Ուկրաինայում հրադադարի մասին համաձայնագիրը անխուսափելի է. Թրամփ
Ուկրաինայում հրադադարի մասին համաձայնագիրը անխուսափելի է, և այդ ուղղությամբ արդեն բանակցություններ են ընթանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Միշտ պետք է փոխզիջումների գնալ, և, իհարկե, Զելենսկին ստիպված կլինի փոխզիջումների գնալ», – ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ուկրաինայի հարցով բանակցողներն արդեն սկսել են քննարկել ապագա համաձայնագրի պարամետրերը, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իր շփումները գերազանց են։
Թրամփը հավելել է, որ, չնայած բանակցային գործընթացին, ԱՄՆ-ը շարունակում է զենք ուղարկել Ուկրաինա, սակայն հույս ունի, որ «այդ անհրաժեշտությունը շուտով կվերանա»։
«Մենք բոլորս սպասում ենք այս պատերազմի արագ ավարտին, մենք չենք խոսում անվտանգության երաշխիքների մասին»,-եզրափակել է Թրամփը։

Соглашение о прекращении огня в Украине неизбежно: Трамп
Соглашение о прекращении огня в Украине неизбежно, и переговоры в этом направлении уже ведутся. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент США Дональд Трамп.
«Всегда нужны компромиссы, и, конечно, Зеленскому придется пойти на компромисс», — заявил президент США во время встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Он также подчеркнул, что переговорщики по украинскому вопросу уже начали обсуждать параметры будущего соглашения, а его контакты с президентом России Владимиром Путиным превосходны.
Трамп добавил, что, несмотря на переговорный процесс, США продолжают отправлять оружие в Украину, но надеется, что «такая необходимость скоро исчезнет».
«Мы все ждем скорейшего окончания этой войны, мы не говорим о гарантиях безопасности», — заключил Трамп.