ԱՄՆ-ն կշարունակի Ռուսաստանի հետ քննարկել դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների գործունեությունը
Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների գործունեությանը վերաբերող հարցերի շուրջ բանակցությունները, որոնք փետրվարի 27-ին Ստամբուլում սկսվել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի պայմանավորվածությանը համապատասխան, շարունակվելու են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ կողմերը «պայմանավորվել են այդ հարցերի շուրջ հերթական հանդիպումն անցկացնել մոտ ժամանակներս. ամսաթիվը, վայրը և մասնակիցների կազմը կորոշվեն ավելի ուշ»։
Ստամբուլում կայացած բանակցություններում ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում էր փոխպետքարտուղարի տեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը, իսկ ռուսական պատվիրակությունը՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության Հյուսիսային Ամերիկայի վարչության տնօրեն Ալեքսանդր Դարչիևը։
Ըստ Պետքարտուղարության հաղորդագրության՝ Ստամբուլում տեղի ունեցած բանակցություններում «Միացյալ Նահանգները մտահոգություն է հայտնել բանկային և պայմանագրային ծառայությունների հասանելիության առնչությամբ, ինչպես նաև հայտարարել է Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան անձնակազմի կայուն թվաքանակն ապահովելու անհրաժեշտության մասին»:
«Կառուցողական քննարկումների ընթացքում երկու կողմերը որոշել են կոնկրետ նախնական քայլերն այս բնագավառներում՝ երկկողմ ներկայացուցչությունների գործունեությունը կայունացնելու համար», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։

США продолжат обсуждать с Россией деятельность дипломатически представительств
Переговоры по вопросам, связанным с деятельностью дипломатических представительств США и России, которые начались 27 февраля в Стамбуле в соответствии с договоренностью госсекретаря США Марко Рубио и министра иностранных дел России Сергея Лаврова, продолжатся. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Госдепартамента США.
Отмечается, что стороны «договорились провести еще одну встречу по этим вопросам в ближайшее время. Дата, место проведения и состав участников будут определены позже».
На переговорах, проходивших в Стамбуле, американскую делегацию возглавила заместитель заместителя госсекретаря Соната Коултер, российскую – директор Североамериканского департамента МИД России Александр Дарчиев.
По сообщению Госдепа, на переговорах в Стамбуле «Соединенные Штаты выразили обеспокоенность по поводу доступа к банковским услугам и контрактным сервисам, а также заявили о необходимости обеспечения стабильной численности персонала посольства США в Москве».
«В ходе конструктивных обсуждений обе стороны определили конкретные первоначальные шаги по стабилизации деятельности двусторонних представительств в этих областях», - отмечается в сообщении.