Թրամփը հայտարարել է, որ «կվերակենդանացնի» օգտակար հանածոների շուրջ «Կիևի խափանած» համաձայնագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է Ուկրաինային հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ համաձայնագիրը խաթարելու մեջ, սակայն նաև նշել է, որ «կվերակենդանացնի» այն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մայամիում ներդրումային ֆորումի ժամանակ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն 350 միլիարդ դոլար է ծախսել Կիևին օգնության վրա, սակայն ի տարբերություն եվրոպական երկրների, ոչինչ չի ստացել դրա դիմաց։ Ուկրաինայի հետ հազվագյուտ մետաղների մասին համաձայնագրով ԱՄՆ վարչակազմը հույս ուներ վերադարձնել Կիևին աջակցելու համար ծախսված միջոցները։
«Մենք գործարք ունեինք հազվագյուտ հողային մետաղների շուրջ, բայց նրանք խափանեցին այդ գործարքը երկու օր առաջ.... Այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ն ոչինչ չի ստանում, նրանք (խմբ.՝ Եվրոպան) իրենց գումարը հետ են ստանում», - ասել է Թրամփը:
Ավելի ուշ Թրամփը ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ մտադիր է վերադառնալ այդ համաձայնագրի քննարկմանը։
«Կարծում եմ՝ ես այն կվերակենդանացնեմ։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի, բայց ես այն կվերակենդանացնեմ, այլապես նրանց համար այդքան էլ ուրախ չի լինի», - նշել է Թրամփը։
Նա նաև ասել է, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի հետ Կիևում շատ «կոպիտ» են վարվել։ Դոնալդ Թրամփի խոսքով՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Բեսենթի հետ չի հանդիպել՝ չնայած նա երկար ճանապարհ է կտրել, որ հասնի այնտեղ և ստորագրի համաձայնագիրը, սակայն վերադարձել է ձեռնունայն։
Փետրվարի սկզբին Թրամփը հայտարարել էր, որ ցանկանում է օգտվել Ուկրաինայի օգտակար հանածոներից՝ Կիևին օգնության դիմաց: Նրա խոսքով՝ ուկրաինական տարածքը «հսկայական արժեք ունի հազվագյուտ հողային մետաղների առումով»։
Ըստ ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հրաժարվել է ստորագրել փաստաթուղթը, ըստ որի Միացյալ Նահանգների ձեռքերում կհայտնվեր այդ երկրի օգտակար հանածոների 50%-ը։ Ավելի ուշ Զելենսկին հայտարարել էր, որ թույլ չի տվել կնքել համաձայնագիրը, քանի որ փաստաթուղթը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման։

Трамп заявил, что «воскресит» «сорванную Киевом» сделку по добыче минералов на Украине
Президент США Дональд Трамп обвинил Украину в подрыве соглашения по редкоземельным металлам, но также заявил, что «воскресит» его.
Как сообщает Арменпресс, в ходе инвестиционного форума в Майами Трамп заявил, что США потратили $350 миллиардов на помощь Киеву, но в отличие от европейских стран не получили ничего взамен. Заключив соглашение по редким металлам с Украиной, администрация США надеялась вернуть средства, потраченные на поддержку Киева.
«У нас была сделка по редкоземельным металлам и прочему, но они нарушили эту сделку два дня назад... В то время как США ничего не получают взамен, они (Европа – ред.) получают свои деньги обратно», — сказал Трамп.
Позже Трамп заявил в разговоре с журналистами в самолете, что намерен вернуться к обсуждению этого соглашения.
«Думаю, я воскрешу ее. Посмотрим, что будет. Но я воскрешу ее или для них будет не слишком весело», -  отметил Трамп.
Он также сказал, что с министром финансов США Скоттом Бессентом в Киеве обошлись очень «грубо». По словам Дональда Трампа, президент Украины Владимир Зеленский не встретился с Бессентом, хотя тот проделал долгий путь, чтобы добраться туда и подписать соглашение, однако вернулся с пустыми руками.
В начале февраля Трамп заявил, что Вашингтон заинтересован в получении редкоземельных металлов с Украины за оказанную Киеву помощь. По его словам, территория Украины «имеет огромную ценность с точки зрения редкоземельных металлов».
По данным СМИ, во время Мюнхенской конференции по безопасности президент Украины Владимир Зеленский отказался подписывать документ, согласно которому 50% полезных ископаемых страны будут находиться в руках США. Позже Зеленский заявил, что не допустил подписания соглашения, поскольку документ еще не готов к подписанию.