Կանադայի և Մեքսիկայի նկատմամբ Թրամփի սահմանած 25% մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Մեքսիկայից և Կանադայից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ 25% մաքսատուրքերը մարտի 4-ից ուժի մեջ են մտել։ Ուժի մեջ է մտել նաև չինական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերի կրկնապատկումը՝ մինչև 20%։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ մաքսատուրքերի սահմանումը կարող է ազդել գրեթե 2,2 տրիլիոն դոլարի ամերիկյան ապրանքների ներմուծման և արտահանման վրա։
Թրամփը հայտարարել է, որ երեք երկրներն էլ բավարար չափով միջոցներ չեն ձեռնարկում ֆենտանիլի հոսքն ԱՄՆ կասեցնելու համար։
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ Օտտավան կպատասխանի 25% ներմուծման մաքսատուրքերով, որը կազդի 20,7 միլիարդ դոլարի ամերիկյան ապրանքների վրա։ Բացի այդ, մաքսատուրքերը կտարածվեն ևս 86,2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ապրանքների վրա, եթե մաքսատուրքերը 21 օրից դեռ գործեն։ Թրյուդոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Կանադայի պատասխան միջոցները կազդեն գարեջրի, գինու, բուրբոնի, կենցաղային տեխնիկայի և Ֆլորիդայի նարնջի հյութի վրա։
Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը երկրի պատասխան քայլերի մասին կհայտարարի մարտի 4-ին ավելի ուշ նախատեսված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։

Trump's tariffs on China, Canada and Mexico take effect
U.S. President Donald Trump's new 25% tariffs on imports from Mexico and Canada took effect on Tuesday, along with a doubling of duties on Chinese goods to 20%, Reuters reported.
According to Reuters the tariff actions could upend nearly $2.2 trillion in two-way annual U.S. trade.
Trump declared that all three countries had failed to do enough to stem the flow of the deadly fentanyl opioid and its precursor chemicals into the U.S.
China responded immediately after the deadline, announcing additional tariffs of 10%-15% on certain U.S. imports from March 10 and a series of new export restrictions for designated U.S. entities.
Canada and Mexico, which have enjoyed a virtually tariff-free trading relationship with the U.S. for three decades, were poised to immediately retaliate against their longtime ally.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau said Ottawa would respond with immediate 25% tariffs on C$30 billion ($20.7 billion) worth of U.S. imports, and another C$125 billion ($86.2 billion) if Trump's tariffs were still in place in 21 days.
Mexican President Claudia Sheinbaum was expected to announce her response during a morning news conference in Mexico City on Tuesday, Reuters reported citing the country's economy ministry.