Սթարմերն ու Մակրոնը պատրաստ են Զելենսկիի հետ մեկնել Վաշինգտոն. Daily Mail
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, հնարավոր է, հաջորդ շաբաթ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ միասին Վաշինգտոն մեկնեն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ներկայացնելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման պլանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է բրիտանական Daily Mail պարբերականը՝ հղում անելով դիվանագիտական ​​աղբյուրների։
«Քիր Սթարմերը և Էմանուել Մակրոնը պատրաստ են արդեն հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոն մեկնել…. Զելենսկիի հետ՝ Թրամփին ներկայացնելու միասնական ճակատ այս (կարգավորման) պլանի շուրջ», - ասվում է հրատարակության հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշում է պարբերականը, վկայակոչելով բրիտանական կառավարական աղբյուրների, Լոնդոնը «բոլոր մակարդակներով» միջոցներ է ձեռնարկում, որպեսզի Վաշինգտոնին համոզի վերսկսել ռազմական օգնությունը Կիևին։
Թրամփը, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսում, հայտարարել է, որ Զելենսկին պատրաստ է հնարավորինս շուտ նստել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության բանակցությունների սեղանի շուրջ։

Стармер и Макрон могут отправиться с Зеленским в Вашингтон: Daily Mail
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер и президент Франции Эммануэль Макрон могут отправиться в Вашингтон на следующей неделе вместе с президентом Украины Владимиром Зеленским, чтобы представить президенту США Дональду Трампу план урегулирования российско-украинского конфликта. Как передает Арменпресс, об этом сообщает британская Daily Mail со ссылкой на дипломатические источники.
“Кир и Эммануэль Макрон готовы поехать в Вашингтон с Зеленским уже на следующей неделе, чтобы представить Дональду Трампу единый фронт по этому плану (плану урегулирования)”, - говорится в сообщении.
Как отмечает издание со ссылкой на источники в британском правительстве, Лондон принимает меры “на всех уровнях”, чтобы убедить Вашингтон возобновить военную помощь Киеву.
Выступая в Конгрессе США, Трамп заявил, что Зеленский готов как можно скорее сесть за стол мирных переговоров между Украиной и Россией.