Թրամփը հայտարարել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ի կազմ ընդունելու պատրաստակամության մասին
Միացյալ Նահանգները համաձայն կլինի Գրենլանդիան ընդունել իր կազմ, եթե նրա ժողովուրդը նման ցանկություն հայտնի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ ելույթ ունենալով Կոնգրեսում:
«Մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք սեփական ապագան որոշելու ձեր իրավունքը: Եթե դուք նախընտրեք մեզ, մենք ձեզ կողջունենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում», - ասել է Թրամփը՝ դիմելով Դանիային պատկանող կղզու բնակիչներին:
Նա ենթադրել է, որ ԱՄՆ-ն «այսպես թե այնպես կստանա» Գրենլանդիան։
«Մենք մտադիր ենք այն ստանալ…. Դուք անվտանգ կլինեք: Մենք ձեզ կհարստացնենք և միասին Գրենլանդիան կհասցնենք աննախադեպ բարձունքների», - հավելել է նա:
Թրամփն ավելի վաղ առաջարկել էր, որ Դանիան հօգուտ ԱՄՆ-ի հրաժարվի Գրենլանդիայից: Նրա կարծիքով՝ դա անհրաժեշտ է ամերիկյան ազգային շահերը պաշտպանելու համար։ Նա հրապարակայնորեն չէր բացառել նաև կղզին ամերիկյան վերահսկողության տակ վերցնելու համար ռազմական ուժ կիրառելու հնարավորությունը։
Հասարակական կարծիքի հարցումները ցույց են տվել, որ Գրենլանդիայի բնակիչների մեծ մասը չի ցանկանա, որ իրենց կղզին ընդգրկվի Միացյալ Նահանգների կազմում: Դանիայի իշխանություններն իրենց հերթին կտրուկ դեմ են արտահայտվել Թրամփի գաղափարին՝ նշելով, որ «կղզին չի վաճառվում»։

Трамп выразил готовность включить Гренландию в состав США
Соединенные Штаты были бы согласны принять Гренландию в свой состав при желании ее народа. Как передает Арменпресс, это президент США Дональд Трамп заявил в своем выступлении в Конгрессе.
“Мы решительно поддерживаем ваше право определять собственное будущее. Если вы предпочтете нас, мы поприветствуем вас в Соединенных Штатах Америки”, - сказал Трамп, обращаясь к жителям острова, принадлежащего Дании.
Он заметил, что США “заполучат” Гренландию “так или иначе”.
“Мы намерены ее получить. (...) Вы будете в безопасности. Мы сделаем вас богатыми и вместе поднимем Гренландию на невиданные высоты”, - добавил он.
Ранее Трамп предлагал Дании отказаться от Гренландии в пользу США. Он считает, что это необходимо для защиты американских национальных интересов. Он даже не исключил возможность использования военной силы для взятия острова под контроль Америки.
Опросы общественного мнения показали, что большинство гренландцев не хотели бы, чтобы их остров был включен в состав США. Власти Дании решительно выступили против идеи Трампа, заявив, что “остров не продается”.