Աբխազիայի նախագահը Վրաստանին կոչ է արել ճանաչել հանրապետության անկախությունը
Աբխազիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Վրաստանը պետք է ճանաչի վերջինիս անկախությունը, «վաղ թե ուշ հարևանները պետք է ընդունեն իրականությունը»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է Աբխազիայի նորընտիր նախագահ Բադրա Գունբան։
«Փոխգործակցության և վրաց-աբխազական փոխհարաբերությունների կարգավորման հարցերը կարող են լուծվել միայն Վրաստանի կողմից մեր երկրի անկախությունը ճանաչելու, ինչպես նաև ուժի չկիրառման վերաբերյալ հիմնարար փաստաթղթերի ստորագրման համատեքստում: Եվ մենք պետք է հասկանանք, որ Վրաստանն իսկապես պատրաստ է նման քայլերի: Վաղ թե ուշ մեր հարևանները պետք է հասկանան ու ընդունեն այն իրականությունը, որում մենք հայտնվել ենք», - նշել է Գունբան:
«Միևնույն ժամանակ, Աբխազիան ճանաչվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից…. Մեր պետականության հետագա ճանաչման հարցը կարող է լուծվել նաև Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության շրջանակներում, քանի որ հենց Ռուսաստանն է մեզ աջակցություն ցուցաբերում Աբխազիայի ճանաչման ընդլայնման հարցում, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք», - հավելել է նա։
Աբխազիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը 2025 թ. մարտի 3-ի նիստում հաստատել էր նախագահական ընտրությունների վերջնական արդյունքները, որոնց համաձայն՝ նախագահի թեկնածու Բադրա Գունբան ստացել էր 54 954 ձայն՝ ընդհանուր ձայների 54,73%-ը՝ այսպիսով հաղթելով նախագահական մրցապայքարում։

Президент Абхазии призвал Грузию признать независимость республики
Грузии для урегулирования отношений с Абхазией нужно признать независимость последней, «рано или поздно соседям придется признать реальность». Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью ТАСС заявил новоизбранный президент Абхазии Бадра Гунба.
«Что касается Грузии, конечно же, вопросы взаимодействия и вопросы урегулирования грузино-абхазских взаимоотношений могут быть решены только в контексте признания Грузией независимости нашей страны, а также подписания основополагающих документов о неприменении силы. И нам необходимо понять, что Грузия действительно готова на такие шаги. Рано или поздно нашим соседям придется уже понять и принять реальность, в которой мы находимся», - отметил он.
«В то же время Абхазия признана Российской Федерацией. ... Вопрос дальнейшего признания нашей государственности тоже может быть решен в рамках сотрудничества с Российской Федерацией, ведь именно Россия оказывает нам поддержку в вопросах расширения признания Абхазии, за что мы очень благодарны», - добавил Гунба.
Центризбирком Абхазии на заседании 3 марта 2025 года утвердил окончательные результаты президентских выборов, согласно которым кандидат в президенты Бадра Гунба получил 54 954 голоса, 54,73% от общего числа голосов, выиграв, таким образом, президентскую гонку.