Թրամփը հայտարարել է փետրվարի 28-ին Զելենսկիի հնարավոր այցի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ակնարկել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին փետրվարի 28-ին կարող է մեկնել Վաշինգտոն՝ օգտակար հանածոների վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրելու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զելենսկիի հնարավոր այցի մասին նա հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Լսել եմ, որ նա գալու է ուրբաթ օրը։ Իհարկե, ես դրան դեմ չեմ, եթե նա ցանկանա», - ասել է Թրամփը՝ ավելացնելով, որ ցանկանում է վերադարձնել Կիևին տրամադրված գումարը:
Ուկրաինական Economic Pravda թերթի տեղեկացմամբ՝ Կիևը կվճարի իր պետական սեփականություն հանդիսացող բնական ռեսուրսներից, նավահանգիստներից և ռեսուրսների հետ կապված ենթակառուցվածքներից ստացված եկամուտների 50 տոկոսը Ուկրաինայում ներդրումներ կատարող հիմնադրամին:
Ըստ POLITICO հրատարակության՝ համաձայնագրում բացակայում են Ուկրաինայի անվտանգությանը վերաբերող ամերիկյան երաշխիքները, ինչն առաջ էր քաշում Կիևը: Միևնույն ժամանակ համաձայնագրի նախագծում չի նշվում 500 միլիարդ դոլար թիվը, որը Թրամփը պահանջում էր որպես փոխհատուցում ռուս-ուկրաինական հակամարտության ընթացքում Կիևին տրված աջակցության դիմաց:
Հարցին, թե ինչ է ստանալու Ուկրաինան օգտակար հանածոների հետ կապված գործարքի դիմաց, Թրամփը մատնանշել է ԱՄՆ-ի կողմից արդեն իսկ տրամադրված օգնությունը, ինչպես նաև «մեծ թվով ռազմական տեխնիկա և կռվելը շարունակելու իրավունք»:
Ավելի վաղ Զելենսկին հրաժարվել էր ստորագրել Թրամփի վարչակազմի կողմից առաջարկված համաձայնագրի նախագիծը՝ ասելով, որ պայմանները, որոնք ներառում են Կիևի հրաժարումը հանքանյութերից, նավթից և գազից, գումարած նավահանգիստներից և այլ ենթակառուցվածքներից, չափազանց խիստ են:
Ուկրաինան ունի կարևոր նյութերի և օգտակար հանածոների հսկայական պաշարներ՝ լիթիումից մինչև տիտան, որոնք կենսական նշանակություն ունեն ժամանակակից տեխնոլոգիաների արտադրության համար և շատ պահանջված են ռեսուրսների համար համաշխարհային մրցավազքում:

Трамп заявил о возможном визите Зеленского 28 февраля
Президент США Дональд Трамп намекнул, что президент Украины Владимир Зеленский может отправиться в Вашингтон 28 февраля, чтобы подписать соглашение о полезных ископаемых. Как передает Арменпресс, о возможном визите Зеленского он сообщил в разговоре с журналистами.
«Я слышал, что он приедет в пятницу. Конечно, я не против, если он захочет», - сказал Трамп, добавив, что хочет вернуть деньги, предоставленные Киеву.
По данным украинской газеты Economic Pravda, Киев будет выплачивать 50%доходов от принадлежащих государству природных ресурсов, портов и связанной с ними инфраструктуры фонду, инвестирующему в Украину.
По данным POLITICO, в соглашении отсутствуют американские гарантии относительно безопасности Украины, которые продвигал Киев. Между тем в проекте соглашения не упоминается цифра в $500 миллиардов, которую Трамп потребовал в качестве компенсации за поддержку, оказанную Киеву во время российско-украинского конфликта.
Отвечая на вопрос, что Украина получит в обмен на сделку по добыче полезных ископаемых, Трамп указал на помощь, уже предоставленную Соединенными Штатами, а также на «большое количество военной техники и право продолжать боевые действия».
Зеленский ранее отказался подписать проект соглашения, предложенный администрацией Трампа, заявив, что условия, которые включают в себя отказ Киева от полезных ископаемых, нефти и газа, а также портов и другой инфраструктуры, являются слишком жесткими.
Украина обладает огромными запасами критически важных материалов и минералов, от лития до титана, которые жизненно важны для производства современных технологий и пользуются большим спросом в глобальной гонке за ресурсами.