продолжающихся гражданских войн, и вновь возник страх перед перемещением», — говорится в заявлении Армянского патриархата.
Отмечается также, что эти общины — не просто национальные меньшинства. Они являются важной частью христианского присутствия на Ближнем Востоке, присутствия, которое сохранялось на протяжении столетий.
«Безопасность наших христианских братьев и сестер в Сирии не должна игнорироваться или рассматриваться как второстепенный вопрос на фоне политических потрясений в регионе. Пусть Бог благословит армянский народ и все христианские общины в Сирии, и пусть Его милость принесет мир и защиту всем, кто страдает в Сирии и за ее пределами. Мы молимся о том дне, когда все христианские меньшинства, независимо от их веры, смогут жить в гармонии и безопасности в своих общинах, свободные от религиозных преследований», — говорится в заявлении Иерусалимского патриархата ААЦ.
Массовые убийства алавитов и христиан произошли в Сирии в период с 7 по 10 марта. По данным ливанской газеты Al Nahar, число жертв в столкновениях между силами безопасности новых сирийских властей и мятежниками-алавитами (мусульмане, составляющие 10% населения Сирии и проживающие на западе страны) превысило тысячу человек. Среди погибших есть и армяне. Среди них (по подтвержденной информации) — отец и сын Антуан и Фати Путрос, убитые 7 марта на въезде в Латакию.
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа заявил, что «все, кто обагрены кровью мирных граждан, будут привлечены к ответственности».
По приказу аш-Шараа был создан «Высший комитет по сохранению гражданского мира» для расследования и раскрытия событий, произошедших в приморских районах Сирии.