Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատը կքննարկի ԼՂ-ի հակամարտության շուրջ խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ բանաձևը
Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատում՝ Կանտոնների խորհրդում մարտի 18-ին տեղի է ունենալու քննարկում՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և բռնի տեղահանված հայերի վերադարձի ապահովմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Շվեյցարիայի խորհրդարանի պաշտոնական կայքում։
Դեռևս 2024 թվականի դեկտեմբերին Շվեյցարիայի խորհրդարանի Ազգային խորհուրդն (խորհրդարանի ստորին պալատ) ընդունել էր համապատասխան բանաձև՝ կոչ անելով երկրի կառավարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպել։
Բանաձևի համաձայն՝ կազմակերպվելիք համաժողովի նպատակն է լինելու «դյուրացնել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը հայ բնակչության անվտանգ և հավաքական վերադարձի շուրջ՝ միջազգային դերակատարների հսկողությամբ կամ ներկայությամբ»։

Верхняя палата парламента Швейцарии обсудит резолюцию об организации международной мирной конференции по нагорно-карабахскому конфликту
В верхней палате швейцарского парламента – Совете кантонов – 18 марта состоится дискуссия, посвященная мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на официальном сайте парламента Швейцарии.
Еще в октябре 2024 года комитет по международным отношениям Национального совета парламента Швейцарии (нижняя палата парламента) принял соответствующую резолюцию, призывающую правительство страны организовать международную мирную конференцию по нагорно-карабахскому конфликту.
Согласно резолюции, целью организованной конференции будет "содействие диалогу между представителями Азербайджана и армянами Нагорного Карабаха относительно безопасного и коллективного возвращения армянского населения под контролем или в присутствии международных акторов".