ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցությունները նախատեսվում են հաջորդ շաբաթ. Զելենսկի
Հաջորդ շաբաթ Սաուդյան Արաբիայում կանցկացվեն ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցություններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ հույս հայտնելով, որ դա «բովանդակալից հանդիպում» կլինի։
Զելենսկին նշել է, որ Կիևն աշխատում է «արագ և տևական» խաղաղության հասնելու ուղղությամբ:
«Ուկրաինական և ամերիկյան թիմերը վերսկսել են աշխատանքը, և հույս ունենք, որ հաջորդ շաբաթ մենք բովանդակալից հանդիպում կունենանք։ Ուկրաինան խաղաղության է ձգտում պատերազմի հենց առաջին պահից, և մենք միշտ ասել ենք, որ պատերազմը շարունակվում է միայն Ռուսաստանի պատճառով», - նշված է Զելենսկիի հայտարարության մեջ։
Ուկրաինայի նախագահը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ավելի մեծ ճնշում գործադրել Մոսկվայի վրա, որպեսզի վերջինս «ընդունի» պատերազմն ավարտելու անհրաժեշտությունը։
BBC-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի ղեկավարը կլինի թագավորությունում, բայց չի մասնակցի բանակցություններին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն իր հերթին ասել է, որ ամերիկյան թիմը ցանկանում է քննարկել խաղաղության հիմնական դրույթները՝ փորձելով վերջ դնել ռուս-ուկրաինական պատերազմին:
Փետրվարի 28-ին Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ընթացքում թեժ վիճաբանություն էր տեղի ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի միջև։ Մարտի 4-ին Զելենսկին հայտարարություն էր հրապարակել՝ շեշտելով, որ Ուկրաինան պատրաստ է հնարավորինս շուտ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, քանի որ ոչ ոք չի ուզում խաղաղություն այնքան, որքան ուկրաինացիները։ Նա ափսոսանք էր հայտնել, որ Սպիտակ տանը տեղի ունեցած հանդիպումը «չանցավ այնպես, ինչպես նախատեսված էր»։

Переговоры между США и Украиной пройдут на следующей неделе: Зеленский
На следующей неделе в Саудовской Аравии пройдут переговоры между США и Украиной. Как передает Арменпресс, об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский, выразив надежду, что это будет “содержательная встреча”.
Зеленский отметил, что Киев работает над достижением “справедловоого и продолжительного” мира.
“Украинская и американская команды возобновили работу, и мы надеемся, что на следующей неделе у нас будет содержательная встреча. Украина стремится к миру с самой первой секунды войны, и мы всегда говорили, что единственная причина, почему война продолжается, - это Россия”, - говорится в заявлении Зеленского.
Президент Украины призвал международное сообщество усилить давление на Москву, чтобы она признала необходимость прекращения войны.
По данным BBC, украинский лидер будет находиться в королевстве, но не будет участвовать в переговорах.
Специальный представитель президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф в свою очередь заявил, что американская команда хочет обсудить основные положения мира, чтобы положить конец российско-украинской войне.
Во время встречи в Белом доме 28 февраля произошла перепалка между президентом Украины Владимиром Зеленским, президентом США Дональдом Трампом и вице-президентом Дж. Д. Вэнсом. Зеленский 4 марта выступил с заявлением, в котором подчеркнул, что Украина готова сесть за стол переговоров, как можно скорее, поскольку никто не хочет мира так, как украинцы. Он выразил сожаление, что встреча в Белом доме “прошла не так, как планировалось”.