Պենտագոնը չի բացառում, որ հարվածներ կհասցնի Մեքսիկայի թմրանյութերի լաբորատորիաներին
ԱՄՆ-ն չի բացառում հարվածները Մեքսիկայի լաբորատորիաներին, որտեղ արտադրվում է ֆենտանիլ տեսակի թմրանյութ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Fox News-ին հայտնել է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը:
Fox News հեռուստաալիքի թղթակիցը Հեգսեթին հարցրել է, թե արդյոք նա չի բացառում ֆենտանիլ արտադրող մեքսիկական լաբորատորիաներին հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը:
«Ոչ, կարծում եմ, ես ոչինչ չեմ բացառում: Բոլոր տարբերակները դիտարկվում են», - պատասխանել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ վերջնական որոշումը մնում է ԱՄՆ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարին, այսինքն՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփին։
Թրամփն արտակարգ դրության համազգային ռեժիմ է սահմանել ԱՄՆ-ի հարավային սահմանին տիրող իրադրության կապակցությամբ և կարգադրել լրացուցիչ զորակազմ, ուղղաթիռներ և հետախուզական ուժեր ուղարկել Մեքսիկա:
Ֆենտանիլով գերդոզավորումը մահացության հիմնական պատճառներից մեկն է ԱՄՆ-ի երիտասարդների շրջանում: 2024 թվականի հուլիսի վերջին ԱՄՆ-ի իշխանությունները հաղորդել էին Մեքսիկայի խոշորագույն թմրակարտելի՝ «Սինալոա»-ի երկու առաջնորդների ձերբակալության մասին։

Пентагон не исключает нанесения ударов по нарколабораториям в Мексике
США не исключают нанесения ударов по мексиканским лабораториям, где производится наркотическое средство фентанил. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава Пентагона Пит Хегсет телеканалу Fox News.
Журналист Fox News спросил Хегсета о возможности нанесения удара по мексиканским лабораториям, производящим фентанил.
“Нет, думаю, я ничего не исключаю. На рассмотрении все варианты”, - ответил глава Пентагона.
Он подчеркнул, что окончательное решение остается за главнокомандующим вооруженными силами США, то есть президентом Дональдом Трампом.
Трамп объявил чрезвычайное положение по всей стране из-за ситуации на южной границе США и приказал направить в Мексику дополнительные войска, вертолеты и разведывательные силы.
Передозировка фентанилом - одна из основных причин гибели молодых людей в Соединенных Штатах. В конце июля 2024 года власти США сообщили об аресте двух лидеров крупнейшего мексиканского наркокартеля “Синалоа”.