ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումը բավականին երկար է տևել. Փաշինյանը մանրամասներ հայտնեց
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի  հետ հանդիպումը գնահատում է շատ կարևոր ու արդյունավետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին:
Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տանն ի սկզբանե հանդիպումներ նախատեսված չեն եղել: ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումը եղել է ԱՄՆ իր այցի վերջին օրվա վերջին իրադարձությունը: Հընթացս գաղափար է առաջացել, կազմակերպվել է հանդիպումը չնախատեսված կարգով:
«Հանդիպումը բավականին երկար է տևել: Տեղի է ունեցել 1+3 ձևաչափով, այսինքն՝ ոչ տետատետ: Պատվիրակության անդամներից մասնակցել են հանդիպմանը: Մեր կողմից ԱՄՆ–ում մեր դեսպանն է մասնակցել, կառավարության աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետն է մասնակցել, իմ մամուլի խոսնակն է մասնակցել: Հանգամանալից և մանրամասն խոսակցություն է տեղի ունեցել: Ընդ որում, տեղի է ունեցել իրենց համար շատ խառը միջավայրում: Եվ մենք բարձր ենք գնահատում»,–ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ նման հանդիպում անցկացնելու հետաքրքրություն  հընթացս ձևավորվել է երկուստեք:
Վարչապետը հանդիպումը գնահատում է շատ կարևոր ու շատ արդյունավետ:
Անդրադառնալով հարցին, թե վերջերս Հայաստանի և ԱՄՆ–ի միջև ստորագրվող  ռազմավարական գործընկերության կանոնակարգը հնարավո՞ր է կյանքի չկոչվի ԱՄՆ նոր վարչակազմի մոտեցումների արդյունքում՝ Փաշինյանն ասաց.
«Անցման շրջանում է ստորագրվել: Եվ այդ շրջանում տրանզիցիոն թիմեր են ձևավորում: Ինչքան նախորդ վարչակազմն է մասնակցել այս փաստաթղթի ստորագրմանը, այդքան էլ նոր վարչակազմն է ստորագրել»:
Օրեր առաջ ԱՄՆ այցի շրջանում Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը, տեղի էր ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ։

Премьер-министр Пашинян назвал встречу с вице-президентом США очень важной и продуктивной
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает встречу с вице-президентом США Джеймсом Дэвидом Вэнсом очень важной и продуктивной. Как сообщает Арменпресс, такое мнение Пашинян высказал в ходе правительственного часа в НС.
По его словам, изначально никаких встреч в Белом доме не планировалось. Встреча с вице-президентом США стала последним мероприятием последнего дня его визита в США. В процессе возникла идея, и встреча была организована незапланированным образом.
«Встреча длилась довольно долго. Она проходила в формате 1+3, то есть не тет-а-тет. Во встрече участвовали члены делегации. С нашей стороны участвовали наш посол в США, руководитель отдела внешних связей аппарата правительства, мой пресс-секретарь. Состоялась содержательная и обстоятельная беседа. И мы высоко ценим эту встречу», — сказал премьер-министр, добавив, что интерес к проведению такой встречи по ходу сформировался с обеих сторон.
Премьер-министр назвал встречу очень важной и продуктивной.
Отвечая на вопрос о том, не будет ли недавно подписанное соглашение о стратегическом партнерстве между Арменией и США не реализовано в результате подходов новой администрации США, Пашинян сказал:
«Он был подписан в переходный период. И в этот период формируются переходные команды. В подписании этого документа предыдущая администрация участвовала в той же мере, что и новая администрация».
Несколько дней назад в ходе визита в США премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в Белом доме в Вашингтоне провел встречу с вице-президентом США Джеймсом Дэвидом Вэнсом.